Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Amandou Tapping (S Samanthou Carterovou)

Otázka: Volám sa David Read a opäť raz mám pri telefóne prekrásnu Amandu Tapping, ktorá vyzerá krajšie ako zvyčajne. Ako sa darí Amanda?
Amanda Tapping: (Smiech) mám sa super, ďakujem.

Otázka: Super, myslím že najväčšia zmena, ktorá sa udiala od nášho posledného rozhovoru sú vaše vlasy. Pretože kvôli nariadeniam letectva ste ich vždy musela mať krátke.
AT: V skutočnosti je to dosť veľký omyl. Nešlo o nariadenie letectva, podľa ktorého by museli byť krátke. Ak ste v letectve, musíte mať vlasy po golier. Dôvod prečo boli krátke bol ten, že vždy sme skončili sezónu s cliffhangerom, čo znamenalo že som si medzi sezónami nemohla nechať narásť vlasy, pretože som sa vždy musela vrátiť s krátkymi.

Otázka: Dobre, pochopil som. A ako sa vám podarilo mať dlhšie vlasy?
AT: Pretože nešlo o cliffhanger.

Otázka: Preferujete dlhšie vlasy?
AT: Aby som bola úprimná, pre mňa je to naozaj hlavne milá zmena.

Otázka: Ale potom vám zaberú viac času po rannom vstávaní aby ste sa pripravila nie?
AT: Áno. Alebo vlastne nie. Niekedy je to aj kratšie, proste si ich dám do copu a idem. Ale ich sušenie trvá dlhšie. U mňa to tak postupne vedie k vlasom Magnus (postava Amandy Tapping v Sanctuary), ktorá má vlastne vlasy ako má teraz ja, len čierne.

Otázka: Takže to je váš plán?
AT: Áno, tak veľká zmena pre Amandu.

Otázka: Aby ste nemusela nosiť parochňu?
AT: Tak tá v Sanctuary bola dosť veľká a napriek tomu, že väčšinou vyzerala dobre, tak niekedy však vyzerala úplne ako parochňa. Myslím, že s Magnus nemusím byť pripútaná k parochni. Zatiaľ si ich nechávam svetlé, pretože o týždeň a pol idem natáčať Atlantis, ale potom budú už čierne, čo je trochu strašidelné.

Otázka: Nervózna?
AT: Som nervózna a poviem vám prečo – pretože nebudem vyzerať ako Olívia, moja dcéra. Teraz keď sa pozriem do zrkadla a ona sa postaví vedľa mňa tak vyzeráme podobne. Ale keď si zafarbím vlasy načierno, tak sa bojím, že ľudia sa budú pýtať, a koho že je toto dieťa? Viem, že to znie trochu sentimentálne, ale to je naozaj jediná vec prečo sa bojím prefarbiť si vlasy.

Otázka: Mali ste už niekedy čierne vlasy?
AT: Také čierne ako Magnus ešte nie.

Otázka: Fíha. Bude to pre vás zaujímavá zmena, ktorú nakoniec možno budete mať aj rada.

AT: Možno, možno.

Otázka: A ako sa darí Olívií? Darí sa jej dobre?
AT: Áno, je úžasná.

Otázka: Ako je vlastne stará?
AT: Na konci marca bude mať tri roky. Je veľmi inteligentná a má dokonca veľmi šibalský humor.

Otázka: Fajn, presne ako jej mama.
AT: A tiež sa občas nedá kontrolovať, ako jej mama. Rada sa smeje a má veľkú predstavivosť. Je najlepšie dieťa na planéte.

Otázka: Pozriete sa na nejakú epizódu a potom si poviete „presne si pamätám čo sa dialo v tomto bode môjho života“ Alebo je to u vás inak?
AT: Áno, pripomeniem si udalosti, ktoré sa udiali na pľaci, práve keď pozerám isté epizódy.

Otázka: Niečo typu, vtedy som mala veľmi zlý deň... ?
AT: Alebo niečo také, že Chris, Michael a ja sme sa začali tak smiať, že sme nemohli prestať. Alebo v ten deň Teryl... Boli scény, ktoré som mala s Teryl, kedy sme sa tiež veľmi nasmiali.

