Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Amandou Tapping 2.

Amanda Tapping v tomto rozhovore rozpráva o scifi serály Sanctuary a jej postave Helene Magnusovej. Tento rok sa okrem svojej úlohy výkonného producenta ujme aj réžie niekoľkých epizód tohto seriálu.
Tiež sa dozvedáme o pocitoch Amandy pri natáčaní filmu Stargate Continuum, či o jej ďalších tohtoročných projektoch.

Gateworld: Ako sa darí?
Amanda Tapping: Výborne. Práve sme v druhom týždni natáčania 2.sezóny Sanctuary. Akurát sme sa vrátili do štúdia, prvý týždeň sme boli na lokalite. A teraz sme tu a je to super. Bola to dlhá a náročná cesta dostať seriál až sem. Nemáme hlavné štúdio, a financovanie je vždy zložité. Bola to naozaj dobrá škola.

To všetko bolo ťažšie, zložitejšie a všetko čo sme museli prekonať aby sme sa sem dostali, je teraz oveľa krajšie. Špeciálne moje priateľstvo s Damianom a Martinom je silnejšie. Doslova máme pocit ako keby sme prešli vojnou. Ale sme tu a ešte raz to je super.

GW: Perfektné.
AT: Seriálu sa darí, tuším teraz sme v 50 krajinách po svete.

Ashley Magnus (Emelie Ullerup) prešla dramatickou zmenou charakteru na konci prvej sezóny a druhá sezóna v tom bude smelo pokračovať.

GW: V päťdesiatich?
AT:  Áno.

GW: Skutočne?
AT: : Áno. A dostávame zaujímavé raitingy na ITV v Veľkej Británií, a dobré ratingy na Scifi či CTV v Kanade, ktorá má momentálne také pokrytie ako Space, takže je dostupná pre všetkých v kanade.

GW: Aby som bol úprimný, čakal som, že seriál sa dočká druhej sezóny a bude úspešný. Ale nečakal som, že bude až takto úspešný.

AT: Áno, to je zaujímavé. Predefinovalo to pre mňa čo znamená úspech. Teraz po mnohých stránkach. Finančne sme veľmi ďaleko od úspechu, ale to je v poriadku. Proste s televíznym seriálom trvá niekoľko rokov aby to dostalo svoj spád.

GW: Takže žiadna podpora od štúdia znamená žiadne prichádzajúce peniaze.
AT: Znamená to, že si musíte nájsť niekoho, aby vám túto dieru zaplatil.

GW: Súkromného investora?
AT: Presne tak.

GW: Takže takto to funguje? Fúha.
AT: Áno.

GW: Nevedel som, že to takto dokážete.
AT: A ešte so zásahom finančnej krízy, druhá sezóna bola ...

GW: Zasiahla kríza aj Sanctuary?
AT: Znamená to, že do prvej sezóny sme vložili veľa našich vlastných peňazí, takže áno, zasiahla. A ľudia, ktorý nás financovali minulý rok s nami proste skončili a tak.

GW: A tuším vy ako výkonný producent musíte absolvovať všetky stretnutia o príbehoch že?
AT: Presne.

GW: Po dopozeraní finále sezón som mal pocit ako "Fiha, musia sa zmobilizovať".
AT: Túto sezónu – Martin akurát prišiel zo strižne a skutočne sme boli hrdí na to, čo sa nám podarilo minulý rok. Ale tento rok sa tiež chystáme vidieť nejaké tie potvory.

GW: Rozšírili ste váš tím – Alan McCullough sa pridal.
AT: Je super ho tu mať – je to super človek. A tiež máme Sarah Cooper a Jamesa Thorpeho. Viete, že toto je ako čistá krv pre Scifi? Pretože Sarah Cooper písal pre Scifi naozaj dlho, a Alana máme tiež dlho radi.

GW: Ako je to s vaším humorom? Nikdy nezabudnem na váš výrok o Sam – "Kedy som zábavná? Sam nie je zábavná, k čertu s ňou!"
AT: To je pravda.

GW: Aké sú vtipné aspekty Magnusovej? Pretože ona je veľmi seriózna. A jej život za to tiež hovorí. Ale nie že by som hovoril, že by mala byť vtipná...
AT: Dosť vyplýva s toho ako je stará, s jej osamelosti. Jej humor je po istých stránkach veľmi sofistikovaný. A deje sa jej toho naozaj dosť, takže humor pre ňu nie je to najdôležitejšie.

GW: Ako hodnotíte skúsenosť s natáčania Stargate: Continuum v Arktíde?
AT: Výnimočne. Bola to jedna zo skúseností, ktoré musíte proste prijať, príležitosť aká sa ocitne raz za život. Bolo to magické.

Napríklad tam neboli žiadne sprchy, ale musela som mať umyté vlasy hneď ďalší deň, kvôli natáčaniu. Brenda – naša kaderníčka to musela riešiť rozprašovačom s horúcou vodou. Prvú noc som som si nechala na podlahe batoh a všetko mi zamrzlo. Moja zubná kefka, môj uterák, moje topánky – všetko bolo zamrznuté.

A k tomu sme mali malú, zaujímavú posádku. Každý bol výnimočný. S Brendou som tuším o tom rozprávala aj v upútavke. Je to stále nesmierne silný zážitok, a to aj napriek tomu, že to bolo pred dvomi rokmi.

