StarGate - Ark Of Truth

Archa pravdyPremiéra: 11.3.2008
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Robert C. Cooper
Dĺžka: 97 minút
Rozpočet: 7 miliónov $
Cena: 26 $ / 440kč
Obsadenie: Ben Browder (Cameron Mitchell), Amanda Tapping (Samantha Carterová),Christopher Judge (Teal´c), Michael Shanks(Daniel), Claudia Black (Vala), Beau Bridges(Hank Landry), Morena Baccarin (Adria), Tim Guinee (Tomin), Sarah Strange (Morgaine La Fey), Currie Graham (Marrick), Greg Anderson (Prior).

Info Filme, bez spoilerov:

Filmom Stargate: The Ark of Truth, alebo v preklade Archa pravdy sa ukončuje 10-ročný príbeh seriálu. Tvorcovia síce dúfali, že bude 11.sezóna, avšak seriál bol ukončený, a tak sa tvorcovia rozhodli dejovú líniu s ori uzavrieť práve v tomto filme. Tento prvý stargate dvd film vychádza v amerike 11.Marca. Keďže film nadväzuje na poslednú sériu, tak je pre verných fanúšikov seriálu a nie pre nových. Okrem tohto filmu sa už natočil aj druhý film Stargate: Continuum - dúfajme, že výjde na začiatku leta ako sa plánuje. Continuum bude mať samostatný príbeh, preto bude zaujímavejšie pre šíršie publikum.

Ak by mala byť Archa Pravdy jednoznačne popísaná, tak ide o uzravretie príbehu s posledných dvoch rokov. A je to pozoruhodný úspech. Vyvrchlolenie príbehu je naplňujúce, presne také aké sme očakávali. Vďaka väčšiemu rozpočtu má film kvalitné vizuálne aj zvukové efekty.

Čo všetko obsahuje dvd filmu? 

Dvd obsahuje 9 - minútový bonus The road taken: Prelude to the ark of truth (Vykonaná cesta: Predohra k Arche pravdy). Tento bonus sa ohliada za poslednými dvoma sezónami. Týmto sa tvorcovia vyhli tomu, aby začínali film "v predchádzajúcich dvoch sezónach ste videli..."), a pre ľudí, ktorý diely s ori nevideli je tento bonus priam nutný k pochopeniu filmu.

Dvd takisto obsahuje aj audio komentár, komentuje Robert C. Cooper, Peter F. Woeste a Christopher Judge . Ďalším bonusom je 20-minútový zostrih z Comic Conu v San Diegu, ktorý sa konal minulé leto. Špeciálnym bonusom je filmík Uncovering the ark of truth - v tomto asi 30 minútom dokumente máme možnosť pozrieť sa do zákulisia natáčania tohto projektu.

RECENZIA STARGATE THE ARK OF TRUTH:

Pred niekoľkými miliónmi rokov, vo vzdialenej galaxí. Skupinka ľudí sa v podzemí rozhoduje, či použije Archu pravdy – zariadenie, ktoré dokáže primeť všetkých na koho pôsobí, aby verili tomu čo je skutočná pravda. Avšak nevedia sa dohodnúť, pretože niektorí argumentujú, že by tím upreli ori ich samotnú podstatu bytia.

Súčastnosť - Dakara. Daniel odhrabáva starý artefakt, na planéte kam jeho aj sg1 priviedla vízia. Artefakt ktorý nachádzajú by mala byť samotná archa pravdy. Avšak nedá sa otvoriť škatuľa, v ktorej sa artefakt má nachádzať. Vtedy je tím napadnutý bojovníkmi ori . Tých je veľká presila, sg1 je bez šance. Vtedy sa ozve hlas Tomina, ktorý ich vyzýva aby sa vzdali, sľubuje. Že ich životy budú ušetrené.

Sg1 sa vzdáva a vtedy prichádza prior. Napriek Danielovmu varovaniu otvára škatuľu, v ktorej by mala byť archa a na veľké prekvapenie všetkých – škatuľa je prázdna. Prior dáva príkaz aby boli zabití. Tomin sa ale vzoprie, pretože sľúbil že ich životy budú ušetrené. Mitchellovi sa podarí vytrhnúť jednému z vojakov zbraň a vystrelí na Priora. Ten k všeobecnému prekvapeniu padne na zem mŕtvy. Sam ukazuje na zariadenie proti Priorom, ktoré svieti v jej batohu.

