Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Šesť dôvodov, prečo bolo SGU zrušené

Vytvorené: 21.12.2010 / Autor:

Pred niekoľkými dňami sme Vám priniesli smutnú správu, že seriál Stargate Universe bol ukončený. Syfy Channel seriál ukončil bez udania akýchkoľvek dôvodov, zatiaľ sa ani tvorcovia seriálu k ukončeniu veľmi nevyjadrili. Jedným z hlavných dôvodov je rozhodne nízka sledovanosť, o ktorej sme prinášali info po každej odvysielanej epizóde. Ale nie je to jediný dôvod – respektíve veľa aspektov viedlo k tejto nízkej sledovanosti.

Syfy Channel vysiela hviezdnu bránu od roku 2002 a v nasledujúcom článku prinášame 6 hlavných dôvodov zrušenia seriálu podľa zakladateľa gateworldu, ktorý sa dianiu okolo hviezdnej brány venuje viac ako 10 rokov.

1) Ročný kolobeh plánovania

Rovnako ako u ďalších káblových televízií, aj u Syfy Channelu je programovou stratégiou vytvoriť maximálne pokrytie počas roka. Ale narozdiel od hlavných veľkých televízií, Syfy nemá dostatok peňazí na pokrytie troch hlavných nočných vysielacích časov počas celého roka. A tak robia strategické rozhodnutia, v ktorých mesiacoch v roku, v ktorom týždni a v ktorom vysielacom čase budú vysielať svoje originálne programy.

V roku 2002 získal Syfy práva na Stargate SG-1. Okrem piatkových večerov toho stanica veľa nevysielala. Seriáli ako SG-1 a Farscape sa vysielali počas „Scifi piatku“ niekoľko mesiacov v roku a potom boli reprízy. Pred niekoľkými rokmi sa televízia zaviazala (ešte ako SciFi Channel) k celoročnému vysielaniu. Ideou bolo, že bude lepšie rozdeliť tých niekoľko seriálov – aby sa každý mesiac vysielalo niečo nové.

To bol koniec klasického bloku „Scifi piatku“, ktorý poznalo a milovalo toľko fanúšikov. V rokoch 2005 – 2006 boli počas týchto piatkov vysielané seriáli SG-1, SGA a BSG. Televízia začala pridávať ďalšie originálne šou a začala svoje originálne seriáli vysielať aj v také dni, v ktoré originálne šou dovtedy nevysielala. Odvtedy sa nové seriály Syfy vysielali len s jedným spoločníkom, alebo sami – po boku repríz starších seriálov, ako to bolo v časti vysielania SGU.

A ako to ovplyvnilo SGU? Hviezdna brána mala vždy najlepšie ratingy, keď sa vysielala v lete a mala prestávku, keď veľké televízie vysielali ich jesenné seriáli, a potom sa zas vrátila v zime. Lenže od 4.sezóny SGA, Syfy vysiela hviezdnu bránu proti hlavným televíznym programom (jesenné a jarné sezóny). Výsledkom je väčšia súťaživosť. Syfy nemá dostatok seriálov na pokrytie troch hodín každú noc. A miesto toho aby spárovala svoje seriáli v tradičnom scifi večeri, radšej ich rozdeľuje.

2) Presunutie na Utorok

V lete začali na Syfy robiť nové pokusy potom, čo seriáli Eureka a Warehouse 13 mali veľkú sledovanosť dokonca aj v utorok v noci. Dávalo zmysel, že televízia sa bude snažiť udržať týchto utorňajších divákov aj na jeseň, keď je väčšia konkurencia. Od druhej sezóny bolo vysielanie SGU presunuté na vysielací čas utorok večer o 21.00. Nikdy pred tým Syfy nevysielal svoje originálne programy v utorok večer počas jesene. SGU súperilo so šou ako Dancing With the Stars a NCIS: Los Angeles, ktoré oba sledovávalo približne 16 miliónov divákov.