GW: Pamätám sa, že keď ste sa vrátili som vám písal mail "môžeme s vami spraviť rozhovor?“ a vy ste odpovedala, "nie, potrebujem stráviť nejaký čas so svojím dieťaťom, pretože neviete hocičo sa môže stať.“ Nie každý natáča tak severne.

Tak akurát ste teraz začali natáčať druhú sezónu Sanctuary. Čo môžu fanúšikovia očakávať túto sezónu?

AT: Rozhodne vyvrcholenie toho, čo sme začali na konci prvej sezóny. Bude to väčšie, rýchlejšie, intenzívnejšie ako to bolo minulý rok.

GW: Damien nám nedávno povedal niečo také, že idete trochu riskovať s postavami – nie každý je v bezpečí. A na konci prvej sezóny "A čo sa stalo s Ashley?"
AT: Áno, trochu budeme riskovať s postavami. Ale skôr po tej stránke, že ukážeme aj ich temnejšie stránky.

GW: Ako sa má Olívia?
AT: Je super, akurát mala 4 roky.

GW: Naozaj?
AT: Áno.

GW: A to v znielke seriálu to je Olívia?
AT: Tak to je otázka za 200 000 dolárov. Potrebovali sme malé dievča na fotku, a Martin sa na mňa pozrel a povedal „tvoja dcéra vyzerá presne ako Emilie Ullerup, len s svetlými vlasmi.

GW: Vyzerá to super.
A myslíte si, že toto je niečo v čom by mohla pokračovať ako staršia? Nasledovať svoju mamu?
AT: Bohužiaľ áno. Ale ktovie. Ale vôbec ju do toho netlačím, nechcem byť taká mama. Proste uvidíme.

GW: Takže v Sanctuary idete robiť aj réžiu?
AT: Áno, budem režisérom. Budem robiť šiestu epizódu. Trochu som z toho nervózna, v hviezdnej bráne som s toho bola tiež trochu nervózna, ale toto je úplne o niečom inom.

GW: Ako ste raz povedali, v Stargate funguje každý na 100 %.
AT: Absolútne, perfektný tím. Proste človek má pod sebou bezpčenostnú sieť. Keď padnem, takže vždy je tu niekto, kto ma chytí.

Ale na druhú stránku, aj na tento tím som skutočne hrdá. Aj na Martina aj na Damiana som skutočne hrdá, na celý tím, ktorý sme dali dokopy. A hlavne si myslím, že seriál ktorý robíme je stále lepší.

GW: Robin nám povedal, že vďaka tomu internetovému seriálu má pocit, ako keby ste začínali teraz tretiu sezónu.
AT: Po istej stránke áno.

GW: Nedávno ste na blogu Josepha Mallozziho povedali, že ako prídete domov, tak musíte úplne vypnúť, proste čas pre rodinu.
AT: Presne tak.

GW: Narozdiel od Stargate, teraz máte funkciu výkonného producenta. Pýtali ste si nejaké rady od Roberta C. Coopera a Brada Wrighta? Nejaké rady, ako pracovať s Scifi?
AT: Hmm, skôr som sa im ospravedlnila za rôzne otázky, ktoré som im zvykla klásť z pozície herca.

Výkonný producent je stále zaťažený otázkami. Pracujete s rôznymi faktormi. Riešite produkciu, pred-produkciu, po-produkciu a tak. Teraz som viac menej pochopila to, čo pri Stargate robili dlhú dobu. Takže k nim mám skôr veľký rešpekt, celkovo k výkonným producentom.

GW: A čo vaše plány do roku 2009? Vaše charity – zmienila ste Waterkeepers.
AT: Bola som pozvaná na jednu akciu – aby som sa stala členkou organizácie Waterkeepers . Je to organizácia, ktorá je pre mňa skutočne dôležitá, takže budem pracovať s nimi. 

Natáčanie Sanctuary končíme v Júli, potom nasleduje post-produkcia. Bolo mi ponúknuté natáčať na jeseň film "Water´s Edge", ktorý ma naozaj zaujal. A potom možno na jeseň tretí Stargate film.

Inak hovorila som vám, že začínam s novou charitatívnou organizáciou. Zakladám neziskovú charitatívnu organizáciu "Sanctuary for Kids". Nie som si úplne istá, či toto bude oficiálne meno, ale hlavnou ideou bolo, aby sme hľadali financie pre menšie organizácie pre deti. Nedávno bol Kamil – človek, ktorý robí moju stránku v Nepále a pracoval tam s Nepálskym siroteneckým fondom – tak ma to dosť inšpirovalo.

Napríklad to je charita, ktorej sa veľa peňazí nedostane – veľa ľudí ani nevie čo sa v Nepále deje. Nepál nie je ľuďom na očiach.

GW: Takže ideou je organizácia, ktorá hľadá zdroje pre iné organizácie?
AT: V získavaní peňazí z rôznych zdrojov a ich distribuovaní.

GW: Nedávno ste robili s školou Montessori...
AT: Bola som unesená. Získali sme 25 000 dolárov, to bolo neskutočné. Jedna vec, ktorá je ešte naozaj dôležitá – aby ľudia o takýchto nových charitách vedeli.

GW: Viete nám k najbližším dvom Stargate filmom niečo povedať? Očakávate oba filmy?
AT: Viem na istotu, že budem hrať v sg1 filme. Atlantis – neviem, Joe spomenul isté možnosti, ale moc reálne to nie je.

GW: Tak Amanda moc ďakujem!
AT: Aj ja vám.

Rozhovor bol preložený a upravený z gateworld.net.
Preložil: Jonas

Korektúra: Kahy