Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Interview s Torri Higginson (Dr.Elizabeth Weirovou)

Elizabeth WeirOtázka: Som David Read, Torri ďakujeme, že ste si na nás našla čas.
Torri Higginson: Ďakujem.

Otázka: Budem k vám úprimný. Nová sezóna ešte nezačala a už mi chýbate. Takže v koľkých epizódach 4.sezóny sa to spolu ukážete?
TH: V štyroch – technicky, ale napríklad v prvej epizóde väčšinu času spím.

Otázka: Bol som na pľaci na začiatku tohto roka, keď ste vy a Rachel Luttrell boli v karanténnej izbe. A ona mala na sebe ochranný oblek. Takže hádam – bolo to z epizódy Lifeline?
TH: Áno, muselo to byť, z druhej časti dvoj-epizódy.

Otázka: Ako by ste charakterizovala tieto epizódy, oproti tým v ktorých ste hrala hlavnú úlohu?

TH: Myslím, že nová sezóna ide posunúť rôzne postavy a rôznych hercov. Tá prvá bola pre mňa podobný tým z posledných rokov. Ale mení sa to po druhej epizóde.

Otázka: Boli niektoré z týchto zmien dobré? Pomohli niektoré zlepšiť integritu seriálu?
TH: Áno, televízia je zložitá vec a Stargate je anomália. Aby seriál trval 10 rokov je naozaj neobvyklé, je to veľmi zložité a náročné. Musí sa robiť veľa zmien aby boli veci stále čerstvé. Pri sg1 to bolo naozaj pozoruhodné, pretože vydržali 10 rokov. Viem, že Daniel zomrel a vrátil sa v istom bode. Ale v skutočnosti to bol stále ten istý tím. A to je pre nich obrovský úspech. Rozumiem prečo urobili veľa zmien, snáď to dodá seriálu nový dych. 

Otázka: Našli sa v 4.sezóne pre vás aj nejaké osobné výzvy?
TH: Tak trochu. Bola tu jedna epizóda, v ktorej som sa cítila naozaj veľmi zapojená. Elizabeth musela urobiť niekoľko emocionálnych osobných obetí. Bolo nádherné sledovať aká bola jej ochota sa obetovať za všetkých ostatných. To bolo pekné. Ale nevyzeralo to ako niečo naozaj náročné, pretože pre ňu to bolo niečo prirodzené, niečo čo mala urobiť. 

Otázka: Takže je na ťahu schytať guľku?
TH: Hej. Možno prestávka pre Shepparda a Rodneyho (smiech). 

Otázka: S niektorými spoilermi, ktoré sa šíria je jasné, že máte veľký podiel na vývine replikátorov. Čo ste nám ochotná k tomu povedať?
TH: Títo replikátori sú v celku zaujímavý nápad. Myslím, že boli prvý krát predstavený v sg1. Pár krát sme ich ukázali. Pre scifi svet sú super, pretože to znamená nekonečné množstvo možností. Nikdy tu nie je koniec príbehu, pretože ak stále existuje čo len jeden miniatúrny replikátor, stále ich z toho môže byť obrovské množstvo.
Myslím, že je to dobré, ten scenár sa mi páči. A ona s nimi naozaj hrá dosť. Bolo to zaujímavé, pretože ona mala s nimi už skúsenosť minulý rok (3x06 The Real World). Mala s nimi veľmi emocionálne reakcie, naučila sa ich chápať na úplne inej úrovni. A to je na tom to zaujímavé.

Otázka: Pracovala ste tento rok s Davidom Ogdenom Stiersom?
TH: Áno, to bola dobrá scéna, veľká plocha plná svetla. Áno, pamätám si to dobre.

Otázka: Mohla by ste nám niečo povedať o okolnostiach, ktoré z vás urobili hosťujúcu postavu?
TH: Nemôžem vám povedať niečo (smiech). Ja som sa tohto rozhodnutia nezúčastnila, takže vám o tom naozaj nič nemôžem povedať. Môžem mať hypotézu. Ale aby som bola úprimná, nemôžem ich za to viniť – myslím, že je to lojálnosť k sg1, keď vedeli, že seriál sa blíži ku koncu, snažili sa nájsť cestu ako udržať seriál po 10 rokov, čo absolútne obdivujem. Pri našej práci je dosť lojálnosti.

A moja postava – myslím, že sme jej nikdy nenašli miesto. Každý má za to istú zodpovednosť a ja tiež. Nejako takto si to predstavujem. Oni asi: „je to ženská postava, ktorá nebola schopná úplne prebádať svoje možnosti“. A vo veľa epizódach som bola iba v pozadí, čo nebolo pre mňa úplne vyzývavé. A oni sa asi rozhodli načo mať postavu pre pár scén. Viete čo myslím? Pre mňa to dáva zmysel.

