Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

SGU 2x20 FINAL (stargate.sk)

Vytvorené: 12.7.2011 / Autor:

Prešiel pomerne dlhý čas od konca SGU (Stargate Universe). Dnes vieme že za túto dobu sa nič extra neudialo a je jasné že ani neudeje.

Tento fenomén ktorý sa držal na obrazovkách neuveriteľných 15 rokov bol skončení práve časťou SGU 2x20.
Tá sa u nás dlho neobjavovala a preto si ju môžete pripomenúť v odkaze ... okrem toho ale je tu otázka, čo ďalej? ...

Recenzia epizódy Gauntlet(Stargate SG-1, takto začal fenomén sci-fi seriálu)
 

Tak ako prišiel na scénu prvý Stargate film, hviezdne obsadenie (nap: Kurt Russell ) netrvalo dlho a prišiel aj nápad na pokračovanie ... to dostalo hlavne na obrátkach v seriálovej podobe. 

Takto si to všetci pamätáme ... prvý Stargate SG-1 seriál. Náš hviezdny tým ktorý sa časom postupne menil ale vždy priniesol nové dobrodružstvo a zábavu.

Náš prvý vodca hviezdneho týmu Jack O'Neill (Richard Dean Anderson). Tento človek známy hlavne ako aj MacGyver sa neraz vyjadril že seriál stargate mu priniesol najkrajšie momenty jeho filmovej kariéry ...

Nemôžeme zabudnúť aj na krásnu Samantha Carterová (Amanda Tapping). Múdra žena ktorá vyriešila každý problém ... okrem toho Amanda je aj dnes na obrazovkách aj keď už trochu inak.

Samozrejme do týmu patria aj skvelý archeológ Dr. Daniel Jakson (Michael Shanks).  ktorého skúsenosti a teórie neraz nenechali nikoho na pochybách.

Teal'c (Christopher Judge) a samozrejme náš skvelý Teal´c ktorý neraz ukázal svoje bojové prednosti a stal sa nenahraditeľným členom.
 

(SG-1)


Áno, toto je prvá 4-ka ktorá nás začala baviť a začala tvoriť celý stargate v seriálovej podobe ... samozrejme stargate nie je len štvorica ale písať o každom je zbytočné, to nájdete na našej stránke.

V seriály Stargate SG-1 sme videli veľmi peknú fantáziu a kvalitné efekty. Samozrejme, mali sme možnosť vidieť veľa hercov a každého skvelý výkon ktorý sa podieľal na tomto diele.

Stargate SG-1 patrí aj dnes po rokoch k najlepším sci-fi seriálom. A samozrejme aj preto sa dočkal fenomén pokračovania.
 
 

Pri 10. sérií SG-1 bol čas na pokračovanie. Tu prichádza Stargate Atlantis.

Pre niekoho otrava, pre iných smútok ale aj radosť. Prečo? Bolo jasné že príchodom Stargate Atlantis končí SG-1 a niečo také trvácne ako SG-1 vytvorí časom závislosť.

Tu treba ale povedať že SGA sa zhostil úlohy pokračovania na 1+. Nové postavy, herci a ich nové osudy ... ako aj nepriatelia a záhady. Všetko dokázalo dávať zmysel a SGA nás bavil krásnych 5 sérií.

Rovnako ako SG-1 má SGA veľa postáv (rovnako ich nájdete u nás) ale spomeňme aspoň tieto.

John Sheppard (Joe Flanigan). Na začiatku obavy ako sa Joe zmocní tejto úlohy. Neskôr skutočne veľmi dobrý veliteľ týmu SGA, dávka humoru a chlapčenský výraz ...

Dr. Elizabeth Weir (Torri Higginson). Osobne ma v SGA nudila ale svoju úlohu splnila. Ako veliteľka a spojka medzi SGA a SGC svoju úlohu plnila vždy výborne.

Dr. Rodney McKay (David Hewlett). Človek ktorý pre SGA znamenal asi najviac. Vedec ktorému odvaha chýbala asi vždy keď bol nepriateľ blízko, druhá strana mince ale ukazuje že táto postava patrí k najlepším v SGA. Aj keď miloval Samanthu Carterovú, šťastie našiel inde.

Teyla Emmagan (Rachel Luttrell) . Pôvodne malo ísť o nejakú formu podoby Teal´c v SG-1. Tento krok bol veľmi dobrý. Aj v SGA bol človek ktorý nepatril zo začiatku k týmu a prešiel si aj nedôverou ktorú ale neskôr obhájil najlepšie ako vedel.