V sgc zoznamuje generál Landry Mitchella s Jamesom Marrickom. Ten dostal z ioa úlohu vypočúvať Tomina. Mitchell mu tvrdí, že to už nie je potrebné, pretože Tomin všetko čo vedel oznámil – bojovníci ori stavajú ďalšie lode a chystajú veľký útok na Zem. James Marrick napriek tomu vypočúva Tomina ako väzňa a chová sa k nemu veľmi neľudsky. Daniel sa rozpráva s Tominom o svojich víziách, v ktorých vidí Merlina, ktorý je dávno mŕtvy. V jednej z jeho vízií videl veľkú stolovú horu – a Tomin také miesto pozná, z knihy Počiatku. To miesto sa nachádza v galaxí ori. Daniel si je istý, že tam nájdu Archu pravdy.

Cameron Mitchell ako veliteľ misie dostáva aj velenie nad Oddyseou. Ako pozororovateľ ide aj James Marrick. Loď čoskoro štartuje smerom k superbráne. Pod horou ku ktorej smeruje tím aby získal Archu sa opäť dohaduje niekoľko ľudí o jej použití. Lenže opäť sa dohodnú že ju nepoužijú a dokonca toto miesto opúšťajú – vo veľkej antickej lodi.

Oddysea prilieta k superbráne a aktivuje ju. Po úspešnom vytvorení spojenia prelieta do galaxie ori. Tam Daniel, Vala a Tomin navštevujú osadu, v ktorej sa Tomin spája s anti-ori odbojom. Od nich sa dozvedajú, že miesto ktoré hľadajú sa nachádza na planéte kde aj sväté mesto ori – Celestia.

Po prílete nad Celestiou je tím s Tominom transportovaný na planétu. Začínajú prehľadávať okolie, ale bez výsledne. Na lodi prichádza James Marrick do miestnosti s asgardským jadrom a aktivuje ho. Mitchellovi je to oznámené z lode a okamžite žiada aj so Sam o transport späť. Hneď im je jasné, že po aktivovaní jadra každú chvíľu priletia lode ori. Prichádzajú do miestnosti s jadrom a žiadajú od Marricka vysvetlenie. Tím vysvetlením je malý replikátor, ktorého jadro vytvorí. Replikátora síce drží štít, ale Mitchell aj tak žiada zbraň proti replikátorom.

Marrick sa obhajuje, že to bolo rozhodnutie ioa a neradí po replikátorovi strieľať. Hneď ako Mitchell dostáva zbraň dáva príkaz na zrušenie štítu a po replikátorovi strieľa. Nezranený replikátor uteká z miestnosti. Okamžite sú po lodi rozdelené tímy s P90 aby replikátora zastavili. Lenže neskoro, replikátor sa schováva, stáva sa z neho kráľovná a začína sa replikovať.

Sam sa nedarí asgardské jadro vypnúť, k Oddysey prilietajú 4 lode ori a nabíjajú zbrane. Keďže replikátori znefunkčnili niektoré systémy na lodi, nedá sa transportovať tím z povrchu. Oddysea skáče do hyperpriestoru a zvyšok tímu ostáva dole na planéte.

Daniel má ďalšiu víziu a nachádza miesto v lese, kde by mali ísť. Nachádzajú tam poklop a po jeho odsunutí vchod do podzemia. V ňom konečne nachádzajú hľadaný artefakt. Keďže podzemie sa začína rúcať, tak aj s archou vychádzajú von, späť do lesa. Hneď po východe z podzemia sa nachádzajú pod paľbou, Teal´c je ako prvý zložený zásahom. Ostatní sú omráčení a odvlečení do svätého mesta ori. Len Teal´ca v domnení, že je mŕtvy nechávajú ho ležať na mieste.

Na Zem je pustený prior, ktorý chce odovzdať správu. Chce oznámiť Zemi, že Origin je cesta k spaseniu. Generál Landry ho ujisťuje, že sa to v žiadnom prípade nestane a prior ostáva zavretý na základni. Na Oddysey je Sam uzavretá v miestnosti s jadrom a okolo nej sa pripravujú tímy, pretože všetkým je jasné, že skôr či neskôr sa tam replikátori budú chcieť dostať. James Marrick bol uzavretý vo väzení na lodi a netrvá dlho a už za ním prichádzajú replikátori.

