Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Otvorený list Stargate fanúšikom od Syfy

Vytvorené: 12.5.2011 / Autor:

Tento týždeň americký Syfy Channel odvysielal poslednú epizódu Stargate Universe. Fanúšikovia už dlhšie bojovali o záchranu seriálu a posledná epizóda ich samozrejme nenechala chladnými. Prečo bol seriál zrušený? Mohol za to presun z piatkového vysielacieho času? Gateworld pred pár dňami napísal „otvorený list Syfy Channelu“ kritizujúci politiku tejto televízie – hlavne jej nasadenie wrestlingu v najlukratívnejšom čase pre scifi seriály. Na tento kritizujúci list sa najprv na twitteri krátko ozval Craig Engler zo Syfy Channelu, ktorý včera dokonca odpísal – napísal jeho odpovedajúci otvorený list, venujúci sa tejto problematike.

Ja osobne viac súhlasím s názormi, podľa ktorých za koniec hviezdnej brány môže Syfy, zlá propagácia seriálu touto televíziou a podobné faktory, avšak po prečítaní tohto článku som prišiel k názoru, že treba tiež oceniť, čo Syfy Channel pre seriál spravil na začiatku, a rozhodne ide o zaujímavé čítanie.

Jonas

Otvorený list od Craiga Englera

O zrušení hviezdnej brány sa toho popísalo skutočne veľa, hlavne od nedávneho finále SGU. Vo vzduchu ostalo veľa otázok týkajúcich sa hlavne toho, ako Syfy Channel naložil so seriálom. Istý čas som venoval odpovediam na otázky a témy, s ktorými prišiel hlavne gateworld, ktorý bol vždy veľkým podporovateľom hviezdnej brány. Takže chcel by som poďakovať gateworldu, že mi umožnili tento list uverejniť a samozrejme Vám za jeho čítanie.

Keď sa v MGM rozhodli ukončiť Stargate Atlantis po 5.sezónach, urobili to s vedomím, že tu bude prechod k novému seriálu, Stargate Universe. SGU bolo niečo nové, nápad s ktorým už dávnejšie prišli Brad Wright a Robert Cooper.

Keďže Stargate SG-1 sa v minulosti darilo, so štartom SGU sme boli sebavedomý a hneď sme dohodli dve sezóny. Dvojročné zmluvy sú v televízií výnimočné, pretože si žiadajú veľké investície (finančné aj časové). Toto znamená, že ešte pred tým ako bola natočená čo i len jedna sekvencia, alebo kým sme mali prvých hercov sme vedeli, že bude minimálne 40 epizód.

Produkcia seriálu rýchlo napredovala a už 2.10.2009 sme mali premiéru. Tú sledovalo úctyhodných 2,779,000 divákov. Pre porovnanie, úvod SGA sledovalo cez 4 milióny divákov, čiže sledovanosť SGU bola menšia o 25%. Plusom bolo, že v druhom týždni sledovanosť SGU stúpla skoro na 3 milióny. Potom padla na 2,6 milióna, vyzerajúc že sa na tejto úrovni ustáli. To je celkom typický obraz sledovanosti nových seriálov. V tomto momente sa seriálu darilo.

Ale v 6.týždňi sledovanosť padla na 2,3 milióna. Pre seriály je typická podobná fluktuácia a pokiaľ by sa dobré čísla vrátili, nebol by dôvod sa znepokojovať. A ešte pred prestávkou sledovanosť klesla na 1,961,000, čo bol 33% pokles oproti sezónnemu maximu. Po prestávke nasledoval malý nárast a potom opäť pokles.

 S nízkymi číslami a žiadnym náznakom nárastu počas piatkov, sme sa rozhodli presunúť seriál na inú čas počas 2.sezóny. Už počas piatkov totiž SGU stratilo 1/3 svojich počiatočných divákov. A v utorky sme mali obrovský úspech s hitom Warehouse 13. Tak sme SGU spárovali s Capricou a presunuli na utorok, dúfajúc že oba seriály získajú nových divákov. Ako viete, trend pokračoval a neboli sme schopný pokračovať s ani jedným seriálom.