Asi netreba dodávať, že tento experiment zlyhal. Oba utorňajšie jesenné seriáli – SGU a Caprica boli zrušené.

3) Profesionálny Wrestling

Ale prečo na Syfy presunuli Stargate z tradičného piatkového večera? Z jedného uhlu pohľadu, ani nemali na výber. V roku 2010 televízia získala práva na wrestling WWE SmackDown. A napriek odporu scifi fanúšikov, wrestling má veľké ratingy, hlavne v kľúčových demografických štatistikách, ktoré inzerenti milujú (dva razy viac ako akýkoľvek iný program Syfy). To je jedným z dôvodov, prečo bola televízia premenovaná na Syfy Channel – aby televízia zdôvodnila, že wrestlingová šou má miesto v tejto televízií, ktorá sa postupne zo scifi a fantasy žánra mení na všeobecnejší typ okolo koncepcie „predstavivosti“.

V piatok popri wrestlingu ostal priestor iba na jeden originálny program. Pôvodne malo byť SGU vysielané v utorky spoločne so Sanctuary, nakoniec sa však na Syfy rozhodli, že Sanctuary bude vysielané v piatky po wrestlingu. Okrem SGU na toto rozhodnutie doplatil seriál Caprica, keďže v televízií sa chceli rýchlo rozhodnúť, či dať Caprice ďalší rok. Seriálu Sanctuary tieto zmeny pomohli. Síce 50% divákov WWE pri televízií neostane, ale napriek tomu tí čo ostanú stačili, aby sa zo Sanctuary stala najsledovanejšia dráma jesene.

Dopadlo by to inak, ak bolo SGU vysielané tradične v piatok? To sa už nikdy nedozvieme, pretože televízia nebude meniť vysielanie úspešných vecí. Sanctuary má tento rok ešte 10 neodvysielaných epizód a tým pádom SGU nemá kde inde ísť.

4) Nahrávanie a on-line sledovanie

Je stále jasnejšie, že v posledných piatich rokoch sa fanúšikovia prestávajú pozerať na televíziu. Čo to znamená pre svet? Fanúšikovia scifi sú väčšinou mladší a technologicky zdatnejší, rýchlo sa prispôsobujú novým technológiám. Najprv tu sú DVR nahrávania, postupne prestávame sledovať seriáli naživo. Scifi fanúšikovia boli prví užívatelia Hulu a iTunes. Ako prví sťahovali nové epizódy s torrentov, ešte skôr ako väčšina ľudí vedela, že niečo takéto vôbec existuje.

Nielsen Media a televízie sa snažia držať krok s dobou, vylepšujú systém na zaznamenávanie sledovanosti, aby obsahoval aj nahrávanie. Po započítaní sledovanosti „Live + 7 Days“ stúpla sledovanosť SGU približne o 40 – 50 %. Ide o nahrávania a platené stiahnutia na internete počas prvého týždňa od premiéry. Lenže tí, ktorí sa na seriál pozerajú s časovým odstupom, alebo pozerajú on-line momentálne nie sú zarátaní. A k tomu treba pridať milióny divákov v iných krajinách, ktorí pozerajú seriál na v ich vlastných televíziách, alebo on-line.

Je férové, keď Syfy zrušila seriál, keď vedia, že nemôžu počítať všetkých divákov? Rozhodne je. Rozpočet Syfy sa určuje podľa toho, koľko si môžu účtovať za 30 sekúnd vysielacieho času počas SGU. Môžu zarobiť viac peňazí ako stojí seriál? MGM vlastní Stargate a licencuje ju Syfy – takže Syfy nemá vôbec žiadne zisky z iTunes, Amazonu alebo Hulu, dokonca ani z medzinárodnej distribúcie DVD. Takže bezohľadu koľko sa bavíme o sledovanosti seriálov, podstatné je koľko na tom Syfy dokáže zarobiť. Preto sú dôležití tí diváci, ktorí pozerajú a nepretáčajú reklamy. Môžeme to zhrnúť tak, že DVR nahrávanie a online sledovanie sú v súčasnosti v rozpore so súčasným systémom televízií zarábajúcich z reklám.

