Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Otázky pre Amandu Tapping

Amanda Tapping odpovedá na otázky fanúšikov, sprostredkoval producent Joseph Mallozzi na svojom blogu.

Otázka od Ngana: Aký je váš pohľad na vzťah Jacka a Sam? Chodenie, zásnuby či svadba?
Amanda Tapping: Keď je už v dôchodku tak ... spanie spolu. Šialená, vášnivá láska. Obrovské sexuálne napätie, tak by som to brala. Chodenie ... rybárčenie ... chodenie.

Ngan: Chceli by ste vidieť priznanie tohto vzťahu v nasledujúcom sg1 filme?
AT: Chcela by som vidieť splatenie tých všetkých spoločných rokov.

Ngan: Aká je šanca, že by sa RDA, Michael Shanks či Chris Judge objavili v nejakej epizóde Sanctuary?
AT: Určite by som ich rada privítala. Ale myslím si, že pre Sanctuary je dobré, že je to niečo úplne iné, s vlastnou entitou. Ale určite pracovať opäť s nimi by bolo perfektné.

Laura: Ktorú epizódu bolo najťažšie natočiť?
AT: Z Hviezdnej brány ... hmm, ťažko povedať. Závisí od obsahu. Point of view, všetky zamotané epizódy. A zo Sanctuary – Requiem.

Laura: Pozerávali ste nejaké scifi pred účasťou v sg1?
AT: Battlestar. Star Trek: The Next Generation, Doktor Who, Blade Runner, Little house in the Prairie.

Caitlyanna: Aké sú vaše najpríjemnejšie spomienky na Hviezdnu bránu? Obľúbené epizódy.
AT: Ťažká otázka, pretože seriál bol po celé roky veľká zábava. Patrili sem poobedné zábavy, smiatie také, že nám slzy stekali po tvári. Takisto pocit rodiny, úžasná atmosféra. Asi mojou naj epizódou je Heroes, bola skutočne intenzívna.

Caitlyanna: Ako náročné je pracovať pred zeleným plátnom na Sanctuary? (Mimochodom milujem tento seriál)
AT: Ďakujem! Je to skutočne veľká zábava a pracovať pred zeleným plátnom je istým spôsobom oslobodzujúce. Keď si na to zvyknete, tak už s tým žijete. Oveľa viac sú dôležité slová a scény. Cením si to stále viac a viac.

Caitlyanna: Čo máte najradšej, keď práve nehráte?
AT: Čas s Olíviou. Kreslíme, hráme, Olívia má úžasnú predstavivosť. Je to veľmi cenný čas a ubieha tak rýchlo. Objavuje pre mňa zázraky.

Sheryl: Pre mladé herečky ste veľmi dobrým vzorom. Akú radu by ste im odkázali aby zvládali kastingy, produkciu a tak?
AT: Aby boli k sebe úprimné. Robte dôležité rozhodnutia a buďte pripravené na kastingy. Nebojte sa pokladať otázky, ale musia byť dôležité a relevantné. Tiež je veľmi dôležité pochopiť, kam na pľaci patríte. Lebo sú aj časti, kde herci nie sú tie najdôležitejšie elementy. Treba rešpektovať celý proces.

Sandel: V niekoľkých rozhovoroch ste spomenuli epizódu Sanctuary Requiem. V tejto epizóde ste vraj hrali tak ako nikdy pred tým. Ako by ste porovnali vaše skúsenosti s tejto epizódy s tými z sg1, kde ste napríklad hrali alternatívnu Sam Carterovú?
AT: Requiem mala niečo do sebe podobné, ako mali tie epizódy, kde som hrala alternatívnu Carterovú. Vždy je super otočiť veci a násjť aj temnú stránku. Po epizóde Requiem sa dokonca časť mňa cíti odvážnejšie. Normálne sa cítim ako na novej úrovni osobnosti.

StellaByStargate: Raz Don. S. Davis povedal, že je dôležité o vašej postave všetko vedieť. Od najobľúbenejšej farby až po politiku. Ako ste tvarovali svoju postavu?
AT: Na začiatku som mala aj istý spätný príbeh, počas prvej sezóny. Počas rokov tvorcovia poctivo pracovali na vývoji našich postáv. A takisto som robila dosť výskumov smerom k armáde a astrofyzike. Chcela som sa cítiť pohodlne aj ako vojak aj ako vedec.

Katja: Aká je vaša najpríjemnejšia spomienka týkajúca sa fanúšikov na conoch?
AT: Mám neuveriteľné spomienky z conov. Vždy som unesená koľko dôvery ľudia vo mňa vkladajú. To, ako som mnou zdieľajú svoje zážitky a otvárajú svoje srdcia. Vždy som dojatá s rodín, ktoré stretnem, mám, otcov či detí – rôznych generácií zblížených seriálom. To je úžasné.

Katja: Patríte k hercom stojacich oboma nohami na zemi, v scifi svete veľmi obľúbených, bojíte sa niekedy sklamania fanúšikov?
AT: Toho sa bojím vždy. K fanúšikom mám veľký rešpekt. A vždy mať budem.