Je to zábava. Je dobré sa pozerať späť. Na zlé a dobré momenty. Môžem sa pozrieť späť a pripomenúť si isté veci, ktoré sa vtedy diali.

Otázka: Ktoré s vašich profesionálnych vzťahov najviac pretrvali? S kým ste v kontakte najviac?
AT: Asi s Richardom (Dean Anderson), s Christopherom a Michaelom určite. Nejakú dobu som v kontakte s Teryl. A to je veľmi dobré. Občas hovorím s Donom (Don.S.Davis). Stále som v kontakte s Carmenom Argenziano (hral v sg1 jej otca). Títo ľudia budú vždycky súčasťou môjho života. Pracovne som v kontakte s Martinom Woodom a tiež som ešte v pracovnom vzťahu s Damianom Kindlerom, takže to tiež pretrváva.

Nedokážete opustiť rodinu stargate. Oni sú všade! Je to veľká, naozaj veľká časť môjho života, časť mojej rodiny.

Otázka: Tvorba televízneho seriálu niekedy znamená obrovské množstvo vtipných hodín. Nemali ste pri tom niekedy pocit, že nie je dosť času pre vás, rodinu?
AT: Určite. Bolo tu obdobie počas pracovania na Stargate, keď som ten pocit mala. Vrátila som sa domov v noci, otvárala scenáre v nedele.

Všetky tieto veci boli súčasťou môjho rodinného života. Ale to bolo samozrejme pred tým ako sa narodila Olívia. Ja som taká strašná perfekcionistka. Ale teraz, napriek tomu ako je práca dôležitá, treba pracovať v robote, a potom ísť domov.

Máme s Alanom isté špecifické pravidlá – nemôžem doma dvíhať služobný telefón. Proste všetko kde ste zapojená zahodíte, a môžem sa venovať Olívií.

Otázka: To je úplne „dinner table mentality“. Nemôžete sa pri večeri baviť o práci, nemôžete dvihnúť telefón pri večeri.
AT: Presne tak. To je veľmi dôležité.

Otázka: Kylie z Austrálie sa pýta: „nemáte nejaké indikácie o tom, kto zaplní prázdne veliteľské miesto po odchode Carterovej“?
AT: Mám.
Otázka: Máte?
AT:  (Smiech)

Otázka: A môžete sa o túto informáciu s nami podeliť?

AT: Nie, žartujete? Aj keby som chcela, ale nemôžem vám odhaliť tajomstvá Atlantisu. Ale tvorcovia ich odhalili, a dosť jasne.

Otázka: Takže ste asi rada, že to tak spravili. Myslíte si, že postava Carterovej z Atlantisu je odlišná ako tá z sg1?
AT: Myslím si to. Bola mimo svojho živlu, úplne inde, vo vedúcej pozícií, ako veliteľka expedície. Bola v kontakte s inými osobami. Takže pre Sam to bola úplne iná úloha.

Otázka: A nie ste súčasťou tímu. Podľa mňa jeden z veľmi dobrých momentov bol ten, keď v epizóde Be all my sins remebered Carterová zahriakla plukovníka Ellisa za to ako sa správal k Rodneymu. „Nebudete hovoriť proti nikomu z môjho tímu, ak áno, tak už tu ďalej nie ste vítaný“.
AT: Tak, super napísané. Ale boli tu aj veci na začiatku tejto sezóny, keď bola Carterová hraná istým smerom – išla som za Joe Mallozzim s tým, že síce je ukazovaná jej iná stránka, ale, že stále je to inteligentná vedecká osoba, a že je veľa vecí, ku ktorým sa nevyjadruje, ale mohla by sa . Nechcem ju zas v sga kompletne odlišnú.

Otázka: Chris z Írska by rád vedel, ktorá epizóda zo štvrtej série bola tvoja najobľúbenejšia.
AT: štvrtej série Atlantis?

