Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Spomienky z SG-1 DOUBLE

Vytvorené: 6.2.2011 / Autor:

Po dlhšej odmlke sa opäť vraciame s našou spomienkovou sekciou. V dnešnom sa rozhodneme v krátkosti nahliadnuť na rovno 2 časti 1.série seriálu. Možno je to už dávno ale Stargate SG-1 stále patrí do seriálov, ktoré MGM prehlasuje za svoje veľmi vydarené projekty. Svedčí o tom aj fakt že išlo o jeden z najdlhších scifi seriálov ktoré boli vysielané.Emancipation
(Emancipácia)
 

V časti Emancipation sme mali možnosť vidieť náš tým trošku inak ako obyčajne. Ide o vôbec prvú časť kde vidíme tým na inej planéte. Ako to býva problém nenechal na seba dlho čakať a náš tým SG-1 čelí hneď prvému.

(SG-1 a noví priatelia?)
 

Ako som už spomenul, časť je o civilizácií na inej planéte. SG-1 sa tam stretáva s ľuďmi, ktorých vyspelosť a technika sú na úrovni barbarských (Mongolských) kmeňov na Zemi. Každopádne, uvítanie sa nekonalo. Po prechode bránou malo SG-1 problémy. Našťastie múdry náčelník kmeňa sa rozhodol všetko uviesť na pravú mieru.
 

Naši hrdinovia sa ale
museli prispôsobiť
určitým podmienkam.

Jednou z nich bolo iné chápanie a postavenie ženy  v danej kultúre. Rovnako aj jej oblečenie a práva.

Cartrovej (Amanda) to spôsobilo malé problémy a musela sa teda prispôsobiť a prezliecť do iného odevu.


 

(Jack mohol ostať vo svojom, Samantha mala smolu)

 

Samozrejme, nič nie je tak ako to vyzerá na prvý pohľad. SG-1 čoskoro zistí že v hre je aj druhý barbarský kmeň.

Tomu ale velí náčelník ktorý je presným opakom priateľa SG-1 a rozhodne nemá rád cudzincov. Dobré spôsoby a zaobchádzanie s ľuďmi je jednou z vecí čo tieto kmene odlišuje.

Nikto nečaká ani skoré udalosti, tie začnú veľmi rýchlo odkrývať aj druhú časť mince. Paradoxne ide o lásku mladého náčelníkovho syna a dcéry náčelníka nepriateľského kmeňa. Mladík sa rozhodne využiť krásu Carterovej vo svoj prospech. Unesie ju a rozhodne sa ju vymeniť za svoju milú.


(Náčelník chcel mať Carterovú ako poslušnú ženušku)
 

Tu nastáva jadro veci. SG-1 sa rozhodne Samanthu zachrániť a dať veciam správny smer.
Mladému páriku nevyšiel ich obchod a náčelník sa rozhodol Samanthu vymeniť za pár zlatých.
Na druhej strane mince je fakt že priateľský kmeň riskuje vojnu, ktorú by pravdepodobne nevyhral.


(Jack urobil výborný obchod, 9mm vymenil za Sam)

 

Po príchode SG-1 sa veci pohnú ďalej. Jack urobí zaujímavý obchod, ponúkne náčelníkovi svoju zbraň 9mm s pár nábojmi, o čom ale náčelník nevie. Sam bude musieť ukázať svoj bojový výcvik a doslova premôcť náčelníka v boji. Našťastie, úlohu zvládla na 1+.

SG-1 vďaka tomu zachovala mier a pomohla aj zaľúbencom v ich ceste.

 


The Broca Divide
(Medzi svetlom a tmou)
 

V nasledujúcej časti sa náš tým SG-1 dostáva na planétu označenú ako P3X-797. Na danej planéte zisťujú zaujímavý fakt. Žijú tu ľudia dvoch svetov. Svet svetla a tmy, takto aspoň nazývajú ľudia svetla svoj domov. 

Rozdeľujú sa hlavne inteligenciou. Kým ľudia svetla pripomínajú staršiu civilizáciu podobnú (starovekému Egyptu). Druhá strana je tvorená presným opakom ľudí ktorý pripomínajú primitívne kmene z doby kamennej, chovanie a agresivita či sexualita je presne na takej úrovni.
(SG-1 na hodine o P3X-797)
 

Panuje názor že ten kto podľahne temnej strane, nemôže už normálne žiť a stáva sa zvieraťom v ľudskom tele.

SG-1 po všetkých udalostiach sa vracia na základňu, kde ale zisťuje že ich chovanie nie je úplne v poriadku. Jack udrie Daniela. Sam z ničoho nič nadobudne agresívny pud sexuality a vybehne na Jacka v šatni. Postupne sa začne chovať celé SGC rovnako ako obyvatelia temnej strany planéty.
 

Jack, spoločne s ostatkom ako
generál Hammond a podobne majú silné príznaky a zvyšok personálu ako doktorka Janet Fraiserová sa snaží situáciu dostať pod kontrolu.


Zaujímavým faktom je aj to že Teal'C a Daniel sú zdravý ako ryba. Rovnako tak aj Doktorka.

 

Rozhodnú sa preto hľadať odpoveď na planéte a znova získať informácie, poznatky aby mohli zachrániť SGC a prísť celej tejto udalosti na zub.

Jack zatiaľ vyvádza na izolačke a Janet pri každej návšteve zvyšuje dávku sedatív. Pozoruje aj fakt že pri nadmernom množstve, Jack akoby získaval znova rozum a dokázal z časti komunikovať. Rovnako sa jej ponúka ako dobrovoľník na skúšky týkajúce sa lieku.

(Jack a Sam, ešte nevedeli ako budú čoskoro vyzerať)
 

Ako to tak bývalo zvykom, SG-1 príde na zub tejto udalosti a zistí že ide o chorobu ktorá je tvorená cudzím organizmom. Ten v tele (mozog) potlačuje normálne chovanie až sa stane človek primitívom. Našťastie spoločne Teal´C a doktorka prídu na riešenie. Teal´C odoborie krv jednému čistému zo strany svetla. Doktorka zisťuje že neobsahuje látku ktorou sa cuzdí organizmus musí živiť inak umiera.

SG-1 vyzbrojená protilátkou sa vracia na planétu a okrem SGC sa aj obyvatelia planéty P3X-797 môžu opäť radovať spoločne s ostatnými.