Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Cliffom Simonom (Baal)

Otázka: Pre GW, volám sa David Read. Som tu opäť s pánom Cliffom Simon-om. Ďakujem Vám, že ste si urobili čas pre nás
Cliff Simon: Nie je začo, je dobré byť tu s vami opäť.

Otázka: Naposledy, čo sme spolu hovorili – – som si spravil výskum a zistil som, že Baal je buď najdlhšie žijúcim alebo druhým najdlhšie žijúcim Goa’uldom, ktorý sa v SG objavil. Vedeli ste to?
CS: Vedel som. Myslím si, že už prekonal Anúbisa.

Otázka: A Apofisa.
CS: Áno. To mi povedali aj producenti. Teraz som najdlhšie žijúcim zloduchom v seriáli, čo je úžasné. Ako som raz povedal, zloduchov zabijú veľmi rýchlo. Je to super. Nikdy som si nepomyslel . . .5 sérii? Vau.

Otázka: Informácia o zrušení SG-1 sa naplno šíri cez fanúšikov. Bolo to pre vás prekvapením?
CS: V skutočnosti nie. Mal som pocit, že sa to stane. A potom oficiálne som sa dozvedel, keď to vyšlo na trhu v LA. Môj agent mi zavolal a povedal: „Teraz je tu už oficiálne. Rušia šou.“ Dívam sa na to, akoby som nevedel, že šou končí. SCI FI ruší šou. A to je to, čo avizovali. Je veľa možností, kde to môže ísť a ja mám pocit, že aj ide.

To je môj názor. Rozprával som sa s Michaelom (Shanksom). Len som do neho narazil. A oni majú rovnaký pocity. Takže si myslím, že to pôjde kdesi inde.

Otázka: Povedali ste, že už máte váš záverečný scenár. Čo nám môžete o ňom povedať?
CS: Nie, ešte ho nemám. Dokonca ani neviem, ako sa volá. Pravdepodobne ho dostanem tento týždeň, keď sa vrátim.

Otázka: Takže o ňom nič neviete?
CS: Nemám tušenia aký bude príbeh. Naozaj nemám. Po The Quest, časť 1 and časť 2 nemám tušenia kde to smeruje. Vôbec. Takže to bude celkom zaujímavé.
Otázka: Ale viete, že nie ste v závere?
CS: Áno.

Otázka: OK. Ale to je zlé.
CS: Je to škoda. Radšej by som bol v poslednej epizóde, ale neviem. Nič nevieme. Myslím si, že to, čo robia, robia pretože môžu ľahko prepísať posledné 2 časti. Myslím si, že ja by som tam mal byť, pretože potrebujú uzavrieť moju postavu. Aj keby spomenuli len „Nevieme, kde je“ alebo „je naozaj mŕtvy“. Takže si myslím, že možno to bude v ďalšom scenári. Neviem.

Otázka: Nuž áno, skutočne ešte nepotvrdili, čo chcú spraviť, takže toto nemusí byť váš posledný.
CS: Nemusí. Môžu ma zavolať späť na poslednú epizódu a ja dúfam, že to spravia.

Otázka: Čo si vy osobne myslíte, že sa stane s SG-1? Myslíte si, že bude pokračovať jedenástou sériou alebo filmom či minisériou?

CS: Verím, že bude určitý druh minisérie, a dúfam, že aj filmom. Veľkým filmom. A dúfam, že so Sony za nami, to bude druh filmu, ktorý by Sony spravilo. Ale skutočne vidím priestor pre TV film, alebo minisériu.

Otázka: Naposledy, keď sme spolu hovorili, ste odhalili účel všetkých tých klonov. Je úplne jasné, že ich používa na znásobenie jeho výskumu Merlinovej zbrane. Má nejaký plán pre neho, keď bude výskum hotový?
CS: Vy to viete? Baal vymyslí plán. Nájde pre nich iné použitie. Videli sme, aké využitie pre nich mal, ale myslím si, že si ich nechá. Neexistuje, aby ich zabil alebo zničil, či niečo na ten spôsob. Pozrite sa, akí boli užitoční. Je to ako jeho súkromná armáda. A bolo by od neho veľmi hlúpe sa ich zbaviť. Myslím si, že ich uskladní a bude ich niekde držať. A použije ich kedykoľvek bude potrebovať.

