Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

O Donovi S. Davisovi

Vytvorené: 8.7.2008 / Autor:

Pred pár dňami sme vám oznámili smutnú správu, že nás opustil predstaviteľ generála Hammonda - Don.S.Davis. Dnes vám prinášame sľúbený článok o tomto perfektnom hercovi. 

Pred pár dňami sme vám oznámili smutnú správu, že nás opustil predstaviteľ generála Hammonda - Don.S.Davis. Dnes vám prinášame sľúbený článok o tomto perfektnom hercovi.

Okrem postavy generála Hammonda bol Don.S.Davis známy aj účinkovaním ako generál Gerland Brings v Twin Peaks.

Mimo obrazovky, Don bol milovaný celou posádkou seriálu, s ktorého odišiel v roku 2003 kvôli zdravotným problémom. Neskôr sa ešte niekoľko krát objavil v SG-1 a SGA. Don sa snažil zlepšovať svoje zdravie a ako herec pracoval až do svojej smrti.

Don sa narodil 4.Augusta 1942 v Aurore, Missioury, kde aj vyrástol. Bakalársky titul získal na Southwest Missouri State College. potom strávil tri roky služby v americkej armáde. Do vojny vstúpil ako poručík a v Kórei to dotiahol na Kapitána. Po odchode s armády začal don pracovať na svojom magisterskom titule na konzervatóriu na Illinoskej Univerzite, ktorý získal v roku 1970. Následne vyučoval 10 rokov na British University of British Columbia a potom sa vrátil na Illinoskú Univerzitu, kde v roku 1982 získal titul PhD.

Donove úspechy a zásluhy sa datujú od roku 1982. Na pľaci Macgyvera sa stretol s Richardom Deanom Andersonom, tam pracoval ako kaskadérska dvojička hercovi Danovi Eclarovi. Keď v roku 1997 začalo natáčanie seriálu Hviezdna brána, tak producenti ho obsadili ako veliteľa základne, ktorý bol zmäkčený a ovplyvnený Donovou osobnosťou a jeho skúsenosťami.

V roku 2003 sa Don oženil so svojou životnou láskou Ruby Fleming Davisovou. Spolu bývali v Britskej Kolumbií.

Donova kariéra mimo obrazovky sa najviac rozbehla keď opustil Stargate. Na jeho stránke DonSDavisArt.com si môžete všimnúť jeho obrovské nadanie pre kreslenie a vyrezávanie s dreva.

Jeho posledná účasť v seriály sa uskutočnila vo filme Stargate: Continuum. Gateworld naposledy Dona spovedal v roku 2006 v dlhom rozhovore, ktorého preklad si môžete prečítať tu: Rozhovor s Donom S. Davisom

Článok bol preložený a upravený z gateworldu.