O seriáli

Stargate Atlantis je odvodený zo seriálu Stargate SG-1. Hviezdna brána: Atlantída rozpráva o misii tímu do strateného mesta Antikov. Medzinárodná expedícia vedená doktorkou Elizabeth Weirovou ide do mesta Antikov - Atlantídy v galaxií Pegasus. A to aj napriek tomu, že vedia že budú odrezaní od Zeme, a nemusia sa nikdy vrátiť domov.

Seriál má 5. sérií, vysielaný bol v rokoch 2004 - 2009. Príbeh seriálu nadväzuje na epizódu Stargate SG-1 "Lost City". V tejto epizóde tím SG-1 objaví antickú základňu na Antarktíde a zistí, že stratené mesto sa nenachádza na Zemi. Následne, už v seriáli SGA, sa doktorovi Danielovi Jacksonovi podarí zistiť polohu strateného mesta. Nachádza sa v galaxí Pegasa.

V tejto galaxií výprava bojuje s nepriateľom, ktorý porazil samotných Antikov - s Wraithmi. Po tom, ako Wraithovia napadnú mesto, prichádza zo Zeme loď Daidalos, ktorá zabezpečuje spojenie zo Zemou. Návrat na Zem je teda možný, ale mesto s veľkou minulosťou, Antickými vynálezmi a v neposlednom rade prekvapeniami, má stále čo ponúknúť členom výpravy. Tí musia okrem toho odrážať Wraithov aj v tretej sezóne  objavených Asuranov.


Seriál skončil piatou sériou, epizódou Enemy at the gate. Dej seriálu by mal ukončiť film Stargate: Extinction. Toho produkcia bola zatial kvôli finančným problémom MGM dočasne pozastavená.