Otázka: Hovoríte, že ste veľmi hrdý na The Quest a to, ako ste spravili veci mimo normál s postavou. Čo nám ešte môžete povedať o „The Quest?“
CS: Uvidíte, ako Baal zje čokoládovú tyčinku. Človeče, to je úžasné. Nie je to úžasné? (smiech). Budem prvým mimozemšťanom, ktorý zje čokoládovú tyčinku v šou. To je jednoducho cool. Bolo veľmi vtipné to natočiť. Veľmi vtipné. Išlo to super. A vlastne sme z toho spravili šou.

Uvidíte ma odhodiť obal, potom, čo som si schoval tyčinku stranou. Pretože ma prakticky držia –základná línia príbehu je, že oni ma musia nájsť, pretože som pred nimi a hľadám Merlinovu zbraň. Musia ma nájsť, ale potom ma skutočne držia ako zajatca. Nemôžem opustiť tím, pretože im pomáham nájsť Merlinovu zbraň. Ale som ich zajatec, takže si stále pýtam jesť. Ben Browder ma začne provokovať s čokoládovou tyčinkou a všetky tie druhy vecí, je to veľmi vtipné.

Otázka: Najprv som si myslel: „Bol na chvíľu na Zemi, takže možno investoval do nejakej potravinárskej spoločnosti a priniesol si čokoládové tyčinky so sebou. Prečo by inak jedol čokoládovú tyčinku na mimozemskom svete?“
CS: To by bol veľmi vtipné. Nájdu ma v lese a pár dní neskôr, ja hladujem, takže zjem čokoľvek je jedlé. Myslím si, že je to roztomilé.

Otázka: Na začiatku deviatej série bol Baal na Zemi, ale pravý Baal musel priletieť na Alkesh-i. Opustili tvorcovia koncept „Baal na Zemi“, alebo je možné, že pár Baalov je blízko Zeme?
CS: Je tu stále veľa možností, a ja viem, že Joe Mallozzi povedal niečo o tom.

Otázka: Ten záver bola super vec: „Zajtra máme veľký deň.“ A hneď potom sme vás videli na Hatak-u na mimozemskej planéte. Je to ako: „OK, čo sa deje?“
CS: Ale otázka je teraz, či ten chlapík v Alkesh-i bol pravý Baal alebo je ten skutočný stále na Zemi?

Otázka: Keď sa chlapíci preniesli na palubu –viacnásobné klony sa preniesli na palubu nákladnej lode, „1“ bol ten, ktorý vystúpil a začal dávať rozkazy. Ale myslím si, že aj tak mohol byť len klonom.
CS: Verím, že Baal je stále na Zemi. A stále sa skrýva. Len o ňom nevedia. Je opäť ukrytý a teraz to opúšťame opäť otvorené. Pretože je na Zemi a došiel mu čas, tak pobehuje po galaxii.

Otázka: Takže už nezasahuje do obchodných záležitostí, je ticho, alebo má stále kontrolu, ako v Hammel Technologies a v pár ďalších?
CS: Nie, nie. Nie je tam, pretože SG-1 by vedela, ak by tam bol. Pretože to je miesto, kde ho objavili. Myslím si, že by z toho bola veľká zápletka, že sa schováva. Je stále na Zemi. Pretože si myslím, že má plány so Zemou. Pretože to je miesto, kde je SG-1 tím, kde je vlastne všetko. A to je ako to ja vidím, možno by začal pracovať s SG-1 ako človek. Oblečený do uniformy. Niečo také. Tak chlapík bude stále lietať po galaxii, ale ten, čo je na Zemi tam ostane. A pomôže im. A možno im pomôže nájsť . . . Kde žije Baal? Ktorá je jeho planéta? Kde je teraz? Ale stále len lieta po galaxii?

Otázka: Správne, pretože to je jeho územie – Dakara – ním už nie je.
CS: Áno. Nie je. Nemôže tam ísť. Takže kde je teraz? To je, si myslím, dobrá otázka. Môže z toho byť dobrý príbeh.

