Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

MGM má finančné problémy

Vytvorené: 5.10.2010 / Autor:

Už dlhší čas kolujú informácie o zlej finančnej situácií spoločnosti MGM (Metro Goldwyn Mayer), kvôli ktorým spoločnosť pozastavila činnosť niektorých projektov či s nimi úplne skončila. Ako to teda je s našou obľúbenou hviezdnou bránou?

Finančná kríza postihla takmer každý veľký podnik/spoločnosť a len hlupák by sa domnieval že sa jej vyhne aj taký gigant ako MGM. Podľa niektorých sa MGM topí už dlhší čas v problémoch a situácia po finančnej kríze tomu moc nepomohla, práve naopak. MGM má podľa niektorých odhadov finančný dlh okolo takmer 4 mld. Amerických dolárov čo je suma za ktorú by sme sa určite dočkali od MGM minimálne malého projektu ak nie financovania pekných pár častí nášho seriálu.

MGM je v nepeknej pozícií, ale tá hrá aj do kariet tým ktorý by radi legendárnu spoločnosť s licenciou na rôzne programy odkúpili a vraj takéto ponuky aj prišli, no MGM zatiaľ všetky odmietla a ostáva naďalej v rukách svojich pôvodných majiteľov a s pôvodnými finančnými problémami.

Problémom ale je že vďaka danej situácií MGM nemá prostriedky na tvorenie nových či pokračovať v starších projektoch a ak áno nie na všetky. Pre pripomenutie napríklad aj obľúbený trhák agenta 007 a jeho ďalšie pokračovanie je v nedohľadne a kritici spomínajú s danou súvislosťou práve problém s financiami.

Ako je to s naším obľúbeným Stargate? Tu je situácia už trošku iná MGM vlastní licenciu na názov Stargate a teda s týmto názvom obchoduje. V praxi to funguje tak že náš momentálny Stargate Universe nieje financovaný MGM ale tým kto aj seriál vysiela a teda „Syfy“. V praxi to funguje asi tak, že Syfy si za danú sériu zaplatí a čaká na výsledky sledovanosti podľa ktorých sa rozhodne či bude financovať ďalej alebo s týmto projektom skončí. MGM potom má na starosť natáčanie vo svojich filmových priestoroch.

Poviete si prečo teda takouto cestou nefinancuje aj projekt Stargate filmov ktoré sú v nedohľadne? Dôvod je jednoduchý financovanie seriálu a filmu je niečo odlišné. Film je vo veľkom vždy financovaný tvorcami napríklad MGM a počiatočné náklady sú tak isto vysoké a čaká sa len a len nato aké budú zisky z predaja či vysielania na plátnach a či si film na seba tak povediac zarobí. Samozrejme je možnosť že určitý sponzor by mohol tieto projekty dotovať ale zatiaľ sa nič také nedeje. Okrem toho by to nebolo pre MGM práve to ružové nakoľko v prípade úspechu by sa musela o zisk deliť čo v jej situácií by bolo len polovičné víťazstvo. MGM teda filmy časom asi vydá ak sa nič nestane ale hneď to nebude a my môžeme len dúfať že sa nič nezvrtne.

Do tej doby môžeme sledovať staršie projekty MGM ako napríklad Stargate SG-1 , Atlantis či celkovo 3 veľké Stargate filmy. Samozrejme sa môžeme určite tešiť aj na kompletnú 2. sériu Stargate Universe ktorá už je istá. Či ale vznikne 3. séria tohto seriálu a či MGM sa podarí vydať už spomenuté Stargate filmy to je otázka na ktorú si všetci budeme musieť počkať.

Celuar