Stargate

Réžia: Roland Emmerich
Produkcia: Dean Devlin
Scenár: Roland Emmerich, Dean Devlin
Hudba: David Arnold
Kamera: Karl Walter Lindenlaub
Strih: Michael J. Duthie, Derek G. Brechin
Rozpočet: 55 000 000 $
Distribúcia: Metro-Goldwyn-Mayer
Premiéra: Rok 1994
Dĺžka: 121 minDĺžka: 121 min

Herci: Kurt Russell (Jack O'Neill), James Spader (Daniel Jackson), Viveca Lindfors (Catherine Langford) , Mili Avital (Shauri) , Leon Rippy (Generál West), John Diehl (Plukovník Kawalsky) , Jaye Davidson (Ra goa'uld)

Popis filmu

Film sa začína v roku 1928, kedy jeden archeológ so svojou dcérou Catherine objaví v Gíze zvláštne kamenné doštičky a tajomný kovový kruh s priemerom asi 10 m, ktorý však nepochádza z obdobia starovekého Egypta. Film sa prehupne o 65 rokov dopredu a Catherine Langfoldová, už ako stará dáma pokračuje po stopách svojho otca a snaží sa vyriešiť záhadu kruhu s neznámymi symbolmi. Preto prichádza na prednášku mladého egyptológa Daniela Jacksona, ktorá kvôli jeho radikálnej teórii o pôvode Egyptskej kultúry nie je veľmi úspešná. Catherine preto Danielovi navrhne prácu, ktorú Daniel samozrejme prijme.

Cestuje teda na podzemnú, vojenskú základňu prerobenú z rampy jadrových striel do Colorada. Preto armáda povoláva do služby plukovníka Jacka O´Neilla, ktorý odišiel do dôchodku po nešťastnej smrti jeho syna. Bez vedomia čo bolo pod náhrobnými kameňmi, Daniel prekladá hieroglyfický text, ktorý hovorí o Hviezdnej bráne (Stargate). Problémom však je stredová doska s kartušou, ktorá obsahuje neobvyklé znaky. Daniel ale po 2 týždňoch zisťuje, že znaky nie sú starobylým písmom, ale hviezdne konštalácie (súradnice) tvoriace adresu. Až teraz sa dozvedá o Hviezdnej bráne, ktorá už je napojená na moderné technické zariadenie. Daniel identifikuje 7., posledný symbol adresy, ktorú zadajú do počítača.

Brána sa následne aktivuje, vytryskne z nej obrovský gejzír vode podobnej hmoty a vytvorí sa spojovací tunel (červia diera) medzi Zemou a miliónmi svetelných rokov vzdialenou planétou. Keď vyslaná sonda odhalí rozdielne symboly na bráne, osud celého projektu leží na Danielovy, ktorý je presvedčený, že z nich dokáže vytvoriť adresu späť na Zem. Vznikne tak výskumný tím na čele s plukovníkom Jackom O´Neillom a doktorom Danielom Jacksonom.

Tím postupne prejde Hviezdnou bránou a objaví sa v obrovskej pyramíde, ktorú obklopuje rozľahlá púšť. Daniel však náhle zistí, že kartuš s adresou na Zem nie je nikde v pyramíde. Jack dá povel na rozloženie tábora, no zbytok tímu má určité výhrady proti Danielovmu názoru preskúmať planétu a po menšej potyčke archeológ objavuje podivné zviera , ktoré ho odvlečie k obyvateľom tejto planéty nazvanej Abydos. Tím sa teda rozdelí na 2 časti, jedna zostane v tábore pri pyramíde a tá druhá ide na pomoc Danielovi.

Obyvatelia sú našťastie mierumilovní a keď zbadajú Danielov prívesok (zlaté oko boha Ra, ktorý mu dala Catherine pre šťastie) odvedú túto časť tímu do mesta, kde zistia že Abydosania uctievajú Egyptského boha slnka Ra. Krátko na to sa strhne piesočná búrka a síce jedna časť tímu je v bezpečí mesta, tá druhá sa musí presunúť z tábora do pyramídy, kde ako sa presvedčia moc veľké bezpečie nepanuje.

