Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Amandou Tapping a Martinom Woodom

Už nejakú dobu sme Vám nepriniesli žiadny nový rozhovor. To sa mení dnes, keď Vám prinášame rozhovor s Amandou Tapping a Martinom Woodom, ktorých prínos pre televízne sci-fi je naozaj obrovský. Amanda sa stala hviezdou už počas účinkovania v Stargate SG-1, zahrala si aj v SGA a krátko sa objavila aj v SGU. Martin Wood patrí medzi ľudí, ktorý pri hviezdnej bráne strávili dlhé roky a spoločne s Amandou prišli so seriálom Sanctuary. Najprv išlo o nezávislý internetový seriál, ktorého sa chytil Syfy Channel a odvysielal jeho štyri sezóny. Nedávno sme Vás informovali o tom, že Syfy Channel definitívne potvrdil, že Sanctuary neobnoví a tým pádom štvrtá sezóna bola tou poslednou.

Gateworld: Nachádzam sa v Bridge Studios, na mieste, ktoré bolo domovom hviezdnej brány počas 15 rokov. Spoločne so mnou sú tu Amanda Tapping a Martin Wood. Obom by som chcel poďakovať za ich čas, možnosť stretnúť sa osobne, keďže ktovie či to nie je posledný krát čo sa takto rozprávame.
Martin Wood: Prečo?
Amanda Tapping: Čo sa deje?
Martin Wood: Niekam sa chystáme? My tu predsa ostávame...

GW: Počkať, ale veď hviezdna brána bola zrušená!
MW: Áno, ale my pokračujeme vo vymýšľaní nových seriálov, aby sme mohli pracovať v Bridge Studios.
AT: Prišli sme na to, že ak tu budeme dostatočne dlho, tak nám hviezdnu bránu vrátia.

GW: Ó, dajte mi vedieť ak sa to podarí a prídem späť.
AT: Jasné!

GW: Ako som vravel, bolo to 15 rokov. Teraz sa nič nedeje, v produkcií nič s tematikou hviezdnej brány. Čo si o tom myslíte? Je to podľa Vás len prestávka, alebo je to natrvalo? Nie je čas to už nechať tak?
AT: Neviem či takáto prestávka je dobrou vecou. Myslím, že by bolo skvelé, ak by Universe bolo patrične ukončené... napríklad filmom, s ktorým prišiel Brad Wright. Filmom, ktorý by dal dokopy SG1, SGA a SGU. Niečo ako darček pre fanúšikov, ale zároveň aj pre hviezdnu bránu. Posledné zakončenie, kde by sa všetci stretli. Myslím, že by to bolo naozaj cool.

GW: Možno tak ako sa to podarilo Star Trek: Generations. Krásne na hviezdnej bráne je to, že sa všetko odohráva v rovnakom čase, takže je oveľa jednoduchšie dať všetkých dokopy. Viem, že Brad mal takýto filmový nápad, ktorý má pravdepodobne naozaj veľkú cenu, pokiaľ ostane v podobe scenára.

Nebol by som prekvapený, ak by sa to nakoniec zrealizovalo. Pre MGM je hviezdna brána moc cennou licenciou, aby ostala ležať dlhú dobu. A aj keď už sú všetky štúdia vypratané, stále tu ostala veľká fanúšikovská základňa, ktorá by chňapla po hocičom s tematikou hviezdnej brány.

AT: A je tu tiež celá nová generácia fanúšikov že? Občas stretávam 7 ročné deti, ktoré sa ma pýtajú „a nie si ty Samantha Carterová?“, a ja ostanem riadne prekvapená, veď s týmto seriálom sme začali ešte skôr ako boli tieto decká narodená.
MW: Hlavne si neprefarbuj opäť vlasy na blond, pretože by ich bolo ešte oveľa viac :)

GW: Dôležité je, že teraz je MGM v oveľa lepšej finančnej situácií, ako bolo niekoľko rokov dozadu.
MW: To bolo vtedy naozaj nešťastné. Zrovna ako mal nasledovať film štúdio bolo vo finančných problémoch. Ale teraz by mohol byť ten správny čas film zrealizovať.

GW: Boli by ste toho súčasťou? Alebo si myslíte, že je čas pozerať sa v kariére viac dopredu?
MW: Žartujete? Často sa ráno zobudím s tým „aké by to bolo krásne, ak by som dnes ráno išiel hviezdnou bránou“, milujem Stargate, milujem.
AT: Stargate je veľkou časťou našich životov, kariéry či rodiny. Všetkého! Takže jednoznačne, bola by som na palube! Myslím, že väčšina z nás by bola. Na hviezdnej bráne bolo niečo fantasticky špeciálne. A všetci sa zhodneme, že brána potrebuje ešte lepšie zakončenie. Som si istá, že aj Michael Shanks by sa pridal, napriek tomu, že sa stal slávnym v seriály Saving Hope. Bez ohľadu čo robím, vždy sa by som sa vrátila k hviezdnej bráne.

