Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Interview s Bruce Woloshynom

Bruce Woloshyn je supervízor digitálnych efektov a vedúci digitálneho kompozičného umenia v Rainmaker Entertainment vo Vancouri a pracoval na Stargate SG – 1 aj na Atlantis-e od začiatku oboch projektov. Sfici World mal tu šancu navštíviť zariadenie rainmaker s Bruce-om v auguste minulého roka ( 2006 ). Potom sme mali šancu spraviť s Bruce-om krátke interview. Tu je prepis toho interview.

Otázka: Môžete nám povedať niečo o Stargate a Rainmaker?
Bruce Woloshyn: Ok, myslím si, že sme v tretej sérii Atlantisu a v desiatej sérii SG-1, máme za sebou 200 epizód, čo je obrovský úspech. Počul som, že naša šou sa objaví v Guinnessovej knihe rekordov. Bude to, ak sa to podarí, najdlhšie bežiaca severoamerická sci-fi šou, pretože práve teraz už máme viac epizód ako Akty X, ktoré sa tiež začali robiť vo Vancouveri, viete, držať rekord je neuveriteľné.

Niekto sa ma raz opýtal, čo si o tom myslím teraz a čo som si myslel pred desiatimi rokmi, keď sme robili pilotnú časť SG1. Nikdy by som si vtedy nepomyslel, že televízny seriál môže trvať tak dlho. A nieleze to trvalo tak dlho, ale po celý čas vyzeral dobre, príbeh bol zaujímavý, postavy sú zaujímavé a dôležité. Myslím si, že preto ho majú diváci radi, to je to, čo ho robí zaujímavým na ňom pracovať.
Stargate Atlantis, je to vtipné, pretože sa cítim istejšie u Atlantisu ako u SG1. Na Atlantise som ja osobne veľa robil a mám veľa spoločného s tým, ako vyzerá, hoci je zatiaľ v éteri len tak krátko.

Bolo tak vzrušujúce navrhnúť úplne nový svet, celú galaxiu. Ale robil som to po rokoch skúseností s SG1. Takže to nebolo, nepoviem, že ľahšie, pretože to bolo hocijaké okrem ľahkého, ale bola to oveľa väčšia sranda, v tom, že ste mohli ťažiť z tých skúseností, ktoré sme mali z SG1 za všetky tie roky a len sme tam priliali niečo nové, pretože sme chceli ostať verní všetkým tým veciam, ktoré sme už o Antikoch povedali. Zároveň sme prichádzali s novými vecami, takže sme nemali zviazané ruky. Brad a Bob nám dali toľko slobody na roztiahnutie našich krídel, že to bola obrovská zábava.

Otázka: Môžete niečo odkázať fanúšikom Scifi World-u?
Bruce Woloshyn: Pre každého, kto to je fanúšikom scifi sveta, alebo kto sa ním stal keď sa ho raz dotkol, ako sa to stalo aj mne. Som vždy šťastný, keď si môžm s niekým pokecať na fóre. Sme naozaj pyšní na Stargte SG1 aj na Atlantis.

Každému želám všetko najlepšie. Je tu niečo, čo by som rád odkázal celej armáde talentovaných umelcov, technikov a dizajnérov, ktorí robia vizuálne efekty k Stargate. Jedna z vecí, s ktorými som narábal opatrne, pretože som nechcel, aby si to niekto nebodaj aj myslel, je to, že ja to nerobím sám, ale je tam doslova celá armáda ľudí. Najlepšie to vidno, keď sa pozriete na 10 ročnú históriu SG1. Sú tu ľudia, ktorí robili len na jednej séri. Moja priateľka Michelle Comens, ktorá pracovala na SG1 od prvej série a je zodpovedná za všetky druhy pozícii, od koordinátora vizuálnych efektov cez supervízora špecálnych efektov až po riaditeľa vizuálnych efektov. Michele má prsty v tom, ako Stargate vyzerá, ako to je všetko spolu kooordinované a ja radšej ani nezačnem hovoriť, aký svoj podpis tu zanechala. Supervízori ako James Tichenor, Mark Savela a Bob Habros, viete, je ich veľa, sú tí, ktorí za tým stoja. Potom tu máte všetkých predajcov, je to obrovská skipina spoločností, ktoré pracovali na šou počac všetkých tých rokov.

Rainmaker, kde pracujem, je jednou z nich. Boli sme tu už od prvého dňa a som na to veľmi hrdý. Sú tam aj spoločnosti ako Image Engine, ktorá robí neskutočne dobrú prácu na niektorých z najlepších vizuálnych efektov, ktoré sa kedy objavili v televízii, napr. chlapci ako Robert Hackell a Craig Van Den Biggelaar. Každý predajca, ktorý do toho vložil srdce a dušu a pomohlo priniesť svet, ktorý vytvorili Brad a Bob, so všetkými tými ľuďmi – ostatní spisovatelia, výkonní riaditelia, všetci ľudia pred a a kamerou, to dáva dokopy veľmi veľa ľudí. Vizuálne efekty je tímový šport, nehráte ho sami. Ďalšie spoločnosi boli Atmosphere Visual effects, GV effects. Za tie roky priložilo ruku k dielu toľko ľudí a spoločností. Nemôžem povedať dosť o mne a o Rainmakerovi, hoci sme sa vždy tvrdo snažili, ale sme stále len malým kúskom obrovského puzzle, ktoré s avytváralo po celé tie roky, špeciálne s pokrokom v technológiách, každý sa stáva lepším a rýchlejším, a produkcia žiada každým rokom viac, žiadna jednotlivá firma by to nezvládla. Vyhrali sme veľa ocenení, ale vždy tam mohlo byť tak 10 ľudí, zvyšných nevidno a tak chcem, aby sa ľudia dozvedeli aj o nich. Okrem technológii sú za tou prácou vždy ľudia, ktorí robia tú najťažšiu prácu.