Otázka: Asi nie každý v posádke seriálu je úplne hodiaci sa. Pozrite na Rainbow sun Francks – aký super herec. Ale v 20 epizódach sa nenašiel priestor na jeho vlastný príbeh.
TH: Atlantis je skutočne zaujímavý, je tu veľa pravidelných postáv. V sg1 boli hlavné 4 postavy, my sme ich mali oveľa viac. Mne to chýba, skutočne my to chýba. Bolo to také super miesto pre prácu, dobré prostredie so super hercami. Posádka bola mimoriadna. A fanúšikovia – ešte stále som unesená ich podporou. Ale asi je to pre mňa lepšie, radšej som niekde kde pracujem ako keď sa ukážem raz za chvíľu. Aj pre ostatných je to určite ťažké, ale aj tak je toto ten najmenej bolestivejší spôsob.

Otázka: Každý potrebuje byť cenený a využiteľný. Ste tu na hranie, nie na to aby ste stáli ako autorita. Musíte byť schopná zažiariť. Teraz toto zmení Weirovej charakter. Poďme dať na chvíľu realitu na bok. Ponúkne toto postave nejakú významnú zodpovednosť po stránke príbehu?
TH: Aj áno. Po istej stránke určite áno. Situácia sa vyvinie tak, že ona je jediná, kto ju dokáže zachrániť. A toto riešenie vyžaduje veľa odvahy a ochotu obetovať sa. Ale myslím, že to proste bolo v nej. Ona mala v sebe ochotu obetovať sa od prvého dňa, vlastne ako všetky keď sa vzdali svojich životov a odišli do galaxie Pegasa.

Otázka: Takže na jej stane nebolo vlastne žiadne váhanie? „Toto je jediná cesta na záchranu mojich ľudí a idem to urobiť?
TH: Presne.

Otázka: Keď som sa s vami bavil naposledy ste mi povedali, že keď sa budeme baviť v budúcnosti sa vás môžem opýtať na epizódu Sunday.
TH: No povedala som.

Otázka: Čo si myslíte o tejto epizóde?
TH: Ako pre mňa bola ťažká. Všetky sme boli smutný že Paul odchádza a veci boli dosť zložité a trochu pri tom zmätení okolo sme si začali uvedomovať prichádzajúce zmeny. Druhý seriál bol ukončený, takže každý súcitil s Paulom a zároveň sa sám začal cítiť dosť neistý. „Čo t o má znamenať? Kam smerujeme? “
Ale zároveň sme si natáčanie naozaj užívali. Bola to jedna z epizód, ktoré boli tak trochu mimo. Tu sme mohli vidieť skutočné priateľstvá, nie len tie formálne. To sa mi páčilo. A myslím, že to bolo aj v tej poslednej scéne keď bol nesený preč za zvuku gajd.

Otázka: Ale bolo to náročné natočiť?
TH: Bolo to skôr divné, ale nie náročné pre natáčanie. Je tu istá tenká čiara – vy hráte istú postavu každý deň, iný herci hrajú svoje postavy každý deň a postupne sa táto čiara, predel medzi postavami, ktoré hráte a hercami postupne zmenšuje. Čiže to hranie nebolo až také náročné, pretože sme boli naozaj smutný z Paulovej straty, možno to bolo emocionálne náročné. Dáva to zmysel?

Otázka: Samozrejme, absolútne. Ale aj napriek tejto strate sme mali možnosť vidieť ďalší vývoj vašej postavy.
TH: To sa mi páčilo. Bol super herec. Prvý krát mi povedali, že je to mladý herec, čo ma aj trochu naštvalo a povedala som im: „neposielajte za ňou mladých chlapcov“ (smiech).

Otázka: Hej, to nie je najlepšia vec pre osobu vo velení.
TH: Áno, ale nie tak úplne. Ona vždy potrebovala niekoho chytrejšieho ako je ona a silnejšieho. A on prišiel s toľkou energiou. A podľa mňa dáva zmysel prečo bola ona atraktívna pre neho. A u mňa to bolo ako keď „Harry stretol Sally“.

Otázka: Myslíte, že by Weirovej vzťah s Mikom mal šancu, alebo myslíte, že proste išlo o jej voľný týždeň pre neho?
TH: Bolo to tak hodené to tej epizódy, niečo trochu odlišné od toho o čom tá epizóda bola – o Paulovej strate. Ale podľa mňa ak by vedeli, že Weirová bude pokračovať, tak by im pomohlo to jasné „ja to nemôžem urobiť“ – to ukázala tá epizóda jasne. A myslím, že by to nefungovalo, čiže podľa mňa už Mika neuvidíme.