GW: 15 rokov v týchto štúdiách určite zanechalo veľa spomienok, či už osobných, alebo profesionálnych. Určite obaja ste toto miesto volali nejakú dobu domovom. Aké sú vaše obľúbené spomienky z tohto miesta?
MW: Deň keď som stretol Amandu! (smiech)

 To bol snáď najpôsobivejší deň aký som zažil pri hviezdnej bráne! Keď prišla do zasadacej miestnosti. Vlastne, išlo o prvý deň keď ju všetci videli, keďže pred tým bola zatvorená na make-upe strašne dlho. Bolo to neuveriteľné!

AT: To vôbec nie je pravda.
MW: Vlastne to nie je pravda.
AT: Si klamár, klamár.

MW: Ale v skutočnosti Vám to musím povedať. Pracoval som na ďalšej epizóde hneď po pilote, ale bol som tam už od začiatku aby som videl, ako sa veci dávajú dokopy. A pre mňa je naozaj zaujímavý deň, keď sa všetci stretli v zasadacej miestnosti. Prišiel som po schodoch a pozrel sa ako vyzeráte.
AT: Ó, tak si sa pozrel?

MW: No, nebol som sklamaný.
AT: Čo som mala oblečené? Uniformu?
MW: Áno, bola si v uniforme.
AT: [zvýrazneným hlasom]... len preto, že moje rozmnožovacie orgány sú vnútri a nie vonku... (smiech), dobré časy :)

Ja mám trochu odlišné spomienky. Keď sme prvý krát začali natáčať Stargate, natáčali sme v Stage 3. Stage 5 a 6 boli vo výstavbe a potom bolo všetko presunuté a zázračne späť v kope. Ale pamätám si Michaela a Crisa. Prešla som okolo rohu a prvý krát som uvidela hviezdnu bránu. A to bol taký „A-ha!“ moment pre mňa, kedy som si uvedomila, že ide o veľký seriál.

Už som toto rozprávala, na úplnom konci seriálu, po poslednej scéne z „Unending“, Michal, Christopher a ja sme išli do zasadacej miestnosti. Pozerali sme na hviezdnu bránu, plecia okolo seba a trochu si aj poplakali. Chvíľu sme tam postáli. Veď bolo to desať rokov, krušných aj šťastných okamihov, lásky aj bojov. A všetko sa zvýraznilo v tom momente... naozaj nádherné.

GW: Poďme ku Sanctuary. Naposledy keď sme sa rozprávali bežala tretia sezóna. Odvtedy sa veľa zmenilo, nielen biznis, ale aj mytológia seriálu. Viac sme videli zo vzťahov postáv, hlavne Willa a Henryho. Bol to Váš plán už od začiatku, alebo to bola skôr odozva na reakcie fanúšikov?
AT: Myslím, že v každom seriály príde moment, keď máte zapasované isté bloky na svojom mieste, keď viete kto je kto. Potom nasleduje ďalší logický krok, priniesť viac charakterových aspektov. Napríklad keď prišla do seriálu Pascale Hutton, bola milá a fantastická. A dávalo nám zmysel, aby jej bolo viac a viac. A dokonca aj keď bola tehotná, snažili sme sa zakryť jej tehotenstvo. A keď bola už naozaj tehotná, už sme sa to nesnažili zakrývať – ale našli sme niečo naozaj špeciálne, skvelú chémiu. A takéto veci pomôžu plánovať ako veci vyvŕbiť.
MW: Myslím, keď sme na začiatku začali Sanctuary tu nebol žiadny plán. Len idea. A keď istí ľudia prišli do našich životov, začali sme pracovať. Tvorba televízneho seriálu je naozaj organický proces. A pokiaľ nemáte veľmi jasne definovaný koniec, ku ktorému sa chcete dostať... ktorý sme však nemali. Pretože sme uvažovali „prečo by sme s týmto chceli prestať?“

AT: So Sanctuary sme boli v špecifickej pozícií, pretože sme nikdy nevedeli dlho dopredu, kedy začneme natáčať, alebo či máme zelenú, kvôli našej finančnej situácií. Takže niekedy sme mali mesiac, so šťastím 5 týždňov aby sme pripravili 13 epizód. A v jednom prípade dokonca 20 epizód.

GW: Poďme k Syfy Channelu a rozhodnutiu presunúť Sanctuary z piatkov na pondelky. Očividne, toto rozhodnutie výrazne znížilo sledovanosť seriálu. Bolo to frustrujúce sledovať ako sledovanosť padá?
AT: Iste.