5) Pauza v polovici série

Ak je váš seriál epizodický (každá epizóda má nezávislý dej) nie je podstatné kedy je vysielaný a ako veľká je pauza medzi epizódami. Hocijaký príbeh, ktorý voľne spája epizódy dokopy, nie je ťažké dohnať (napríklad: Goauldi sú nepriatelia, bojujeme s nimi. Snažia sa získať nadvládu nad galaxiou... ale nie každý týždeň)

Ale ak váš seriál závisí na nadväznosti príbehu, na zložitosti a spletitosti vzťahov medzi postavami, ktoré sa menia a vyvíjajú z týždňa na týždeň, tak veľká prestávka v strede série môže byť katastrofálna, a to hlavne pre obyčajných divákov.

Prestávky v strede sérií pri SGU boli 4 mesiace dlhé. To je dokonca dlhšie, ako 3-mesačné prestávky medzi jednotlivými sériami. Tieto dve prestávky boli katastrofické. Veľké množstvo divákov si pozrelo prvých 10 epizód, no nevrátilo sa k sledovaniu seriálu o 4 mesiace neskôr (epizóda Space). Ešte viac divákov sa stratilo, keď seriál prišiel nielenže s ďalšou prestávkou, ale aj so zmeneným vysielacím časom.

Z toho vyplýva, že SGU veľmi trpelo kvôli prestávkam, či už medzi jednotlivými sériami, alebo medzi epizódami v strede sérií. To si nakoniec vybralo aj svoju daň.

6) Proste nebolo dosť divákov

Všetko o čom sme hovorili doteraz, by sme mohli nazvať „poľahčujúce okolnosti“. Pomohli zdôrazniť problémy, ktorými si musí šou ako Stargate prejsť. Ale nakoniec je to všetko na vysielacej stratégií danej stanice a na propagácií, ktorá bola vynaložená (alebo skôr nebola) na zviditeľnenie SGU. Život každej televíznej šou závisí od počtu divákov, ktorí ju sledujú.

Ľudia môžu stratiť prehľad o seriály, ktorý sledovali. Hlavne keď ho vysielacia stanica presunie na iný termín, a ak ešte k tomu nasleduje 4-mesačná prestávka v polovici série. Ale ak daný seriál milujú, tak ho budú sledovať ďalej. Stargate Universe sa zapáčilo mnohým ľudom a našlo si veľa nových fanúšikov, ktorí predtým Stargate nesledovali. Nestalo sa však mega-hitom. Môžete to zhodiť na vysielací čas alebo na to, že fanúšikovia boli zvyknutý na SG-1 a SGA, poprípade na nejaký iný dôvod. Ale toto sú veci, ktoré je možne prekonať, no len vtedy, ak šou spĺňa požiadavky, ktoré na ňu kladú diváci.

 SGU malo 30 epizód, počas ktorých sa naskytla šanca získať si divákov a vybudovať si silné publikom, to sa však nepodarilo. Sledovanosť Stargate sa znižovala od začiatku seriálu až po jeho koniec. A ako sme už spomínali, každá šou závisí od toho, koľko divákov ju sleduje, a koľko z tých divákov sa zmení na skutočných fanúšikov.

 Každopádne na tom už nič nezmeníme, jediné čo nám ostáva je vychutnať si posledných 10 epizód SGU, ktoré sa odvysielajú na jar budúceho roku. Veríme, že nás tieto epizódy nesklamú a budú minimálne rovnako kvalitné, ako prvých 10. Príbeh zrejme ostane nedokončený, pretože natáčanie 2. série skončilo ešte pred zrušením 3. série. To nás môže mrzieť o to viac, kedže poznáme misiu Destiny, a všetci sme chceli vidieť, ako to dopadne...

Z Gateworld.net preložili: Jonas a Auruz