Otázka: Môžete nám povedať niečo o dvestej epizóde?
Bruce Woloshyn: Budem úprimný, ešte som ju nevidel. Videl som len malé kúsky, ale ešte som si nesadol a nepozrel celú.
Jednou z vecí, na ktoré nemám veľmi čas, keď každý maká na šou, je jej sledovanie. Mám každý diel Stargate aj Atlantisu hore v trezore v tej budove, kde sme sa pred chvíľou prechádzali. Nikdy som nevidel všetky časti, videl som ich veľa, videl som každý záber, ktorý sme pre ne spravili, ale jenoducho som si nikdy nesadl a nepozrel každý diel. Mám poňatie o tom, o čom je každá epizóda, pretože je dôležité, aby ľudia za vizuálnymi efektami vedeli a pochopili dejovú líniu. Každá rasa má svoje vlastné špecifické technológie a veci.

Pamätám si, keď sme robili „Wormhole Extreme“ pred 100 epizódami, čo už vtedy bol obrovský mílnik, ako som si to pozrel, pretože som v tom hral, presne ako každý, kto býva za kamerou. Smial som sa, pretože to bola stále stargate, ale bolo to spravené tak fantasticky. Myslím si, že to je super na tejto šou. Za tie roky sa nazbiera veľa zaujímavých vecí, ako tá, keď boli prvýkrát na Prometeovi, a Carterová povedali O’Neillovi: „Nie, nemôžete ju nazvať Enterprise.” Faktom je, že je to dobrý príbeh s dobrými postavami a sama seba neberie veľmi vážne. Takže sa naozaj teším na sledovanie dvestej epizódy. Myslím si, že pilotná časť Atlantisu bol jediný diel, ktorý som videl predtým, ak obol pustený do éteru. Myslím si, že to bolo kvôli tomu, že sme boli veľmi opatrní a chceli skontrolovať každý detail. 

Otázka: Ste v dvestej časti?
Bruce Woloshyn: Nie, nie som. Robím si portrét najmenej raz ročne od stej epizódy, ale ešte som si ho nespravil tento rok. V deň, keď som ho mal spraviť bol posledný možný. Mojím problémom je zosúladenie môjho harmonogramu s harmonogramom Stargate, pretože som veľmi zaneprázdnený. Ale inak si to užívam. Minulý rok som strávil deň s Benom, Amandou a Chrisom a mojím priateľom Martinom Woodom, ktorého poznám z univerzity, čo už bolo veľmi dávno, takže to bola veľká sranda, ó Bože, ako ja milujem tie dni. Rád sa dívam na prácu ostatných umelcov. Rád sa dívam na prácu režiséra, rád sa dívam na prácu Martina Wooda, rád sa dívam na prácu Andyho Mikitu, rád sa dívam na prácu Peta DeLuisea, pretože ma vie rozosmiať. Rád sa dívam na prácu Jima Bernarda. Rád sa dívam na prácu celého osadenstva.

Otázka: Máte už na tento rok niečo naplánované?
Bruce Woloshyn: Nie, niečo vyskúšame a uvidíme. Ako som povedal, minulý rok sme skoro nestíhali, a úprimne, Martin vyvinul obrovské úsilie na to, aby mi našiel nejaké miesto na posledný deň. Dostal som perfektnú úlohu pomáhať Amande do skafandra. Mal som aj úlohu v Atlantise v prvej sérii. Minulý rok mi to pretieklo medzi prstami, nebol už na to čas, ale objavil som sa v Atlantis, takže som spokojný.

Žartoval som, že som asi najviac hýčkaný zákulisný člen a to asi preto, lebo tam poznám skoro každého. Dostal som sa do nádhernej scény v prvej sérii s Torri a Joe. Mám rád Torri, a rád sa s ňou zhováram, je to jednoducho úžasná osoba a veľmi talentovaná herečka. Bol som v každej SG1 od „100“, ale len raz v Atlantise, pretože je veľmi ťažké si nájsť čas. Ale bolo to zábavné, pretože ak som to spravil minulý rok, tak to znamená, že som bol v pôvodnej expedícii na Atlantis. Len ďalší dobrý inžinier z Kanady. Často žartujem, že sa z chlapíka, ktorý navrhol štít stáva chlapík,ktorý používa ten štít.

Rozhovor bol preložený a upravený z thescifiworld.net