Toto je vždy frustrujúce, keď ide o váš seriál. A potom rozmýšľate, „môže tento presun zabiť náš seriál? A ak áno, koho zabijem potom ja?“ Ako získate divácku základňu je dôležité sú ju udržať, porozumieť dôvodom, prečo seriál sledujú. Z perspektívy televízie. Ja však nie som z televízie. Som producentom televízneho seriálu a herečkou v ňom. A mala som pocit, ako by ničili môj seriál.

MW: Tuším si o tom poslala jeden celkom silný e-mail...
AT: Áno a potom aj po telefóne.
MW:  Bol to experiment, ktorý nefungoval tak ako by chceli. A tak nás vrátili spať.

GW: Odozva bola celkom rýchla.
AT: To áno, ale aj tak sme stratili divákov iných dobrých seriálov.
MW: Patrili sme k trom najviac nahrávaním seriálom v severnej Amerike (cez DVR/PVR), čo znamená, že väčšina našich divákov si nás nahrávala a sledovala neskôr. Mali sme naozaj veľké čísla žiaľ rátajú len pre Netflix a iTunes. Pre televíziu nehrajú rolu. Takže keď sa pozeráte na ratingy, nesvedčí to úplne o našej diváckej základni. Našich divákov bolo asi štyri krát toľko ako ukazovali ratingy.

 Ale aj keď sme vedeli, že máme viac divákov ako ukazujú ratingy, tie nás stále sklamávali – pretože ratingy sú budúcnosťou seriálu. Aj keď k nám prišiel niekto s televízie povedali „Vaše ratingy +7 sú skvelé!“. Ale povedali to spôsobom, ako keď učiteľ príde k študentovi a povie mu, že je skvelý študent, len žiaľ z toho neprofituje ako by mohol.

GW: Podľa môjho názoru, epizóda „Fugue“ bola jednou z naj štvrtej sezóny.
Obaja: Jasné!
MW: Fugue bola úžasná.
GW: Viem, že Damien Kindler napísal niektoré z tých piesní.
AT: Damien ich napísal všetky, spoločne s Adrewom Lockingtonom. Jedinou výnimkou bola írska balada, ktorú spieval Henry.

GW: Milujem túto epizódu.
AT: My tiež. Ale najprv som si tým nebola úplne istá. Čo to robíme? Muzikálovú epizódu? Ale bolo to veľmi pekne spravené. Mala som pocit, že to zapadlo. A nahrávanie tých piesní, celá táto skúsenosť... bolo to ako „Normandy“, vyslovene...

GW: Máte silný hlas
AT: Ďakujem 

MW: Má naozaj nádherný hlas.
AT: A čo je vtipné, Damien bol ako  „nevedel som, že ona dokáže spievať“ a ja „tiež neviem či viem spievať. Zvykla som, ale teraz, Neviem“. Takže mi napísal veľmi jednoduchú pieseň. A keď som začala povedal, že by mi mal napísať inú pieseň.
MW: Aj Andrew Lockington bol naozaj unesený. A musím povedať Amanda – prvý krát keď si začala spievať, každý prišiel dole. Bola si v miestnosti, ale nevšimla si si, že miesta za scénou sa začínajú plniť ľuďmi.

GW: Ďalšia otázka sa týka seriálu Primeval: New World. Obaja ste zapojení v produkcií seriálu, Martin vy ste výkonným producentom a Amanda režíruje niekoľko epizód.
AT: Áno, som najatá na niekoľko epizód. Trochu ich pootravujem a pôjdem preč.

GW: Som veľkým fanúšikom pôvodnej anglickej verzie. Ste nadšený z tohto projektu? Čo môžu očakávať nový diváci a hlavne fanúšikovia pôvodnej verzie?
MW: Trochu sme to pomenili. Teraz je to policajná dráma. Máme tu naozaj zlého šerifa, ktorý je dinosaurom (smiech).
AT: On klame.
MW: Len som rozmýšľal ako pritiahnuť nových divákov.

AT: Ono to nemá byť ako ten britský seriál. Vlastne, ide o pokračovanie britskej verzie. Nejde o remake, skôr o krok dopredu. A vlastne istým zle utajeným tajomstvom je aj to, že od začiatku je tu aj Andrew Lee-Potts z pôvodnej verzie. A zaujímavé je aj to, že Andrew Lockington robí po Sanctuary hudbu práve pre nový Primeval. A natáčame teda vo Vancouveri, v nádhernej scenérií, do ktorej prinášame tých dinosaurov! (smiech).

Ďakujeme za rozhovor

Rozhovor bol preložený a upravený z gateworld.net
Preložil: Jonas