Samozrejme sú tu aj ďalší ako nap: Doktor Carson Beckett (Paul McGillion),
Poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks),Ronon Dex (Jason Momoa),Dr. Radek Zelenka (David Nykl) ...
 (SGA tým)

 
(Stargate Universe SGU)
 

A tu sme už v súčasnosti (ak sa to tak dá povedať). Po skončení 5. série SGA už Stargate zažil menšiu odmlku a ovácie po seriály už neboli také ako v prípade SG-1 či SGA (hlavne pri konci seriálu).

Nevadilo to, prišiel SGU (Stargate Universe). Bolo to niečo zlomové, niečo iné. SGU už nebol ten typický Stargate seriál ako sme boli zvyknutí. Išlo o prepracovaný seriál ktorý mal moderný vzhľad a rovnako tak aj špičkové efekty a pod.

Samozrejme, išlo ale už aj o uhoľ pohľadu. SGU bolo u niektorých fanúšikov zavrhnuté prakticky hneď. Iný ho milovali ešte ani nezačala 1. časť. Ťažko povedať čo urobí seriál sledovaný, zaujímavý a hlavne ziskový.

Jediné čo je isté je to že SGU slávu a základňu fanúšikov jeho predchodcov nemal.

Každopádne aj tak z hľadiska filmového a zážitkov išlo o špičkové dielo ktoré možno len nedostalo šancu dokončiť to čo začalo. Je to škoda ale ak sa ideme pozrieť na vec z uhla dnešného sveta, jediné čo je podstatné sú peniaze. Fanúšikovia, herci a pod. všetko je nepodstatné voči zisku.

SGU po 1. sérií nebolo tým seriálom ktoré by túto vlastnosť produkoval. Nebola to jeho vina. Nebola to ani jeho vlastnosť. Bola to súhra faktov. Všetko raz končí, všetko časom opadne.

Prečo bolo toto tak a toto inak je len súhrn otázok. SGU po 2.sérií skončilo.
Nebol to koniec ale len SGU.

Fenomén "Stargate" (Hviezdna Brána) skončil! Bol to pre niekoho nepochopiteľný krok. Pre iných logický. Fanúšikovia sa búrili. Petície na záchranu, skupiny na FB, listy plné kritiky na SyFy či MGM.

Dnes žiaľ vieme len že situácia je rovnaká a nič sa nemení a meniť min. nasledujúce dni, mesiace, roky nebude ...


SGU zanechalo dobrý odkaz a veľmi kvalitnú prácu všetkých kto ho tvorili.

Doktor Nicholas Rush [Robert Carlyle]. Skvelá postava človeka u ktorého nikdy nebolo nič jasné.
 
Everett Young [Louis Ferreira].  Skvelá postava odhodlaného veliteľa, ktorý je pre svoju posádku ochotný riskovať úplne všetko.

Matthew Scott (Brian J. Smith). Skvelý príklad mladého vojaka plného odhodlania a sily pre dosiahnutie cieľa.

Tamara Johansen [Alaina Huffman]. Žena, ktorá svojou snahou zachránila život veľa ľudom bez ohľadu na ich príslušnosť a vlastnosti.
.
Ronald Greer [Jamil Walker Smith]. Muž, ktorý prežil ako dieťa utrpenie ale ako vojak pôsobí ako učebnicový príklad.Opäť tu je viac postáv a každá do SGU priniesla niečo iné. Veľa postáv časom v seriály menilo svoje zaradenie, vlastnosti alebo pohľad na svet. SGU bol skutočne seriál ktorý si zaslúžil viac.
 

Stargate síce skončil, stargate.sk ale je tu stále. Vieme, posledné dni sme Vám moc nového nepriniesli.

Každopádne, nepriniesli nič nové ani nám. Stargate a jeho koniec je žiaľ faktom a novinky z prostredia hviezdnej brány sú skôr len krátke a nepodložené informácie.

Stargate.sk plánuje pokračovať ... plánujeme prinášať novinky hlavne z oblasti Sci-fi a nových projektov, seriálov. Okrem toho samozrejme, novinky (ak budú, dúfajme) z prostredia stargate a pôsobenia hercov a pod.

Dúfame, že nám zanecháte vernosť.

za redakciu stargate.sk Celuar