Otázka: Mobilný domov.
CS: (smiech) Na oblohe!
Otázka: Zapojte náklad a odštartovať.
CS: Presne.

Otázka: Klonuje sa Baal stále, alebo má už všetko, čo potrebuje?
CS: Nie, už má všetko, čo potrebuje. Vytvoril určité množstvo klonov, pretože ich presne toľko potreboval, aby sa transportoval preč. Takže už ich prestal vyrábať.

Otázka: OK. Takže nielen že ich použil, aby zvýšil schopnosť byť detekovaný, ale ich ďalšou misiou bolo skúmať Antickú studnicu vedomostí a databázy.
CS: Správne.

Otázka: A potom si myslíte, že sa ich zbaví.
CS: Potom si ich nechá. Na ľade. Doslova.

Otázka: Bolo veľkou chybou Carterovej dovoliť únik z knižnice adries brán. Pár sa nás čudovalo, prečo jej bezpečnostné kódy neboli zmrazené, keď ju zajali?
Ale to je len maličkosť. Bude mať trochu vendety proti Baalovi, ktorú prenesie do „The Quest?“ Držala proti nemu hlaveň pištole a jeden z jej najbližších priateľov trpel. Je možnosť, že uvidíme . . .
CS: Áno, uvidíte veľa jej reakcií na mňa v „The Quest“, ale stále to bude o sarkazme –jej či Baalovom. Ale uvidíte aj trochu napätia medzi nimi.

Otázka: Vždy ste sa snažili urobiť Baala tak ľudským, ako to len bolo možné, napr. vtipne s čokoládovou tyčinkou. Hovorili sme s vami a hovorili ste o ňom smutne. V čom ešte sa stal viac človekom tento rok?
CS: Hlavná vec bola, keď cítil bolesť a bol v bolesti, v nepohodlí, rovnako akoby aj osoba bola. Rovnako, ako keď ma postrelili. Spôsob, akým zomiera, napr. keď som ho strelil do ruky, mal bolesti. Bol ako človek. A to vlastne bude aj v „The Quest“. Hovorím Ben Browderovi, že „Tvoja silná stránka leží v boji bezo zbraní a moja v stratégii a velení.“ a to hovorí za všetko.

Nemusíte byť fyzický silný, aby ste boli vysoko inteligentným stratégom a všetky tie veci, ktoré sa zdá Baal ovláda. Teal´c ho sekíruje. Fyzicky ho sekíruje. Popadol ma, strkal ma. Vala mi dala zaucho. Necítil som to veľmi, ale dala mi zaucho. Bola to reakcia. Jej ruka mi nešla preraziť hlavu.
Takže áno, je to veľmi zaujímavé. O tom práve diskutujeme. Tím Sg-1 je fyzická polovica. Sú silný, majú zbrane. Vedia, ako strieľať. Vedia bojovať bez zbraní, zatiaľ čo Baal neovláda tento druh vecí, ale dajte ho do čela armády a povedzte mu, aby prišiel so stratégiou, ako napadnúť planétu a všetky tieto veci, a on to spraví najlepšie bez ohľadu na to, kto tam je. Sg-1 tím to nedokáže. Baal áno. A preto verím, že Sg-1 môže potrebovať Baala.

Otázka: Je to ako staré príslovie: „Ak by sila bola všetkým, tak by sa tiger nebál škorpióna“.
CS: to je presne ono.

Otázka: Nemôžem si spomenúť, ktorý vládca sústavy to bol, s ktorým Baal poriadne vyčistil dlážku v epizóde „Summit.“ Vyhladil tak veľa ľudí len tak. Pre radosť.
CS: Áno, tiež si nepamätám meno, ale pamätám si scénu.

Otázka: Prenesme sa späť do vášho prvého vystúpenia v piatej sérii v diely „Summit.“ Goa´uld Mardi Gras na vesmírnej stanici. Ktoré boli vaše obľúbené postavy, proti ktorým ste hrali v tej sieni? Bola to skutočne revolučná vec, pretože sme nikdy predtým nevideli vládcov sústavy. A tu prišli v plnej forme. Všetci z nich – väčšina z nich.
CS: Správne. Poviem vám, pre koho som veľa pracoval, a koho som poznal ako osobu, ktorú som stretol predtým, bol to Yu.

