Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Richard Dean Anderson oslavuje 61. narodeniny!

Vytvorené: 22.1.2011 / Autor:

Dnes – 23.1.2011 – oslávil Richard Dean Anderson svoje 61. narodeniny. V dnešnej novinke Vám prinášame niečo z Richardovej minulosti, o tom ako vyrastal, ako sa dostal k herectvu, až po jeho účinkovanie v hviezdnej bráne.  Neskôr Vás budeme informovať o tom, ako Richard trávil svoje narodeniny, s kým oslavoval a ako sa cítil. 


Teraz si poďme povedať niečo o Richardovom osobnom živote


Richard sa narodil 23.1.1950 v meste Minneapolis v štáte Minnesota. Na tomto mieste aj vyrástol.

Jeho otec, Stuart Anderson bol profesorom na strednej škole a je vynikajúci Jazzový basista. Jeho matka Jocelyn je herečka, talentovaná v maľovaní a sochárstve. Richard je najstarší z ich 4 synov.

Ako veľa malých chlapcov z Minnesoty, aj Richard sníval o tom, že sa stane profesionálnym hokejistom. Lenže keď mal 16 rokov, tak si dvakrát za sebou zlomil obe ruky – v priebehu troch týždňov. Doteraz Richard rozpráva o neposednosti v detstve, o jeho túžbach objavovať, o jeho dobrodružstvách na ceste stopom či nákladnými vlakmi. Keď mal 17 rokov, na bicykli zdolal 5641 míľ z Minnesoty, cez Kanadu na Aljašku. Dodnes Richard rád cestuje, má rád šport a prírodu. Lyžuje, hrá hokej či potápa sa.

Keď nie hokej, tak sa Richard zameral na niečo nové – herectvo. Začal navštevovať kurzy herectva, v Los Angeles si najprv zarábal ako pouličný klaun a žonglér i ako príležitostný spevák. V roku 1976 získal úlohu doktora Jeffa Webbera v seriály televízie ABC General Hospital. To mu veľmi pomohlo a v roku 1985 získal úlohu v neskôr veľmi populárnom seriály MacGyver. MacGyver bežal 7 úspešných rokov a získal si popularitu po celom svete.

Určite vás bude zaujímať, že Richard je vysoký 6 stôp a dva palce. Má prirodzene tmavé hnedé vlasy aj oči. Veľmi má rád psov, ktorých nazýva „favorite people“ (najobľúbenejší ľudia). Niekoľko rokov bol jeho spoločníkom Whiskey, Austrálsky ovčiak, ktorého vychovával od šteniatka. Whiskey sa dožil 13 rokov. Neskôr mal Richard psa Zoe, tiež Austrálskeho ovčiaka.

Richard nikdy nebol ženatý a vždy sa snažil držať sa svoj súkromný život v súkromí. Medzi Richardove priateľky patrili Sela Wardová, (herečka) Marlee Matlinová, (krasokorčuliarka) Katarina Wittová, (herečka) Terri Hatcherová, Ann Turkelová, ... V súčastnej dobe je to Apryl Proseová s ktorou má dcéru Wylie Quinn Annarose. Žijú striedavo vo Vancouveri a v Malibu. Richard má aj chatu v severnej Minnesote.


Ako sa dostal Richard k Hviezdnej Bráne?


Tu je krátky výrok od Richarda o tom, ako sa vlastne dopracoval k Hviezdnej Bráne: „Keď som bol malý chlapec, sťažoval som sa na to ako pokračuje môj lenivý život a moja nečinnosť. Môj starý priateľ John Symes sa usadil v MGM, a predstavil ma pár chlapom – jeden z nich bol dobrým priateľom Brada Wrighta. Predložili mi prvý scenár pre Stargate SG-1 a spýtali sa ma, či by som podpísal zmluvu na dva roky za postavu Kurta Russela. Spolu so sľubom veľkého postupu v spoločnosti som povedal, že nie. Potom mi všetci priatelia povedali, aby som si prečítal scenár. Bolo to pre mňa niečo úplne nové. Rozhodol som sa to skúsiť – a tak bolo semienko zasadené.


Raz ako si seriál našiel svoje nohy a následne svoj kreatívny rytmus, tak začalo byť bolestivo jasné, že sme príjemne splietli siete dlhovekosti. Vždy keď som prešiel cez bránu som si uvedomil obrovský potenciál seriálu. Príbehy skúmajúce cudzie formy života, iné štýly života, z veľkou pozornosťou venovanou fylozofi, politike, duchovnej stránke kultúr, či už cudzích, alebo domácich. Naši hrdinovia získavali priateľov, robili si nepriateľov. Hlavným cieľom je ukázať naším fanúšikom spoznávanie veľkých možností, súvisiace s akceptovaním VŠETÝCH RÁS... cez vesmír, a celý svet.“

A ktorú epizódu si Richard najviac užil počas natáčania? „Najobľúbenejšia epizóda, ktorú som robil bola Brief Candle, tá kde som zostarol na 100 rokov a prešiel si všetkým štádiami make-upu. Zábava bola aj epizóda Cold Lazarus, pretože som v nej hral dvoj-úlohu. Bol to dosť emocionálny príbeh, v ktorom sa O´Neill musel vyrovnať so stratou svojho syna. Tiež som sa v epizóda mohol rozprávať sám zo sebou vďaka špeciálnym efektom. V epizóde Tin Man som zas hral dvoch rôznych O´Neillov... to bola tiež zábava.“


V mene celej našej redakcie stargate.sk by som chcel zablahoželať Richardovi k tomuto peknému veku, ktorého sa dnes dožil. Všetko najlepšie Richard! 

Auruz