Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Štúdio Metro-Goldwyn-Mayer vyhlásilo bankrot!

Vytvorené: 4.11.2010 / Autor:

Slávne fimové štúdio Metro-Goldwyn-Mayer Inc. (MGM) skrachovalo. Túto správu prinášajú už od oficiálneho potvrdenia zo strany MGM svetové denníky a média. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou aj tak začínajú titulky a všetci sa pýtajú prečo sa tak stalo. Čo vlastne MGM dohnalo do kúta? Bola to práve dlho trvajúca neschopnosť predať produkty ? Alebo niečo iné? ...

Metro-Goldwyn-Mayer Inc. (MGM) patrí medzi najkvalitnejšie filmové štúdia na svete. V ich archíve môžeme nájsť rôzne známe filmové perličky ako napríklad príbehy známeho agenta 007 a rovnako tak Ružový panter, Rocky či Tanec s vlkmi. Okrem toho ale v archíve skrýva aj filmové klenoty dlhých vekov a viac ako 4000 a to filmy, seriály a iné televízne programy.

MGM sa v problémoch potácala hlavne kvôli dlhu, ktorý narastal voči veriteľom. Tento dlh sa odhadoval cez 4 miliardy USD (cca 3 miliardy €). Vyhlásením bankrotu sa vlastne štúdio chcelo ochrániť a dúfa že situácia by sa dala zachrániť a možno aj zlepšiť do takej miery žeby MGM po nej mohlo pokračovať vo svojich projektoch efektívnejšie ako doteraz bolo možné.

Nakoľko MGM sa zmietala v problémoch, veľa projektov dlhé roky či mesiace stojí alebo boli úplne zrušené či pozastavené na neurčito. Príkladom je naťahujúce sa čakanie na najnovší diel v poradí 23. príbeh agenta 007, alebo v našom prípade aj toľko očakávané Stargate filmy.

MGM patrí skupine finančných investorov a mediálnych podnikov. Jeho spolumajiteľom je aj japonský koncern Sony a káblový provider Comsat. Plánuje predať filmové práva na filmy agenta 007 či pripravovanej snímky Hobbit od J.R.R. Tolkiena. Tento film by MGM mala vo svojich priestoroch natáčať spoločne s rovnako slávnym štúdiom Warner Bros.

Najviac zaujímavá je aj informácia kto by mal zasiahnuť do vlastníctva MGM. Podľa informácií by to mohla byť firmy Spyglass Entertainment ktorá financovala v minulosti filmy veľmi úspešného formátu napr. Star Trek. Tá by mala podľa zdrojov zlúčiť divízie s MGM a získať tak takmer 5% podiel vo firme.

MGM dostala ponuku aj od spoločnosti Lions Gate o ktorej sa rovnako uvažovalo ale nakoniec podporili prvý návrh. Samozrejme nemôžeme vylúčiť aj iné spolupráce ktoré MGM určite v tejto situácií musí riadne zvážiť. MGM dostalo viacero ponúk už pri prvých informáciách zo zákulisia o problémoch. Vtedy MGM všetky ponuky na odkúpenie odmietlo.

Každopádne bude situácia ešte zaujímavá MGM plánuje po splatení dlhov pokračovať vo svojej tradícií a tvorbe. Otázkou ostáva ako sa tak slávne štúdio mohlo dostať do takejto situácie. My môžeme len dúfať že tvorbu Stargate filmov to poženie lepším smerom a možno sa ich aj dočkáme, rovnako ako dúfame že sa dočkáme aj ďalších projektov v oblasti seriálu.