Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Pohľad na hudbu v Stargate Universe

Vytvorené: 7.9.2010 / Autor:

Do nedávna sme na lyrickú hudbu v hviezdnej bráne neboli zvyknutý. To sa zmenilo s epizódou SGU Air, part 3. V tejto epizóde sme mali možnosť počuť pieseň Alexiho Murdocha „Breathe“. Posádka sa snažila vyriešiť problém so vzduchom a jeho čistením na Destiny. Murdochova pieseň na konci epizódy je umiestnená priam strategicky. Posádka sa môže konečne z hlboka nadýchnuť.

Lyrická hudba nie je pre žáner scifi veľmi typická. V seriály Battlestar Galactica veľmi dobre zapadla pieseň “All Along the Watchtower”, konkrétne jej verzia od Beara McCrearyho. Možno aj to bolo inšpiráciou pre nový prístup k SGU, prilákať aj takouto formou širšie publikum.

Vo veľa televíznych programoch sú podobné pesničky len tak hodené na koniec epizódy, či rovno do jej stredu. Avšak hudba v SGU je umiestnená tak, aby presne pasovala k danej epizóde, či situácií v epizóde. To neplatí len pre vyššie spomínanú prvú pieseň od Alexiho Murdocha. Ďalšiu jeho pieseň „All My Days“ sme mohli počuť v epizóde „Faith“. Tá bola umiestnená na dvoch rôznych miestach počas epizódy.

V epizóde „Human“ je doktor Rush pripojený na antické kreslo na Destiny. Ako sa snaží získať kontrolu nad Destiny je uväznený v sne, kde musí znovu prežiť stratu svojej manželky. Pieseň, ktorá v Human zaznela je od anglickej rockovej skupiny The Jam a volá sa „English Rose“. Už názov piesne si môžeme dať do súvislosti s Rushovým škótskym pôvodom. Čo je podstatnejšie, slová piesne sú presne o tom, čo sa Rush snaží dosiahnuť.

časť textu piesne:

I’ve been to ancient worlds
I’ve scoured the whole universe
And caught the first train home
To be at her side


Pre niekoho môže byť ťažké zvyknúť si na podobnú hudbu v scifi ako je Stargate Universe. Ale ak sa započúvate pozorne, budete prekvapený čo všetko slová týchto piesni hovoria. Uvidíme či v podobnom trende budú tvorcovia seriálu pokračovať aj v 2.sezóne, ktorej premiéra sa blíži.

Zoznam piesni v SGU, s linkami na youtube:

- 1x03 Air, part 3: Alexi Murdoch – Breathe
- 1x09 Life: Flogging Molly - The Worst Day Since Yesterday
- 1x11 Space: Rob Thomas – Now Comes The Night
- 1x12 Divided: Brand New – You Won't Know
- 1x13 Faith: Alexi Murdoch – All My Days
- 1x14 Human: The Jam - English Rose

- klip priamo z epizódy 1x09 Life s The Worst Day Since Yesterday