Nad pyramídou sa totiž objaví veľká vesmírna loď a pyramída jej slúži ako pristávacia plocha. Po pristátí lode sa v pyramíde objavia zvláštne bytosti so sokolími hlavami, svietiacimi modrými očami a dlhými zbraňami, ktoré bez väčšieho odporu túto časť tímu zajmú. Cez slávnosť určenú Jackovi a ostatným sa Daniel nevedomky ožení so Sha´re dcérou vodcu obyvateľov mesta Kasufa a Jack sa spriatelí s jeho synom Skaarom.

Daniel sa stále snaží zistiť, kde by mohla byť kartuš s adresou na Zem. Pomoc nachádza u Sha´re, ktorá mu ukáže tajnú jaskyňu s kresbami na stenách. Keďže Daniel sa veľmi rýchlo naučí výslovnosť Abydoského jazyka Sha´re mu môže porozprávať, ako sa dostali do Ra-ovho otroctva. Medzitým sa Jack rozhodne vrátiť späť do tábora a tak sa snaží nájsť Daniela , čo sa mu darí až pomocou Skaary a jeho priateľov.

Keď dorazia do jaskyne Daniel im vyrozpráva ako: "Cestovateľ z ďalekých hviezd Ra, hľadal miesto, kde by oklamal smrť a našiel primitívny druh, ľudí. Druh, ktorý sa vďaka svojim znalostiam a moci mohol stať nesmrteľným. Uvedomil si, že v ľudskom tele má šancu na nový život a tak si našiel malého chlapca. Ten jediný neutiekol, keď noc sa stala dňom. Zvedavosť a nebojácnosť ho priviedla k svetlu. Ra sa potom ako parazit zmocnil jeho tela a vtelením do tejto ľudskej podoby sa ustanovil vládcom. Použil Hviezdnu bránu, aby na planétu priviedol tisícky otrokov, ťažiacich rudu na ktorej je založená celá jeho technológia, vďaka nej si môže udržať nesmrteľnosť. Na zemi však došlo k vzbure a ľudia zakopali Hviezdnu bránu. Zo strachu aby sa taká vec neopakovala zakázal Ra na Abydose čítať a písať. Nechcel aby si ľudia pamätali pravdu."

Keď Daniel dohovoril, všimli si malú miestnosť. V nej Daniel odhalil to, čo tak úporne hľadal. Našiel kartuš s adresou k pozemskej bráne. Objavil však aj to, že v nej chýba 7. symbol, ktorý bol rozbitý. Jack sa strhol a spolu s tímom sa vracia späť k pyramíde, kam ich tajne následujú Skaara s priateľmi. Keď však objavia prázdny tábor a mimozemskú loď, vbehnú do pyramídy. Po menšej prestrelke s nevítanými návštevníkmi Jack zisťuje, že atómová bomba ktorú tajne priniesol už nie je tam, kde ju nechal. Vtedy prichádza teleportačnými kruhmi z lode ďalší bojovník so sokolou maskou a Jackovi s Danielom nezostane nič iné ako sa vzdať.

Následne sú predvedení ku Ra-ovi s maskou prislúchajúcou panovníkovi a množstvom oddaných detských sluhov, ktorí prinesú bombu. Nahnevaný Ra pošle 2 bojové lietadlá, aby ukázal Abydosanom svoju zlosť. Jack sa pokúsi o Ra-ovo zneškodnenie, ale to sa mu nepodarí. Zomrie pritom Daniel a Jack je uveznený spoločne s ostatnými vojakmi z tímu. Ra má ale s Danielom iné plány a preto ho oživí v sarkofágu, ktorý mu dáva moc nesmrteľnosti. Oboznámi ho aj so svojím plánom vziať bombu, pridať k nej rudu (ťaženú Abydosanmi), ktorá jej silu 100x znásobí a poslať ju späť na Zem. Zatiaľ sa Skaara s priateľmi vracajú nazad do mesta so správou pre Sha´re, že Daniel je mŕtvy. Kasuf si uvedomí, že boli potrestaní kvôli pomoci cudzincom zo Zeme.

