SG-1 › Rasy

Abydosania

Abydosania sú prvou mimozemskou rasou, ktorú stretli ľudia zo Zeme. Títo jednoduchý ľudia žily dlhé roky pod útlakom goalda Ra, ktorého práve na tej výprave zabil tým zo Zeme. Abydosania sú ľuďom veľmi podobný, a to aj preto že pred 4000 rokmi ich na Abydos preniesol zo Zeme Ra. Tomu na Abydose slúžili, a ťažili pre neho velké zásoby naqahahu. keď bol Ra mŕtvy a Daniel zostal s jednou s Abydosaniek žiť (so Šari) na ich planéte. Po roku však Daniel odišiel, a po ďalších 6 rokoch nastalo pre nich veľké nešťastie. V pyramíde na Abydose sa ukrývala veľmi cenná vec Raovo oko, po ktorom túžil Anúbis. Daniel mu oko vydal, a on musel slúbiť že Abydos nezničí, ten však sľub nedodržal, a celú planétu zrovnal zo Zemou. Vtedy však bola na Abydose aj Oma Desala, ktorá pomohla všetkým ľudom z planéty sa povzniesť.


Antikovia

Antikovia, alebo iným názvom Alterania sú predchodcami ľudí na Zemi. Alterania sú vlastne predkovia ľudí na Zemi, dlho boli známi len ako antikovia až kým nebolo zistené že sa rozdelili na dve skupiny. Obe tieto rasy boli schopné sa povzniesť a získať vedomosti vesmíru. Jedni sa rozhodli ovládať druhých, a ďalší sa rozhodli nezasahovať do ľudských životov. Jedny sa nazývajú ORI (odvodené od Or-eye), a druhý antikovia. Antikovia žily na na Zemi, no nastal veľký mor, a tak Antikovia odišli vo svojom "lietajúcom meste" do galaxie Pegasus. Tam ale začala ich dlhá vojna s Wraithami, a po dlhom obliehaní ponorily svoje veľké mesto Atlantídu, a vrátily sa na Zem, kde sa z nich vyvinuly ľuďia. Pár Antikov ostalo v Atlantíde, kde dožily svoje životy.


Ascheni

Veľmi vyspelá rasa s technológiami schopnými poraziť goaldov. Ale niesu o nič lepší než Goauldi, len nezaberajú planéty silou ako Goauldi ale tým že robia ľudí sterilných a vyhubia celu planétu a zaberú si ju pre seba. Sg1 sa s Aschenmi stretla v epizódach 2010 a 2001 .


Asgardi

Asgardi sú veľmi vyspelá rasa, technologicky sú oveľa viac vyspelí ako ľudia na Zemi. Títo malý, šedý mimozemšťania, napriek svojej veľkej vyspelosti majú veľký problém, nedokážu sa fyzicky rozmnožovať, sú vlastne všetci klony, keď nejaké telo je staré, alebo poškodené, tak svoje vedomie presunú do druhého. Asgardi viedli dlhú vojnu s replikátormi, kvôli ktorej neboli schopný pomáhať iným rasám v boji s goaldami. Asgardi Kvoli tejto vojne uzatvorili s goaldami zmluvu o chránených planétach, ale tieto planéty neboli schopný brániť (Sg1 5x21 Revelations). Asgardi ľudí dlhé roky študovali, verili v ich potenciál, dokonca po O´Neillovy raz pomenovali svoju materskú loď. Asgardi Asgardi boli v aliancií 4 rás, kde s nimi Asgardi, Noxovia, Furlingovia a Antikovia, ale aliancia sa rozpadla, keď Antikovia odišli do galaxie Pegasa.


Cimmerania

Cimmerania sú mierumilovný ľudia, žijúci na planéte patriacej do zmluvy o chráneních planétach medzi goaldami a asgardmi. Na tejto planéte sa tím sg1 prvý krát zoznámil s rasou asgardov. Následne na to chcel tento národ zotročiť goald Heru Ur, avšak asgardi mu v tom zabránili (Sg1 2x06 "Thor's Chariot").


Furlingovia

Furlingovia sú jednou z rás, ktorá kedysi patrila do starej aliancie 4 rás. Podľa všetkého boli veľmi silná a vyspelá civilizácia, no tímu sg1 sa nikdy nepodarilo stretnúť nikoho s tohto slávneho národa, pokiaľ nejaký Furling vôbec prežil.


Goau´ldi

Goaldi sú parazity, ktorý prežívajú vďaka tomu že použijú telo nejakej inej rasy, vezmú ho ako hostiteľa, a doňho vlezú. Pretože goaldi sú v skutočnosti malé slizké stvorenia podobné malým hadom bez hostiteľa absolútne neschopné prežitia. Avšak v hostitelovi dokážu plne využiť svoju inteligenciu, vďaka ktorej sa môžu hrať na bohov pred jednoduchými ľuďmi. Hraním na bohov a používaním cudzích technológií sa goaldompodarilo zmocniť veľkého množstva planét.

celý článok


Jaffovia

Jaffovia sú národ, ktorý bol po tisícročia zotročovaný goaldmi, a to preto že nemôžu slobodne žiť bez toho aby mali v sebe malého nedospelého goaldieho symbionta. Ten ich lieči, keď sú zranený, a oni mu poskytujú svoj brušný vak na vyvinutie symbionta do dospelosti. Síce tokrovia vyvinuli látku tretonin, ktorý symbionta dokonale nahradí, avšak stále tretonin nepoužívajú všetci Jaffovia. Jaffovia dlhú dobu verili že goaldi sú skutočný bohovia, až kým nezačalo na Chulaku veľké povstanie Jaffov, ktoré vyvrcholilo pri chráme Dakara.


Lucianská Aliancia

Lucianska Aliancia je združenie pašerákov, obchodníkov, a kupcov, ktorá sa snažila zaplniť mocenské vákuum, ktoré ostalo po goaldoch. Takto sa postupne vytvorilo úplné nové spoločenstvo, síce hlavne pozostávajúce z podvodníkov, ale za to s dostatočnou vojenskou silou. Kupci tejto aliancie obchodujú úplne so všetkým, či už zbraňovým naqadahom, bojovými loďami, alebo s kassou - plodinou veľmi pripomínajúcou kukuricu (Sg1 9x16 Off the grid). Lucianská aliancia patrila k tým, ktorý sa nachádzali na území tých planét, ktorým sa Baal rozhodol kradnúť pomocou asgardskej technológie hviezdne brány.

celý článok


Noxovia

Noxovia vyzerajú na prvý pohľad ako úplne bezbranná a zaostalá civilizácia žijúca v lesoch. No zdanie niekedy klame. Majú schopnosť byť neviditelní a vyliečiť zranených i mŕtvich. Touto schopnosťou vyliečili aj Tím SG1 keď sa pokúšali zabrániť Apofisovi a jeho Džafom získať tajomstvo Noxov byť neviditelní. No Apofisovi sa toto tajomstvo aj tak nepodarilo odhaliť. Tím SG1 zistil, že Noxovia niesu tak bezbranná civilizácia, keď im ukázali, že vlastnia technológiu, ktorá je oveľa vyspelejšia ako tá Goalaudská.