O seriáli

Stargate SG-1 je kanadsko-americký sci-fi seriál, vychádzajúci z filmu Hviezdna brána z roku 1994. Hlavnú úlohu v seriáli stvárňuje bývalý MacGyver Richard Dean Anderson (Jack O´Neill), ktorý velí tímu, v ktorom  je doktor Daniel Jackson, major Samantha Carterová a mimozemšťan Teal´c, ktorý im zachráni život a potom sa pridáva do tímu. Zo základne SGC vysiela tím na misie generál Hammond. Na svojich misiách musí tím čeliť mnohým nebezpečenstvám, bojuje proti nepriateľom goaul´dom, či proti nebezpečným robotom - replikátorom. SG-1 sa tiež snaží nájsť pozostatky vyspelej rasy Antikov. Antikovia boli veľmi vyspelá rasa a okrem toho, že postavili Hviezdne brány, sa dokázali zbaviť svojich fyzických bremien a povzniesť sa na vyššiu úroveň existencie.

Od 9. sezóny po odchode R. D. Andersona sa v seriáli objavuje Ben Browder (plukovník Mitchell), ktorý sa pridáva k tímu SG-1. Nového veliteľa SGC hrá známy herec Beau Bridges (generál Hank Landry). V 9. sezóne tím objavuje nového mystického nepriateľa - Ori. Ori sú povznesení rovnako ako Antikovia a do našej galaxie posielajú svojich vierozvestov ako predzvesť veľkej výpravy, ktorej cieľom je zničenie všetkých neveriacich. Hlavným cieľom Ori je zničenie samotných Antikov.

V 10. sezóne sa Stargate SG-1 stáva najdlhším sci-fi seriálom v histórií - a celá jubilejná 200. epizóda je venovaná tejto významnej udalosti. Televízia Scifi Channel, ktorá seriál vysielala oznámila zrušenie seriálu po skončení 10. sezóny. To ale nezabránilo tvorcom, aby dokončili desiatu sezónu tohto super seriálu v ktorej vojská Ori prenikajú do našej galaxie a jedinou nádejou na ich zastavenie je nájdenie zbrane Antika Merlina proti povzneseným bytostiam.
Film Hviezdna brána z roku 1994 napísal Dean Devlin, film mal hviezdne herecké obsadenie Kurt Russell (Jack O´Neill), James Spader (Daniel Jackson).

V Egypte bola nájdená hviezdna brána a archeológovi Danielovi Jacksonovi sa o niekoľko desiatok rokov podarilo prísť na to, ako funguje. Tím vedený plukovníkom Jackom O´Neillom prichádza na planétu Abydos, kde nachádza civilizáciu podobnú Egyptskej na Zemi pred 4000 rokmi. Na dej filmu plynulo nadväzuje seriál Stargate SG1.Týmto filmom vyvrcholil príbeh Stargate SG-1 z posledných sezón - dej s Ori. Vo filme sme videli väčšinu hercov z SG-1. Názov filmu je v preklade Archa pravdy, pretože naši hrdinovia musia nájsť Archu - jedinú zbraň schopnú zastaviť Ori.

Film sa natáčal na jar 2007 a oficiálne vyšiel v marci 2008. Scenár aj réžiu filmu s rozpočtom 7 mil. dolárov robil dlhoročný producent SG-1 Robert.C.Cooper.Stargate Continuum je v poradí tretí Stargate film. Podobne ako Archa pravdy bol tiež natočený v roku 2007 a na DVD vyšiel na jeseň 2008. Film tvorí samostatný dejový príbeh, ktorý začína popravou Baala. Lenže všetko sa zamotá, veľmi zaujímavo sa zmení časová línia. A za to, samozrejme, môže Baal.