Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Exkluzívne o SGU

Vytvorené: 28.9.2009 / Autor:

Server Cinemaspy tiež patrí k stránkam, ktoré propagujú Stargate Universe krátko pred premierou. Nasledujúci článok je preložený a upravený z ich stránky – plný dojmov a informácií, ktoré sa týkajú blížiaceho sa seriálu. Tieto dojmy autorovia článku konzultovali s producentom Bradom Wrightom.

Viac ako pred dekádou začal Brad Wright spolu s Jonathanom Glasnerom pracovať na seriály Stargate SG-1, seriály založenom na filme z roku 1994. Netreba hovoriť, že seriál a tiež aj jeho spin-off Stargate Atlantis bol oveľa viac úspešnejší ako samotný film.

Po viac ako 300 hodinách televízneho vysielania dvoch rôznych seriálov, Wright spolu s výkonným producentom Robertom C. Cooperom začal pracovať od znova. Avšak tentoraz tvorcovia dúfajú, že zaujmu nielen tretí krát, ale taktiež, že zaujmu predstavivosť divákov úplne novým štýlom. Ako? Tým, že ponúknu realistickejší seriál, menej predvídateľný ako tie predošlé.

Cynik by to mohol nazvať ako "efekt Battlestar Galactici". Ale to by bolo veľké zjednoduchsenie. Isteže, Galactica bola temnejšia, oveľa serióznejšia, s veľa postavami a úžasnými hercami – s týmto súhlasí aj Brad Wright, ale zároveň hovorí, že rozhodne nie je ich cieľom vytvoriť ďalšiu Battlestar. Ešte pred niekoľkými rokmi predstavovala Galactica málo úspešný seriál zo 70 rokov. Pri jeho remaku sa zišli Edward James Olmos, Mary McDonnell a ďalší skvelý herci. Takto získal hneď seriál istú dôveryhodnosť. A Wright dúfa, že podobne sa to podarí aj tvorcom Stargate Universe.

A síce, Galactica bola niečo nové pre žáner scifi, pre televíziu samotnú to až tak nové dačo nebolo. Stačí si pozrieť seriál Rome (od HBO) a tam ešte len uvidíte bohaté, prepracované postavy a poriadnu televíznu drámu.

"Potrebovali sme zatriasť, zrušiť paradigmu, vytvoriť inú dynamiku", vraví Brad Wright. „Alebo proste inú hviezdnu bránu? Nie, to by sa fanúšikom nepáčilo. Chceli sme zobrať bránu do súčastných podmienok televízie. Chceli sme vytvoriť charakterovú drámu, zaujímavú, dynamickú drámu. Také sú momentálne najlepšie seriály v televízií. Hviezdnu bránu sme začali naozaj dávno, od začiatkov sg1 uplynulo 12 rokov. Odvtedy sa vyvíjala. Túto evolúciu uvidíte keď sa pozriete na staršie epizódy, potom na novšie. Evolúciu v štýle natáčania, vizuálnych efektoch, proste vo všetkom“. V súčasnosti začína niekoľko nových seriálom, ktoré sa tiež chcú uberať s novými trendmi v TV. Napríklad seriál V, či seriál FlashForward od ABC sú dobré príklady.

Seriál Stargate Universe sleduje dobrodružstvá medzinárodného tímu, na palube Antickej lode Destiny. Loď bola súčasťou Antického experimentu, ktorý mal šíriť hviezdne brány po galaxiách pred miliónmi rokov. Tím sa dostáva na Destiny, niekoľko miliónov svetelných rokov od Zeme. Ľudia uväznený na lodi sú prinútený tam žiť a starať sa o seba.

A hlavne, Wright a Cooper chceli zmeniť rytmus. Po dekáde rokov s tradičnou space operou za nimi, chceli robiť niečo iné, čo recykluje starú štruktúru. "S Robertom sme nechceli len robiť inú hviezdnu bránu, to sme už mali za sebou. Robert chcel strašne robiť niečo iné – a Universe je ono. Volá sa to Stargate, ale je to úplne iný seriál".

Ďalej Wright odpovedal, ako reaguje na fanúšikov, ktorý stále kritizujú zrušenie Atlantis a vývoj ich milovanej brány: "Samozrejme dúfame, že každý kto pozeral Stargate SG-1 a Stargate Atlantis nám dá aspoň jednu šancu. Našich fanúšikov si veľmi ceníme, veď je to ich seriál. Ale potrebujeme viac ako túto základňu, pre úspech potrebujeme milióny fanúšikov. A teraz sme oveľa viac mainstreamový, ako kedy doteraz".

Radi by sme sa dostali k pľacom, kde sa natáča Universe. Ako to tam vyzerá? Jedným slovom? Impozantne. Prvé čo sme si všimli je vplyv Julesa Verneho na design lode Destiny, to nám priznal aj producent John Lenic. Tento pľac trvalo postaviť skoro 10 týždňov. Na lodi sa bude odohrávať 70 % seriálu. Fanúšikov budú určite zaujímať aj raketoplány, ktoré sa nachádzajú na lodi Destiny (iné ako tie na Atlantise). A vraj všetci mimozemšťania, ktorý sa objavia v seriálu budú vytvorený pomocou CGI. A ako dodáva Brad Wright, nebudú tu žiadne gumové masky, a hlavne žiadna angličtina!