Katja: Seriál mi neskutočne chýba, budete pokračovať vo filmoch až pokiaľ sa bude dať?
AT: Budem pokiaľ to fanúšikovia budú chcieť.

Astrid: Dostali ste ako herci špeciálny výcvik o armáde a podobných veciach?
AT: Celkom dosť sme trénovali vojenský aspekt seriálu. Mali sme poradcov a ozbrojencov. Snažili sme sa prevziať všetko z vojenského protokolu a zvládať veľké množstvo zbraní.

Maggie: Aká je vaša vysnívaná úloha mimo scifi?
AT: Eleanor z Akvitánie v The Lion in Winter (Lev v zime)

DasNdanger: Veľmi obdivujem prácu Chrisa Heyerdahla, špeciálne ako Todda a teraz ako Big Foota či Druitta. Jeho prítomnosť je naozaj významná, medzi Helen a Druittom je skutočne určitá chémia. Bude mať postava Druitta väčšiu úlohu v seriály, špeciálne vo vzťahu k jeho rodine?
AT: Druitt ostane dôležitým elementom seriálu. Pre Helen je veľmi dôležitý. Hranie s Chrisom je úžasné. Inými slovami – slovami sa to ani vyjadriť nedá. On je sen. Stále spojenie, stála chémia. Nebojí sa nič vyskúšať a jeho výsledky tlačia ostatných hercov k lepším výsledkom. Naozaj ho uznávam.

AmmoMonkey: Nedávnom som pozeral starú epizódu Akty-X a všimol som si vás spolu s Mitchom Pileggim v epizóde Avatar. Aké to bolo pracovať s ním opäť na Atlantise? Samozrejme s oveľa väčším priestorom na pľace!
AT: Keď som Mitcha uvidela na sga pľaci, tak prvé čo povedal (dosť hlasno, aby to počul aj zvyšok posádky) bolo „ahoj, naposledy keď som ťa videl, tak si bola nahá!“  To je ale charakter. Ale je to milý herec, rozkošný človek. Žiadne ego, žiadne voloviny. Hneď sa venuje veciam a je vzácne byť s ním na pľaci.

Morjana: Má Helen Magnusová nejakých súrodencov?
AT: Nie

Morjana: V epizóde Unending Sam si vyberá, že sa začne učiť hrať na čelo. Ak by ste mali príležitosť, na aký hudobný nástroj by ste sa naučili hrať?
AT: Na klavír. Chcela by som vedieť hrať na klavír. Viem hrať na gitaru 

LibKat: Pamätám sa, že ste robili réžiu jednej epizódy Stargate SG1 v siedmej sezóne. Je to niečo, čo by ste rada robila ďalej? Je náročnejšie robiť réžiu Sanctuary, keďže je to oveľa viac virtuálne?
AT: Dohodlo sa, že budem robiť réžiu túto sezónu. Áno, so zeleným plátnom je to oveľa zložitejšie. Zaobchádzanie s kamerou nadobúda úplne nový rozmer. Minulý rok som robila jeden deň réžiu pre Martina a bolo to náročné. Bude to zaujímavá výzva.

BlueCello: V epizóde sg1 Learning Curver, kde Brittney Irvin hrala 11-ročnú expertku, ktorá pomohla Sam postaviť reaktor, tak Sam jej povedala: „väčšina mojich zaujímavých vecí v živote sa nestala, kým som nemala 15 rokov“. Merrin sa spýtala, aké veci a Sam odpovedala „zaujímavé veci“, čo podľa vás Sam myslela.
AT: Podľa mňa Sam narážala na chlapcov. Potom ako to povedala, tak sa zahanbila ... a potom rozmýšľa, prečo je stále sama.

BlueCello: Veľa hercov rozpráva, že hrať zápornú postavu je väčšia zábava ako dobrú. V sg1 sme mali Claudiu Black, alebo RDA, ktorí robili tie „nechutné (vtipné) veci“ :D. Vy ste hrali replikátorskú verziu Carterovej, uľavilo vám to niečo, a užívali ste si epizódu Sanctuary Requiem z nejakých dôvodov viac?
AT: Absolútne. Pretože je vždy zábava ísť na temnú stránku. Je to veľmi oslobodzujúce, zbaviť sa vašich pút, všetkých vecí, kvôli ktorým sa stále musíte ovládať.

BlueCello: Ako ste na Zemi natáčali scénu, kde tok´ra Martouf prichádza k toľkým Sam Carterovým, v epizóde 9x13 Ripple Effect?
AT: Zobralo to dosť času. Behala som v štyroch rôznych oblečeniach s dvojníčkami. Museli sme pevne držať pozície, aj to kam sme chodili. Tú scénu sme robili niekoľko krát, ale Peter -DeLuise bol veľmi trpezlivý.

Otázka od Krauta: Aké sú vaše plány do budúcna (aj mimo scifi).
AT: Všetky moje momentálne plány sa týkajú Sanctuary. Akurát začíname druhú sezónu. S Damianom a Martinom pracujeme aj na ďalších projektoch, ale Sanctuary je naša priorita. Tento rok budem robiť réžiu a pokračovať ako výkonný producent. Rada pomôžem aj v ďalších aspektoch seriálu. Milujem ten príbeh!

