Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Christopherom Judgeom (Teal´c)

Christopher Judge nebol v poslednej dobe zamestnaný len natáčaním filmu Stargate: Continuum, ale takisto robil aj na seriály Rage of Angels. Chris nám rozprával aj o veľmi vydarenej epizóde sga – Midway, konci Stargate SG1 a o filme Stargate: The Ark of truth.

 

Gateworld: Som David Read a opäť sa rozprávam s Christopherom Judgeom, Chris ako sa máte?
Christopher Judge: Veľmi dobre.

GW: Hej, deje sa niečo?
CHJ: Práveže nie (smiech)

GW: Tak to je pravdepodobne pre vás asi milá zmena.
CHJ: Keď sa nad tým zamyslím, akurát som o tom minule rozprával. S tým ako bol štrajk scenáristov a koniec seriálu ... akurát mám štvrté dieťa, ale ako keby bolo prvé ktoré mám – konečne som sa jej mohol venovať, učiť ju skladať vety. Konečne som strávil čas so svojím dieťaťom.

Je to super, mám ešte ďalšie tri. Pomaly 11 rokov som chodil do roboty skôr ako vstali a vracal sa z nej, keď už išli do postele. Čiže teraz je to fakt dobré.

GW: Takže konečne pociťujete trochu normálneho života. Aké je to, že stargate už nie je súčasťou vášho života?
CHJ: Zo začiatku to bolo divné, dokonca už vtedy, keď sme mali vo februári prestávku. Pretože pred tým som každý rok začínal pracovať práve vo februári a končili sme v októbri. Tento rok bol taký divný, dohadoval som seriál Rage of Angels a keď už prišiel ten štrajk, tak v januári som bol úplne stratený.

GW: Nemôžete hrať, ak nemáte čo hrať.
CHJ: Presne tak, preto bol január pre mňa ťažký.

GW: Veď viete, všetko v našom živote, všetko čo robíme sa vracia do našej rodiny, teda pokiaľ máme srdce na správnom mieste. Je super keď človek môže na chvíľu zakoreniť. Počul som, že vy a Michael Shanks robíte na projekte Rage of Angels.
CHJ: Áno, akurát v Los Angeles. Už je to dohodnuté. Akurát neviem, kedy seriál predáme ... totiž keď ste herec, všetko dohadujú agenti a vy sa akurát tak niekde podpíšete.

Ale keď seriál tvoríte, tak musíte mať dvoch notárov a štyroch svedkov. Ja som napísal projekt, ja som ho kontroloval a nemal som ani tušenie, že sa to takto vyvíja.

GW: Máte v tejto chvíli už hotový pilot?
CHJ: Ideme urobiť hodinový pilot, a dvoj-hodinový film.

GW: Kedy by to asi tak fanúšikovia mohli očakávať?
CHJ: Ono je to takto, keď je to už celé dokončené, tak si musíme sadnúť s mgm a porozprávať sa takých veciach ako kedy pôjdeme natáčať, ako budeme pokračovať a všetko možné. Očakávam, že začneme natáčať niekedy v júni.

GW: Takže pravdepodobne seriál bude vydaný na jeseň, alebo v zime?
CH J: Stále sa o tom musím porozprávať s Bradom ktorých hercov môžem použiť zo stargate. Stále je to fantastická práca, žiadny reálny svet. A veľmi dobré je stále pracovať s mgm a vo Vancouveri.

GW: A Michael je v tom stále?
CH J: Áno.

GW: Skúsme sa vrátiť na pár minút k Arche Pravdy, povedzte nám niečo o natáčaní scén v horách.
CHJ: Bolo to niečo úžasné. Už keď som o tom čítal som si povedal, že to bude cool. Natáčalo sa to pred zeleným plátnom, a vedel som, že ku mne dajú nejaké nádherné zábery z hôr.

Pred tým sa ma Robert.C.Cooper pýtal, či sa bojím výšok. Prečo som pochopil keď sa pýtal „čo by si povedal na to ísť vrtuľníkom do hôr – aby to bolo celé viac praktické“. A potom som sa akurát pýtal, či ma chcú nechať samotného v horách.

GW: Iba tak sa prechádzať?
CHJ: Presne tak, nuž som súhlasil. Lenže mesiac sme na to museli čakať kvôli počasiu. A nakoniec sme našli jeden jasný deň.

Lety helikoptérou sú veľmi jemné, avšak tento deň bol veľmi veterný a moc jemný let to teda nebol. Nikdy som nepomyslel na to, že keď vás od niekiaľ zoberú tak nevypínajú motory a vy proste idete do helikoptéry. Ja a ešte bezpečnostní chlapík sme sa v skutočnosti plazili k helikoptére a oni pristáli asi tak o stopu od nás. A to bolo veterné počasie.

GW: Jeden chybný odhad a mohlo byť po vás.
CHJ: A to bola jedna z mojich prvých jázd helikoptérou. Zlý odhad a prestalo by to byť pre nás bezpečné. Mohlo to odfúknuť mňa k helikoptére, alebo rovno celú helikoptéru.

GW: Ak by mal Teal´c v tých scénach dlhé vlasy, asi by mu riadne rozfúkalo frizúru.
CHJ: Presne! Ale vieš čo? Neviem, či si to už videl -- povedal som Coopovi: "Nikto neuverí, že to nie je spred zeleného plátna. Je to tak krásne, že nikto neuverí, že to niekto nenakreslil."

