Stargate - Continuum

Premiéra USA: 29.7.2008
Napísal: Brad Wright
Réžia: Martin Wood
Hosťujúci herci: Richard Dean Anderson (Jack O'Neill), Ben Browder (Cameron Mitchell), Amanda Tapping (Samantha Carter), Michael Shanks (Daniel Jackson), Christopher Judge (Teal'c), Claudia Black (Vala Mal Doran), Cliff Simon (Baal), Don S. Davis (George Hammond), William DeVane (Henry Hayes), Jacqueline Samuda (Nirrti), Ron Halder (Cronus), Steve Bacic (Camulus), Peter Williams (Apophis), Vince Crestejo (Yu), Jay Williams (Ra).

Recenzia filmu

Film Stargate Continuum sa podľa väčšiny fanúšikov vydaril viac ako predošlý Archa Pravdy. Možno aj preto, lebo na rozdiel od archy nezakončoval 2 ročný príbeh, bol teda dostupnejší aj širšej verejnosti. A možno i preto, že veľa krát použitý a otrepaný nápad cestovania časom sa tvorcom v tomto filme podarilo veľmi dobre prepracovať..

Hlavným motívom filmu bolo ako Baal zmenil celú časovú líniu a ústrednými postavami boli Daniel, Mitchell a Sam, ktorý sa do alternatívnej reality dostali. Hneď na začiatku ich cesty Daniel prišiel o jednu nohu. Túto udalosť tvorcovia avizovali dlho dopredu, avšak nič prevratné nám nepriniesla ako sľubovali..

Ako som už spomínal, námet filmu bol dobre spracovaný, postavy pekne zapasované, takisto máme možnosť vidieť aj veľa starých postáv, od Nirty cez Apofisa až po prezidenta Henryho Hayisa. Tiež sme videli generála Hammonda, hraného Donom S. Davisom. Pre Dona išlo o poslednú účasť v stargate, totiž nedávno sme vám oznámili smutnú správu, že nás tento perfektný herec opustil..

Celkovo sa dá film rozhodne považovať za podarený, a ukazuje, že dobrý scifi film nemusí obsahovať len vesmírne bitky, ale, že niekedy stačí rozpracovať dobrú zápletku....

9 postrehov o filme Stargate: Continuum

Náš prvý postreh patrí Richardovi Deanovi Andersonovi a teda O´Neillovi. O´Neill prišiel s sg1 na planétu tok´rov, kde sa malo konať Baalove vyňatie. Okrem tohto okamžiku mal RDA vo filme veľmi málo času, oveľa menej ako sa očakávalo. Okrem tejto scény sme ho mali možnosť vidieť chvíľu v alternatívnej realite a opäť na konci filmu.

Rok 1939. Loď Achilles preváža hviezdnu bránu cez Atlantik. Na ňu sa dostáva Baal, ktorý sa vrátil v čase. Zastavuje prevoz brány do usa a mení celú časovú líniu. Zaujímavosťou je kapitán lode, ktorým je Mitchellov starý otec.V Arktíde sa tím dostáva zo zamrznutej lode. Daniel si namočí nohu, ktorá mu začne okamžite odmŕzať a keď je tím zachránený, tak Danielovi musia amputovať nohu. 
Po zachránení z Arktídy je tím vypočúvaný a skoro nikto im neverí. Nezávisle od seba žiadajú všetci traja aby sa stretli s generálom Landrym. Ten im síce verí, ale je oveľa menej prívetiví ako čakali. A oznamuje im správu, že nedostanú možnosť na opravu časovej línie a dokonca sú od seba oddelení.

Daniel s amputovanou nohou nachádza v kníhkupectve vo výpredaji knihu Daniela Jaksona z tejto reality a uskutočňuje telefonát, v ktorom mu vysvetľuje, že má naozaj pravdu, samozrejme sa ale nepredstaví.  

 


Baal telefonuje do Bieleho domu. Azda najprekvapivejšia scéna filmu, keď Baal volá prezidentovi Haysovi a snaží sa mu vysvetliť, prečo prišiel k Zemi aj s masívnou flotilou. 
Sg1 stretáva Teal´ca. A majú spoločný cieľ, dostať sa zo Zeme, presnejšie na planétu kam letí Quetesh. Nakoniec na seba prestanú mieriť zbraňami a začínajú spolupracovať.
Alternatívna realita prináša aj smrť väčšiny hlavných postáv, jediný kto prežíva je Mitchell, ktorý sa vracia v čase, presne do roku 1939 a dostáva sa na loď Achilles, kde so svojím dedkom zastavuje Baalov plán. Časová línia je opravená a Baalovej poprave už nič nebráni.


Posledným záberom filmu je pohľad na Mitchellovu skrinku, kde už nie je fotka jeho starého otca, ale ich spoločná fotka.