Flygirl: Ak by ste mali možnosť robiť film o kľúčovej ženskej postave v svetovej histórií (žijúcej, alebo mŕtvej), koho by ste vybrali za hlavnú postavu?
AT: Existuje veľa inšpirujúcich žien. Podľa mňa jedna z naj ... Matka Theresa ... obetavá, uvedomená, súcitiaca.

Tyler: Vždy som bol zvedavý, dali vám vaše skúsenosti zo Stargate a Sanctuary skutočný záujem o vedu, technológie a čo si myslíte o pozitívnom obraze pre mladých ľudí, ktorý by chceli robiť svoju kariéru vo svete vedy. (Keď som začal pozerať Stargate, tak som mal 11 rokov, prešiel som to celé a teraz mám titul z astronómie).
AT: Gratulujem k titulu z astronómie! Vždycky som bola zaujatá vedou. Určite mi Stargate dala iskru zvedavosti. Zaujímavé, koľko mi toho zo seriálu ostalo. Nie som žiadny expert, ale dokázala by som udržať konverzáciu. Som veľmi rada, že má seriál pozitívny dopad na mladých ľudí.

Izzy: V epizóde Enemy at the gate, som boj dojatý spomienkou na Dona S. Davisa. Aké boli vaše myšlienky, keď ste si prečítali scenár a zistili, že budete hrať v tejto scéne?
AT: Plakala som. Nedá sa ani vyjadriť, čo všetko Don pre nás znamenal.

Fabien: Bol som veľmi nadšený ocenením, ktoré ste dostali – Woman of vision award. Aký je to pocit?
AT: Toto ocenenie mi vyrazilo dych. Ocenenie, ktoré pre mňa znamená najviac zo všetkých čo som dostala.

Dani: Zmienila ste sa, že sa bojíte výšok, pri natáčaní epizódy Trio. Tiež sa bojím výšok, takže by ma zaujímalo, ako sa vám to podarilo prekonať.
AT: Hmm, skutočne nepodarilo. Naozaj som sa tam bála. Je to iracionálne a oslabujúce. Raz som skákala z lietadla a snažila sa tak prekonať strach z výšok. Skákala som so starým armádnym padákom. Vtedy som bola na seba naozaj hrdá ... až kým som nemusela vyliezť rebríkom na strechu.

Jann: Ako ste s Martinom a Damianom prišli k idei spraviť tv-seriál (alebo internetový seriál) ako Sanctuary? A ako to išlo od idei až po prácu na seriály?
AT: Damien napísal krátky scenár v roku 2000. Martinovi ho ukázal v roku 2006 a tuším ho potom ukázali mne. Začali sme na internete, a vďaka záujmu vysielatelov sme sa dostali do televízie. Bola to veľmi náročná cesta. Ale som veľmi hrdá na to, kde sme teraz!

Jann: Veľa z nás by zaujímalo, keby má Martin Wood narodeniny. Nedá sa to nikde nájsť, ani na internete. Je to tajomstvo, ktoré by ste nám mohli povedať?
AT: Je to tajomstvo štábu. Má to dočinenie s jeho minulosťou medzinárodného špióna a gigola.

Jann: Aké je to pracovať s Martinom Woodom a Damianom Kindlerom? Keďže ich oboch poznáte.
AT: Sú skvelí! Navzájom sa dopĺňame. A obaja sú skutočne zábavní, citliví, starajúci sa a tak. Sú to moji najlepší priatelia. Oboch mám skutočne rada a oboch rešpektujem. Mám naozaj šťastie, že časť mojej cesty môže ísť s nimi.

Jann: Počul som, že ak by Sam vyhrala lotériu, tak by si kúpila akre a akre pôdy okolo istej chatky v Minnestote. Išla by Sam bývať do tejto chatky? Spolu s istým generálom v dôchodku?
AT:Rozhodne!

Carrie: Rozmýšľam, dali ste nejakú radu novej posádke Stargate Universe, špeciálne ohľadom technoblábolov? Pretože ste ich používali tak efektívne, že rozmýšľam, či na to nemáte nejaké tajomstvo, ktoré by malo byť posunuté ďalej.
AT: Snažím sa ako tak naučiť, aspoň laidsky o čo ide, o čom rozprávam. A to tajomstvo.... užite si túto neuveriteľnú jazdu. Rodina Hviezdnej brány je úžasná.

Daniel: Michael Shanks a Chris Judge povedali, že ste im boli ako sestra. Mohli by ste nám povedať, ako si na nich pamätáte?
AT: Obaja sú zábavní a inteligentní. Milovala som naše rozhovory. Hlavne, keď sme spolu cestovali. Po večeri, pár pohárikoch, sme mali dobré, intenzívne debaty. To mi chýba.

Meg: Aká je najlepšia rada, ktorú vám niekto dal?
AT: Keď máš pochybnosti, nechaj ústa zavreté.

Otázky a odpovede pre Amandu Tapping boli preložené a upravené z blogu Josepha Mallozziho
Preložili: Jonas, Kahy