Omráčený Teal´c sa preberá a snaží sa niekoho kontaktovať, nikto neodpovedá a on nevie, že Oddysea musela skočiť preč. Berie teda palicu jedného z bojovníkov ori a vydáva sa na púť cez hory a pláne smerom k Celestií. Tam sú dovlečení zajatci – Vala, Tomin a Daniel. Tam ich mučia hlasy modliacich sa služobníkov ori.

Mithcell na Oddysey objavuje miestnosť, kde sa nachádza replikátorská kráľovná. Podľa plánu ju má zničiť vtedy, keď sa replikátori začnú dostáva k asgardskému jadru – aby ich odlákal. Lenže zrazu oproti sebe uvidí Jamesa Marricka – vyzerajúceho veľmi divne, zmeneného na replikátora, ktorý na neho zaútočí.

Vala je z väzenia privedená za Adriou, ktorú nevidela odkedy sa Adria povzniesla. Adria jej oznamuje, že plán sg1 vyšiel ori boli zničený. Ona je potešená, pretože mohla prebrať všetku ich kolektívnu moc. Zrazu počas rozhovoru s Valou musí Adria náhle odísť. Zranený Teal´c odpadáva na pláni, ako leží jeho zranenie je istým antikom vyliečené a on môže pokračovať v ceste.

Plukovník Ellis z Apolla kontaktuje Zem, pretože do slnečnej sústavy začali vstupovať lode ori. Medzitým sa Danielovi vo väzení začne zdať ďalšia vidina s Merlinom. Uvedomí si, že nejde o vidinu, ale že k nemu naozaj rozpráva antik. Lenže nie Merlin ale Morgaine La Fay. Chce od nej aby pomohla ešte viac, pretože antikovia to ľuďom za zničenie ori dlžia. Hovorí mu, že Adriu odlákala a viac teraz urobiť nemôže. Ale radí mu – archu podľa nej stačí použiť na jednom priorovi a vďaka prepojeniu ich palíc pochopia pravdu všetci.

Vtedy Morgaine zmizne a k Danielovej cele prichádza prior. Lenže pod oblečením sa neskrýva prior, ale Teal´c. Mitchellovi sa zatiaľ na Oddysey podarí zistiť, že program na zrušenie replikátorov je na druhej strane kryštálu, ktorý tam Marrick dal. Sam nachádza kód na kryštály a všetci replikátori sú neutralizovaní.

Keďže Adria odišla tak Vala prichádza k Tominovej cele a púšťa ho von. Vtedy k cele prichádza aj Daniel a Teal´c. Vala ich všetkých vedie k Arche. Tam nachádzajú Archu, ale nevedia aké je heslo na jej spustenie. Vala ju videla svietiť ale nepamätá si aké tam boli symboly, Daniel teda musí hádať. K Oddysey prichádzajú lode ori a zahajujú paľbu. Mitchellovi je jasné, že to loď nemôže prežiť, preto im oznamuje, že sa vzdávajú, ale oni si toho zjavne nevšímajú a strieľajú ďalej.

Adria sa vracia a Vala sa ju pokúša zabávať, Daniel ďalej rozmýšľa nad heslo k Arche. Podarí sa mu ju aktivovať, jej svetlo najprv zamieri k Docimu a potom sa cez palice Priorov šíri po celej galaxí. Do miestnosti na Celestií prichádza Morgaine a vrhá sa do súboja s Adriou, obe miznú preč. Doci prosí o zľutovanie, pretože si uvedomuje, že bol slepý, ale teraz konečne vidí.

Orijské lode prestávajú strieľať na Oddyseu ... Niekoľko dní neskôr prichádza generál Landry za priorom držaním v zajatí. Chce mu niečo ukázať – Daniel a Teal´c k nemu prinášajú Archu.

Vala ubezpečuje Tomina, že bude dobrý vodca, a možno je práve na ňom aby na knihe počiatku urobil zopár úprav. Prisahá jej, že sa bude do konca života snažiť napraviť to čo urobil počas slúženia ori. Valu sa ani nesnaží presviedčať aby išla s ním, pretože vie, že na Zemi si našla domov.

Generál Landry oznamuje Danielovi, že aj keď chceli archu zničiť, tak sa nepodarilo, pretože sa komisií podarilo dosiahnuť, aby išla na študovanie do oblasti 51. Následne tím sg1 odchádza na misiu, presnejšie na prieskum záhad planéty P3K-546. Walter spúšťa bránu.