Mezditým sa Ra snaží pozdvihnúť svoju tyranskú nadvládu a rozkáže Danielovi zabiť pred zhromaždeným ľudom Jacka a ostatných. Daniel vezme tyčovú zbraň, namieri na Jacka a zrazu si všimne Skaaru, ako mu ukazuje pozemskú zbraň schovanú pod hábitom. Daniel strháva zbraň a striela proti nepriateľom, vtedy ozbrojený Skaara s priateľmi oslobodzuje vojakov a spolu s Danielom a Sha´re nachádzajú úkryt v jaskyni. Ra neúspech neprijme a ozbrojenou rukou zabíja jedného zo svojich stráží.

Jack v úkryte prezrádza tajný rozkaz, zachytiť stopy nebezpečenstva a v tom prípade zničiť bránu a Daniel pre zmenu zisťuje, že je ženatý so Sha´re. Jack zo začiatku neprejavuje dôveru v mladíkov so zbraňami (kvôli synovi, ktorý sa nešťastnou náhodou zastrelil), ale potom čo Daniel náhodne pomocou Skaary objavuje posledný 7. symbol planéty s tromi mesiacmi vymyslia plán ako sa dostať k bráne. Najprv však Abydosanom ukážu, že pod sokolími maskami ich trízniteľov sa skrývajú obyčajní smrteľníci.

Prestroja sa za nosičov rudy do pyramídy a podarí sa im prestrielať až k bráne. Potom čo Jack zapne bombu a nastaví časovač na 7 minút povie Danielovi, aby prešli bránou. Zrazu však jeden z nepriateľov zasiahne Sha´re a v tom sa aktivujú teleportačné kruhy. Daniel ju bez váhania vezme a prenesie sa kruhmi do lode. Opačným smerom sa však na Jackove prekvapenie prenesie jeden z Ra-ových strážcov a začína sa bitka.

Zbytok vojakov za pomoci Skaary a priateľov zatiaľ bojuje mimo pyramídy, no neúspešne. Keď už to vypadá na ich koniec, objavia sa z ničoho nič vzbúrení Abydosania na čele s Kasufom a v húfe im mieria na pomoc. Medzitým Daniel vloží Sha´re do sarkofágu. Hneď ako sa otvorí vezme ju do náručia a snaží sa nepozorovane utiecť. Avšak, pri kruhoch ich spozoruje rozhnevaný Ra, ktorý sa pokúsi Daniela zabiť ozbrojenou rukou. Jackovi sa zatiaľ podarí dostať nepriateľa na lopatky, hlavou pod kruhmi a pomocou tlačítka na jeho ruke ich aktivuje. To je šanca pre Daniela, ktorý v poslednej chvíli od seba odtrhne Ra-ovu ruku.

Kruhy sa aktivujú a Daniel so Sha´re sa objavia v miestnosti s bránou, zatiaľ čo k Ra-ovi sa na jeho zlosť prenesie iba hlava jeho strážcu. Bomba v tej chvíli ukazuje posledných 1:45, a tak sa ju Jack rozhodne vypnúť, no neúspešne. V tej chvíli Ra-ovi nezostáva nič iné, iba zmiznúť. Keď sa Jackovi nepodarí bombu zneškodniť a zostáva im iba 40 sekúnd dostanú s Danielom pri pohľade na mŕtve telo nepriateľa nápad. Odnesú bombu ku kruhom a pomocou tlačítka na ruke mŕtvoly ju teleportujú na Ra-ovu loď, ktorá je už v tom čase mimo planétu. 6,5,4,3,2,1 a oslavujúcim Abydosanom sa naskytne víťazoslávny pohľad.

Ľudia skandujú, Skaara salutuje smerom k Jackovi a Daniel so Sha´re si vychutnávajú manželské chvíľky. Abydos je slobodný a nášmu tímu nezostáva, iba sa rozlúčiť. Okrem Daniela, ktorý sa rozhodol zostať so Sha´re na Abydose. Keď vojaci prejdú bránou Daniel ešte podáva Jackovi zlatý prívesok od Catherine, Jack sa naposledy otočí: "Dovidenia, doktor Jackson," povie a vojde do Hviezdnej brány.