Otázka: Je podľa vás niekto ako Weirová určený na život osamote? Nie je žiadna šanca na zmenu?
TH: Nemyslím si. Weirová má veľký potenciál pre lásku. Ak sa jej toto podarí prežiť a ocitne sa späť na Zemi určite začne nejaký vzťah. Nemyslím si, že by bolo sama do konca života.

Otázka: Zaujímavá scéna bolo určite v The Return part1. Na konci tejto epizódy je Weirová izolovaná. A Beckett sa k nej snaží dostať dnu. Spomínate?
TH: Áno.

Otázka: A ona chce napísať knihu, ktorú si nikto nikdy nebude môcť prečítať a to je strašne frustrujúce.
TH: Vtedy sa mi to naozaj páčilo, ako k nej príde Paul. Beckett nahodí niečo ako „a kto to bude vlastne čítať?“ Dá sa povedať, že bola v svoje vlastnej bubline. Veci boli vtedy pre ňu naozaj zložité.

Otázka: Aká je vaša najobľúbenejšia epizóda z minulého roka? Keď sme sa naposledy bavili akurát vychádzala epizóda 3x06 The Real World.
TH: Tak to bola určite jedna z mojich obľúbených, hneď pre niekoľko dôvodov. Pracovala som s Richardom Deanom Andersonom, čo je vždycky radosť.

Ale Real World bola skutočná výzva. Samozrejme kvôli Rickovi. Tiež pre možnosť vidieť túto postavu takú zraniteľnú. Zraniteľnú ale schopnú boja. A potom možnosť vidieť ako sa vzdáva. Aj my máme vždycky deň keď „vieš čo, aký som ja unavený, som moc unavený aby som s niečím bojoval...“ A to bolo v tej epizóde veľmi ľudské, to ako sa vzdala i keď bojovala. Musela som znovu získať vôľu aby som pokračovala. Je vždy zaujímavé prečítať si scenár a potom položiť otázku: „zvládnem to vôbec?“

Otázka: Tentoraz sa postava Weirovej vyvinula v epizóde First Strike. Trieštenie – mohla by ste povedať. (Dr.Weirová bola zasiahnutá úlomkami skla kvôli lúču) Mali ste niekedy chuť na nejaký kaskadérsky kúsok, alebo aj keby tak vám to nikdy nedovolia?
TH: Nikdy by mi to nedovolili. Vždycky poviem „ja to urobím, ja to urobím“, mám rada ťažkú prácu a podobné veci. Ale v žiadnom prípade by mi to nedovolili urobiť. Bolo to nebezpečné a ona bola úžasná. Tá osoba urobila super prácu. Už som ju trochu spoznala pri práci na The Real World. Dr. Elizabeth Weir (Torri Higginson) A keď som potom z pozadia videla ako to natáča tak som si povedala, že som nakoniec rada, že som to nerobili. Bola som rada, že mi to nedovolili urobiť.

Otázka: Čo si myslíte, aký bude Weirovej odkaz v stargate vesmíre?
TH: To je zaujímavá otázka, naozaj sa mi páči, ale neviem či viem na ňu odpoveď.

Otázka: Predpokladajme, že nebude piata sezóna, v tomto momente zatiaľ nič nevieme.
TH: No áno nevieme, tak jej posledným odkazom ... ak by s tým pokračovali a už by sa nikdy nevrátila tak potom bude spomenutá jej túžba úplne všade. V prvom rade žiadna vojna, ale diplomacia.

Otázka: Hlas pre mier a jeho dôvody.
TH: Áno, tak poeticky povedané.

Otázka: Torri, chystáte sa na nejaké cony?
TH: Jeden som už v Londýne nestihla, pravdepodobne nestihnem ani ten druhý, ale dúfam že v Novembri sa dostanem do Conneticut na con. Mám charitu v Los Angeles a tam bude jeden, a v januári sa dostanem do Londýna.

Otázka: Akú charitu?
TH: Motion Picture Charity Alliance. Koná sa to každý rok.

Otázka: Kde by vás všade mohli tento mesiac uvidieť fanúšikovia?
TH: Objavila som sa v jednej epizóde NCIS a teraz som sa vrátila na ďalšiu.

Otázka: Tak Torri, všetko najlepšie do budúcnosti a naozaj je škoda, že odchádzate.
TH: Vám tiež. Bola som unesená podporou fanúšikov, ľudí z Gateworldu a z mojej stránky na myspace. Všetkým vám ďakujem. Chcem aby ste vedeli ako si to oceňujem. Jedna vec, ktorá my príde na scifi fanúšikoch veľmi zaujímavá je to ako sú kreatívny. Oni si proste len tak nesadnú a nemilujú hercov. Títo fanúšikovia sa vedia inšpirovať, tvoriť, písať, dokonca aj scenáre.

Rozhovor preložil Jonas
Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net.