Otázka: Správne.
AT: Dobre, lebo si už nepamätám štvrtú sériu SG-1. Trio, samozrejme. Trio bolo veľmi zábavné natáčanie. Pekná malá nezávislá epizódka. Taká ponorková show:) vo veľmi malom priestore. Pre mňa osobne to bolo zábavné pracovať s Davidom a Jewel. Má ich veľmi rada a pracovala som s nimi. Mám však zo seba strach, a to stále väčší.

Otázka: Skutočne?
AT: Áno, mám veľký strach. Strach, strach, strach. Bojujem s ním presne vtedy keď hrám (ako keď som bola jediná postava, ktorá sa nebála výšok, a tiež som bola aj z hercov jediná osoba, ktorá sa tiež nebála) Veci sa majú tak. Len vstať a ísť s mihalnicou v oku a povedať si neplač, čo spravím ako prvé. Potom prestanem.

Pre veľa dôvodov Trio bolo skutočne pre mňa veľmi dôležité. A potom ruku na srdce, príbeh bol skutočne veľmi, veľmi zábavný. David, Jewel a ja sme sa nemohlo dosmiať. Mám veľa príjemných spomienok.

Otázka: Veľa fanúšikov sa pýta: Áno, ona teraz velí, ale bude tam aj sexuálne harašenie? V tejto epizóde?
AT:  Nie naozaj. My rozprávame o našich vzťahoch. Ale tam nieje žiadne sexuálne harašenie. Je tam veľa zábavných momentov medzi nami. Popravde je to tak akosi dievčatá proti chlapcom. S davidovým charakterom sa dá užiť veľa zábavy.

Otázka: Pravda, on si to priamo pýta.
AT: Je to taká povaha. Takže to nieje sexuálne harašenie, skôr vzájomné podpichovanie. Áno. Myslím že si zábavu užíva. Bolo tam veľa sladkých momentov.
Otázka: Ste zodpovedná za obrázky v Carterovej pracovni?

AT: Nie. Pýtala som sa a sú to určené veci. Naše dekoračné oddelenie má v tomto navrch. Keď som prišla už mali obrázky. Jediná mnou donesená vec je krčah na vodu, od Watterkeepr´s združenia, ktorému pomáham. A vo vzťahu s Carterovou krčah neznamená pomoc charite, ale pretože Atlantis je obkolesená vodou a potrebuje jej ochranu.

Bola to jediná vec čo som doniesla. Skutočnosť, že je tam fotka môjho otca, a Cassandri a mojich chlapcov je vo vzťahu k mne.

Otázka: Bol som skutočne prekvapený keď som tam videl fotku Collen Rennison ( Cassandri ). Bolo to ako: Kde to vzala? To je vrchol!
AT: To naše dekoračné oddelenie. Sú hrozný.

Otázka: A napriek tomu ju moc nevidíme. Je to naša nádej že tie dve boli spolu, lebo ona a Cassandra boli pre seba naozaj veľa.
AT: Povedala by som, že oveľa viacej než len na dotyk. Veľkú časť jej života. Obzvlášť s Jannet Fraiser. Sam ju kompletne zverila do jej opatery, rovnako ako aj jej vzdelávanie. Sam je obrovská časť Cassandrinho života.

Otázka: Ľutujete, že sa už znova neuvidíte?
AT: Áno ľutujem. Myslím, že každý by mal mať vysvetlenie. Ja viem že je to odbočka od jej posledných epizód Stargate kde sa Sam zmieňuje o Cassandre, ale bolo by milé ju vidieť.

Otázka: Je to trochu nepohodlné. Nebola dokonca na spomienkovom obrade, ale napriek tomu si musíme predstaviť, že tam bola.
AT: No, alebo si predstav že by nebola, a potom by z milióna rôznych dôvodov mohla prísť. Ale, mohol by to byť skvelý scenár, že by prišla. Neviem ako by bola dostupná ako herečka, alebo aké je jej konečné rozhodnutie, ale malo by to pre mňa veľký prínos, mať ju tam.