Posledných 10 epizód SGU sme presunuli na pondelky, kde sme zaznamenali úspech s novým seriálom Being Human. Ratingom to však nepomohlo. Sledovanosť SGU síce skončila s pekným ratingom finále, ale to je tiež jav bežný pre väčšinu seriálov. Na začiatku sa Syfy a MGM snažili vytvoriť skvelý nový Stargate seriál. Najprv prišiel počiatočný úspech, lenže neskôr začalo trápenie a naša snaha nájsť cestu pre seriál. 

Nevyspytateľné plánovanie zabilo SGU
 Seriál sme začali vysielať v piatkovom vysielacom čase, kde sme doteraz s hviezdnou bránou zaznamenávali najväčší úspech. A až keď bolo jasné, že seriál padol do neudržateľnej hranice – v ktorej by neprežil, až vtedy sme ho presunuli na večer, v ktorom sme tiež vysielali našu najviac sledovanú šou (v lete Warehouse 13).

Prestávka zabila SGU
Ako vidíte z informácií vyššie, najväčší prepad v sledovanosti nastal ešte pred prestávkou, nie po nej. V skutočnosti, SGU si po prestávke polepšila o 10% medzi sezónou 1.0 a 1.5 – v prvých piatich epizódach časti 1.5.

Ak by ste nechali SGU v piatky, viedlo by si dobre
Ako som písal, počas piatkov SGU stratilo 1/3 svojich pôvodných fanúšikov, padlo do neudržateľnej hranice. Jedinou nádejou pre obnovu bolo, že si seriál bude viesť lepšie inú noc v týždni.

SGU ste zrušili, pretože nenávidíte scifi
Ak by sme nemali radi scifi, nerobili by sme žiadne SGU. Aj keď SGU bolo jednoznačne neúspešné, neľutujeme to. Scifi šou sú chrbtovou kosťou našej televízie a na veľa scifi seriáloch aj momentálne pracujeme. V lete bude mať premiéru scifi seriál Alphas, ako aj pilot k seriálu Battlestar Galactica: Blood & Chrome, počas roka sa vráti 5 našich originálnych seriálov s novými sezónami.

SGU ste nikdy nepodporovali
Snáď okrem MGM nikto nepodporoval SGU tak ako my. Boli sme jediná televízia, ktorá dala seriálu šancu, a ktorá sa zaviazala natočiť 40 epizód ešte skôr ako bol napísaný scenár. Investovali sme milióny dolárov a tisíce hodín roboty počas 2 rokov práce na SGU.

SGU ste zrušili aby mohol bežať wrestling
Radi by sme pracovali na SGU, bezohľadu na ostatné vysielanie. A úspešné seriály nerušíme len tak s cieľom, aby bolo miesto pre iné šou... žiadna televízia to nerobí. Jediným sudcom SGU boli nízke ratingy.

Nemáte radi hviezdnu bránu
 Hviezdnu bránu milujeme. Keď to zrátam, spravili sme 12 sezón 3 rôznych seriálov a podporili dva SG-1 filmy (Stargate seriály mali spolu 17 sezón, lenže tie prvé bežali na Showtime). Bola to úchvatná jazda a sme skutočne hrdý na posádku všetkých troch seriálov, a vďačný všetkým divákom, ktorí Stargate sledovali.

Poznámka: Ratingy o ktorých som rozprával boli z kategórie Live+7, čiže ide o konečný počet divákov, ktorý si daný diel pozreli v premiére alebo do 7 dní. Zarátané sú tu aj čísla za jednotlivé stiahnutia cez DVR. Lenže reklamy sa predávajú len podľa ratingov kľúčovej kategórie 18-49. Keby som písal o tých číslach, boli by ešte podstatne menšie. Čísla L7 používam preto, aby som rozprával o všetkých divákov. % pokles v kategórií 18-49 bol ešte výraznejší (horší) ako pri L7, ale zas nie o toľko menší že by sa oplatilo to celé preratávať.

Craig Engler
 

Aký je Váš názor na zrušenie SGU? Môže za to naozaj Syfy Channel? Alebo Vás Craig Engler presvedčil, že naozaj spravili všetko čo bolo v ich silách? Aj na Váš komentár sme zvedavý...