Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Mallozzi odpovedá na list od Syfy

Vytvorené: 13.5.2011 / Autor:

Od konca hviezdnej brány prebiehajú na internete neuveriteľné diskusie o tom ako seriál skončil, či mal tak skončiť a kto za to môže. Nedávno sme Vám spomínali kritiku od stránky gateworld a následne list od Craiga Englera zo Syfy Channelu, ktorý sa snažil brániť televíziu. 

Na tento list reagoval na svojom blogu aj producent Joseph Mallozzi, ktorý zjavne ocenil snahu Craiga Englera, ale zjavne nie so všetkým čo Craig Engler napísal sa Mallozzi stotožňuje. K niektorým vetám z listu sa Mallozzi vyjadruje, prípadne sa ich snaží upresniť. Síce nám to až tak veľa nepovie, ale zjavne nie všetko je také ako to vyzerá. A je na nás fanúšikoch, aby sme si vytvorili vlastnú predstavu. Okrem tejto novinky sa miesto listu od zajtra venujeme viac poslednej epizóde, jej alternatívnemu koncu a tomu, čo nás mohlo čakať v tretej sezóne, ktorá žiaľ nebude.

Joseph Mallozzi reaguje: 

Počas posledných rokov hviezdnej brány som sa vyjadroval k mnohým poznámkam televízie. V podstate som si prešiel ich poznámky a potom som na niektoré reagoval. A keď som si prečítal tento článok, dostal som podobný pocit. V článku je rozhodne veľa dobrých postrehov. Ale na druhú stranu, tiež aj veľa záhadných či nepochopiteľných názorov. Na úvod, nemyslím si, že bolo nutné nejaké oficiálne vysvetlenie od Syfy. Aj keď sympatizujem s fanúšikmi, ktorí sú nahnevaný – treba pochopiť, že televízia je proste biznis. Pokiaľ na Syfy mali alternatívny program, ktorému sa darí lepšie ako SGU je pochopiteľné, že sa rozhodli pre tento program. 

Ale musím povedať, niektoré vyhlásenia v tomto článku ma donútili sa zamyslieť...

nasledujú vyjadrenia k jednotlivým častiam listu:

 - text z listu je normálnym farebným písmom, Mallozziho komentáre sú kurzívou

Keďže Stargate SG-1 sa v minulosti darilo, so štartom SGU sme boli sebavedomý a hneď sme dohodli dve sezóny. Dvojročné zmluvy sú v televízií výnimočné, pretože si žiadajú veľké investície (finančné aj časové). Toto znamená, že ešte pred tým ako bola natočená čo i len jedna sekvencia, alebo kým sme mali prvých hercov sme vedeli, že bude minimálne 40 epizód.
Craigove vyhlásenie o 40 epizódach je veľmi diskutabilné. Pretože ak by sa prvej sezóne darilo výrazne horšie, vôbec by sme nemali istotu druhej série.

Pre porovnanie, úvod SGA sledovalo cez 4 milióny divákov, čiže sledovanosť SGU bola menšia o 25%.
Toto je rozhodne mätúce. A hlavne neférové, pretože SGA malo premiéru počas leta, kedy býva sledovanosť oveľa vyššia. Druhá vec, keď malo na jeseň SGU premiéru, aj konkurencia bola oveľa väčšia. Okrem toho, medzi premiérami oboch seriálov nastal zjavný nárast oficiálnych downloadov, nahratí cez DVR a podobne.

S nízkymi číslami a žiadnym náznakom nárastu počas piatkov, sme sa rozhodli presunúť seriál na inú čas počas 2.sezóny. Už počas piatkov totiž SGU stratilo 1/3 svojich počiatočných divákov. A v utorky sme mali obrovský úspech s hitom Warehouse 13. Tak sme SGU spárovali s Capricou a presunuli na utorok.
Môžem pochopiť presunutie na utorky a spojenie so seriálom Caprica. A tiež chápem to, že to s utorkami televízia chcela skúšať, keďže utorky zaznamenávala v poslednej dobe veľké úspechy.

Posledných 10 epizód SGU sme presunuli na pondelky, kde sme zaznamenali úspech s novým seriálom Being Human.
Teraz však realistický pohľad, seriál bol už predsa zrušený – tým pádom nechápem ako mohli očakávať že po tomto presune bude sledovanosť rásť.

Ako som povedal – televízia je biznis a takéto rozhodnutia v biznise chodia. Na tejto televízií sme bežali 10 rokov. Keď môj posledný vzťah skončil po 10 a viac rokoch, užili sme si peknú porozchodovú večeru. Tak vravím.

Joseph Mallozzi
 

Článok bol preložený a upravený z blogu Josepha Mallozziho