GW: Takže sme si tým všetkým prešli a nič z toho. Ale aký bol tvoj názor na tie dokončené scény?
CHJ: Robil som komentáre s Coopom a (kameraman) Peterom Woestom a vtedy som tie scény videl prvý krát. Nemohol som veriť, aké je to po vizuálnej stránke monumentálne. Coopovi som povedal: "Tak toto je riadny film, kamoš!"

GW: Mali ste helikoptéru, robili ste veľké scény a neboli ste v malých miestnostiach.
CHJ: Presne tak, bol som prekvapený, Keď som čítal scenár a potom keď som videl rozpis natáčania tak tuším tam bol 15, alebo 16 dňový rozpis. Myslel som si, „stratili ste rozum“, nešlo mi do hlavy ako sa to dá stihnúť za takýto krátky čas. Ale nejako sa to podarilo. Bolo to skutočne zaujímavé.

GW: Čo si myslíte o vašich dlhých vlasoch a šedým pásikom v nich (z epizódy Unending) v súvislosti s epizódou Midway, v ktorej Ronon a Teal´c uvolnili napätie, ktoré medzi nimi bolo.
CHJ: Moje vlasy narástli, tak som išiel do Joelovej a Paula Mullieho kancelárie. Carl Binder napísal fantastickú epizódu. Debata s nimi bola o tom, či si ich mám nechať, alebo ostrihať.

Pásik musel ostať, aby sa zachovala kontinuita kvôli sg1. A keď konečne videl tú epizódu, hneď sa mi zapáčila.

GW: Rozmýšľal som, že Teal´cov vek je asi tak porovnateľný s Bra´tacovým. Síce je to len ďalšia z drobností, avšak je možné, že Teal´c je dokonca trochu starší.
CHJ: Máte pravdu, je to tak, pretože ja som bol vo finále sg1 bol ten, ktorý sa istým spôsobom nevracal. Aj som sa o tom s niekým bavil a hodil otázku či by som nemal mať nejaké fyzické znaky starnutia...

GW: Som perfektný!
CHJ: Áno. A potom povedali "Dobre, chcete prísť skoro každé ráno a starnúť?“ A debata išla štýlom, že by možno nemusel mať žiadne fyzické následky starnutia.

GW: Áno, presne som na to myslel. Bol na tretonine 50 rokov. Ktovie, čo tá látka dokáže.
CHJ: Áno, presne.

GW: Podľa vášho názoru je vo filme nejaký dôležitý odkaz? Je tam niečo o viere.
CHJ: Tak, o tomto som sa bavil s Robertom. C.Cooperom. Ono náboženské zapletenia nie sú len vecou filmu, ale vlastne celej seriálovej dejovej línie z ori. Rob je veľmi bystrí človek a vedel presne čo robí. Pre mňa, ktorý som nábožensky vyrastal a postupne sa dostal k vlastnému vzťahu k viere a k niečomu v čo verím, pre mňa toto celé bolo v seriály veľmi silné.

Pre mňa „viera“ nie je o osamostatňovaní ľudí. Mala by byť o zjednocovaní ľudí v porozumení, odpúšťaní a láske medzi nimi. Ale často keď beriete vieru dôsledne, tak by mala byť aj o tom byť dobrý. A myslím si, že v princípe toto ide proti všetkému, o čom by viera práve mala byť.

GW: Áno sme posadnutý týmito maličkosťami.
CHJ: Presne. Presne. Nechoďte slepo za niečím. Vyskúšajte. Urobte preto niečo a ak ich náuka je o osamostatňovaní , tak to možno nie je viera pre vás. Ak skutočne veríte vo Všemohúceho, Jeho odkaz je o láske medzi ľuďmi.

Dôležitá vec na hviezdnej bráne počas rokov je podľa mňa tá, že seriál sa vždy snažil a dúfam, že aj vždy bude seriálom so snahou o nejakú myšlienku, posolstvo.
Dúfajme, že Archa Pravdy spolu s celou dejovou líniou o ori pomôže k tomu, že sa pár ľudí zamyslí „Hej, môj sused sa chodí modliť na východ“, alebo „môj sused číta Tóru“, bezohľadu na to čo to je, tak ide o to, že on má svoju vieru, a ja ho budem rešpektovať a dúfajme, že on bude rešpektovať tú moju a takto budeme všetci vychádzať.

GW: Ak by ste boli v pozícií sg1, použili by ste archu pravdy ak by ste mohli? Pretože to je asi hlavná myšlienka filmu, ktorá bola hneď na začiatku hneď po intre. Máme na to právo? Ale iba v prípade zaistenia našeho prežitia?
CHJ: Správne. To je dobrá otázka. Myslím si že ľudstvo prahne po vedomostiach.

Asi by som ju použil. Jedna z najlepších veci je tá, že dúfame, že keď sa stretneme s naším tvorcom, tak dostaneme odpovede na naše otázky. Kde je Jimmy Hoffa? Kto zabil skutočne JFK? Dúfame, že keď nám vyprší čas na tejto Zemi, tak zistíme všetky odpovede.
A keď máme niečo čo nám môže dať odpovede, tak je veľmi náročné to nepoužiť.

GW: Presne tak, použite to na mne!
CHJ: Presne! [Smiech]

Rozhovor je preložený a upravený s gateworld.net.
Preložili: Jonas, Geto a Mystic