Otázka: Otázka od Melory, tá by sa čudovala keby ste mali nejakú radu pre Picarda, ako hlavnú postavu. Akú radu dá asi Sam Woolsymu ako lídrovi Atlantis?
AT: Chcela by som mu povedať nech sa ukľudní a nech sa nepchá do zadku. Robert Picardo je milí chlap. Viem to napriek tomu, že sa hovorí že, nieje. Je skutočne milý. Bol tu už predtým. On berie svoju úlohu veľmi dobre. Hrá nádherný charakter. Je talentovaný herec. Myslím že vidí zastúpenie v kráse. Kedykoľvek je pri natáčaní Atlantis je to super čas a herci ho majú radi.

Carterovej rada pre Woolseyho bude nepchať sa do zadku. Amandina rada Bobovi príde práve načas. On to vie. On je taký, že to vie. Nebojím sa, on robí zábavu kedykoľvek to ide. Je to skutočne priamy človek.

Otázka: Stretol som sa s ním v LA a je jedným z mojich hrdinov.
AT: Nie je milý?

Otázka: Je super.
AT: V branži je už dlho. Nieje už nič čo by som mu povedala a nevedel by to. Ako som povedala, je to druh človeka, ktorý robí všetko pohodlne kamkoľvek ide. Ľudia okolo neho sú v pohode.

Otázka: Myslím že to bola odvážna voľba ho sem priniesť, lebo on je z časti tak trochu v spôsoboch ťarbavý, prilepený k predpisom.
AT: Absolútne.

Otázka: Myslím si však, keď si ho predstavím, je to veľký advokát pre tím a potom s ním nie je zábava.
AT: Áno, na konci dňa je taký, presne vie čo sa deje, ale myslím si že je zábavné ho pozorovať.

Otázka: A šikovný pre sezónu, dve. Dobrá dohoda. Otázka od Susan z New Yorku: " Poznáme všetky silné stránky Carterovej, ale má aj svoje slabiny?"
AT: Hmm.

Otázka: Čokoláda?
AT: Čokoláda! Myslím, že Carterová je príliš vážna. Je tak trochu pracovitá a niekedy sa nevie zastaviť a privoňať k ružiam. Myslím že je to dobré zakončenie jej osoby. Je to také zhrnutie života. Pohľad späť. Zastaviť sa na päť minút a povedať si : " Kto som? A čo robím!" A Carterová je stále zamestnaná svojou prácou. Zachraňovanie sveta je dobrá práca, ale potrebuje si tiež odpočinúť.

Myslím, že tam boli chvíle kedy sa tak zastavila, ale nechala to tak. Myslím že sa potrebuje zastaviť, pozrieť na Stargate a povedať: "Počkaj sekundu! Tu je práca a tu je život." a ja neviem pracovať pokiaľ nemám život v poriadku. A naopak. Potrebuje trochu oddýchnuť.

Otázka: Stále dúfam v trochu voľnosti. Pamätám si keď si v siedmej sérii dávala interview pre SCIFI. "Kedy budeš zábavná?" "Sam nieje zábavná. Sakra."
AT: Presne! Pomaly jej to došlo. Ako seriál pokračoval bola stále múdrejšia a bolo pre ňu ľahšie sa smiať. Nebolo by zlé ju vidieť používať zdravý Goofyho rozum. :)

Otázka: Nemôžeme zabudnúť na Peteho Shanahana.
AT: Pete!

Otázka: Niektorý fanúšikovia ho radi. Je to zaujímavá a dôležitá kapitola j jej rozvoji.
AT: Informovalo ju to, že je žena. Carterová sa skutočne uvedomila dosiahla skutočný vzťah. Bolo ju dôležité tak ukázať, a myslím že jej to pomohlo zlepšiť prácu. Tu sa vraciam späť, keď som povedala nezabudni na svoj život napriek tomu že pracuješ. Práca nemôže byť život. Musí mať život pre život, a je to pre ňu dôležité. A boli tu momenty uvolnenia s Pete a ona ich potrebovala.

Otázka: Jedna vec je biť sa za prežitie planéty a druhá biť sa pre niečo.
AT: Presne tak. Oh, David, tak hlboké. Mal by si ísť písať. Tak, ale máš absolútnu pravdu.

Otázka: Nora chce vedieť, moja dobrá kamarátka Nora, minule si spomínala, že si užívaš príležitosti réžie a chceš viacej režírovať. Prosím povedz nám že Sanctuary ti dáva slobodu a Magnus ako nie hlavná postava, je tá ktorú chceš režírovať.
AT: Áno.

Otázka: O áno. Tak rád to počujem.
AT: Mala som o tom dlhú debatu s Martinovo Woodom a Damianom Kindlerom a oni s tým súhlasili. Pravdepodobne nie §v prvej sezóne, pretože potrebujeme udržať seriál, etablovať postavy a to bude pre nás všetkých veľmi ťažké. A okrem toho ďalšou vecou je robenie iných projektov popri Sanctuary. Naším cieľom je pracovať aj na niečom ďalšom, kde by som mohla byť viac zapojená v réžií.

Je dosť zložité keď herci začínajú robiť réžiu – ako pri stargate. Pretože je to ako dobre namazaný stroj, ktorý sa ale veľmi rýchlo pohybuje. Epizódy robíme často tak aby na seba nadväzovali. Rozumiem prečo herci sa tomu moc nevenujú, pretože tempo seriálu je proste príliš rýchle. Ja som robila réžiu epizódy Ressurection a makala som tri dni v kuse. So Sanctuary to bude úplne odlišné, preto mám aj tú funkciu „výkonný producent“.

Otázka: Áno, prvý krát "Lost City", nie?
AT: Tak, veľa som sa pripravovala, už počas môjho účinkovania. Nebol to najlepší scenár. Rozumiem. So Sanctuary to bolo iné. Preto som tam ako "Executive Producer."

Otázka: Robíš vlastné rozhodnutia a vlastné zábery.
AT: A tiež aj budem.

Otázka: Takže, Pharoah Atem: "Amanda, po tvojom účinkovaní v SGA po celej sezóne, cítiš, že je potrebná zmena, alebo chceš ostať pripútaná?
AT: Oh, Stargate vytvoril jedinečné puto. Stargate je jednoducho Stargate. Nechceli by ste spraviť Stargate inou. To by boli úplne iný ľudia. Myslím, že moja odpoveď je úplne jasná. Určite ostanem verná Stargate a myslím, že aj ostatný by mali ostať verný Stargate, lebo jej vdýchli dušu.

Otázka: Áno, myslím že títo ľudia majú život mimo kanceláriu a mali by to ukázať.
AT: Rozmýšľam, čo bolo zaujímavé na ceste na Atlantis, či bolo tak veľkolepé, pretože to celé bolo prekryté postavami. Zo začiatku sa postavy veľa rozvíjali, až čas ukázal celú krásu veci. My sme ukázali všetko dobré čo sa dalo.

Otázka: Po tohtoročnom natáčaní 4.série sga spolu s celým tímom, myslíte si, že je pravda, že svojou dynamikou sa medzi týmito osobami vytvorilo jedinečné puto?
AT:  Áno, vytvorili jedinečné puto. Je to proste stargate a pod týmto veľkým pojmom sa naozaj dobre pracuje. Nedá sa replikovať dynamika s sg1, oni si vytvorili svoju vlastnú Je to úplne odlišná skupina ľudí.

Otázka: Trochu odlišná otázka – bolo divné pracovať s Mitchom Pillegim (Steven Caldwell), alebo nie? Pretože naposledy ste s ním pracovala pri Akty –X.
AT: Vtipná vec bola už pred tým keď som ho stretla. Pracovala som ešte na sg1, ale dostala som sa na pľac sga. Mitch si akurát išiel sadnúť na veľké kreslo na mostíku lodi. Celá posádka stála okolo neho. A ako som tam ja prišla on sa na mňa pozrela a povedal: „ahoj Amanda, naposledy keď som ťa videl, tak si bola nahá“.

A prekvapená posádka naokolo.

Nevidela som ho odkedy sme natáčali Akty – X, takže to bolo veľmi vtipné. Ale tak on je veľmi milý a dobre sa s ním vychádza. Avšak prvý krát to bolo s ním také divné. Typu, no boli sme nahý, tak ako sa máš, ako sa ti darí?

Rozhovor preložili: Jonas a Nemoo
Rozhovor je upravený a preložený z gateworld.net.