Otázka: Vince (Crestejo)
CS: Vince. Je to dobrý človek. Sledoval som ho, ako hrá Yu-a celkom dlho. A myslel som si: „Baal by taký nemal byť.“
Nemôže byť taký. Keď prvýkrát vošiel do miestnosti a vravel Danielovi o: „Tento spravil toto, tento zasa toto“, potom sa dostal k Baalovi a: „Tento spravil toto“.

Otázka: Pre pána počul som že ste povedali niečo o tom, že ste robili niečo s gymnastikou. Začnete pracovať na svojej „fyzičke“ ešte tento rok? Keď ste vonku, tak pravdepodobne beháte a tak podobne. Čo ešte robíte?
CS: Tento rok ma ešte neuvidíte. Neviem, čo budem robiť v ďalšej epizóde. Neviem, čo sa bude diať. Pýtam sa ich na to celý čas. Baal potrebuje byť viac fyzický. Potrebujeme vidieť veci.
V „Insiders“ bolo trochu viac boja. Bola tam úžasná bojová scéna, ktorú nikdy neodvysielali- jeden vojak bežal cez pasáž a ja som sa skrýval a rohom, za rovnakým rohom, kde stál Teal´c a pár jeho vojakov, keď som išiel dole chodbou. Vedel som, že vojaci prichádzajú. Skryl som sa za roh. Ako ten vojak bežal, som sa k nemu otočil a zasiahol ho do hrude a on urobil salto dozadu, spadol na zem – bolo to ohromné. A oni to odstrihli, pretože to bolo až príliš „veľké“. Jeho pohyb vyzeral príliš nereálne.

A ja som rád, „Ale toto je Baal, o ktorom hovoríme.“ Udrel ho silou. Nebola to normálna bojová scéna a bol som tým nahnevaný, pretože to bolo jedenkrát, čo ste videli Baala udrieť niekoho. Máme tú malú bojovú scénu, ktorá bola viac ako zaucho a trochu wrestlingu. Takže dúfam, že ich bude viac. Vždy ich žiadam o viac bojových scén alebo niečo podobné. Viac fyzické. Ale ešte poznámočka – moje kostýmy mi nedovolia robiť taký druh vecí. To je ten problém. Dostanem tričko až po tadiaľto a dlhú koženú bundu, ktorá váži 18 kg, a kanady po tadiaľto, takže pokiaľ mám takto robiť prudké obraty, nie je šanca, aby som to niekedy spravil.

Otázka: Vždy keď hovoríme s Petrom DeLuise, nám povie: „Baal je späť, a jeho goliere sú vyššie a ostrejšie ako predtým!“ (smiech) Čo ma najviac prekvapilo o „Insiders“ bol Baalov vzťah s Quetesh. Mal som vidieť, že to prichádza, ale nevidel som. Bola sranda pracovať s Claudiou?
CS: Áno, veľká. Claudia a ja sme vychádzali skvelo. Azda preto, že je z Austrálie, pozná Južnú Afriku veľmi dobre. Má taký úžasný juhoafrický prízvuk, že by som ani nevedel, že nie je z Južnej Afriky. Takže hocikedy som bol s ňou, hovorila akoby bola z Južnej Afriky. Bolo to veľmi zábavné. Vychádzali sme spolu veľmi, naozaj veľmi dobre. Je to super baba. Bol som rád, že sa to stalo. Keď som čítal scenár, tak som bol ako „Vau, to je super“, pretože som videl Baala a Vau spoločne. A tiež vyzerali, že by mohli byť rovnakej rasy. Vyzerali podobne. Vyzerala ako ženská verzia Baala.

Otázka: Možno, kto vie. Zaujímavé.
CS: Áno, bolo to skvelé. Skvelo sa s ňou spolupracovalo.
Otázka: Dúfate, že toho bude viac?
CS: Jednoznačne.

Otázka: Povedali ste, že si nemyslíte, že by bola 10.-ta séria koncom. Vieme, že sa niečo deje. Ale nevieme čo. Je to Baalov koniec? Myslíte si, že to bude koniec Baala?
CS: Nemyslím si, že to bude Baalov koniec. Postava je tak veľmi rozvinutá, že napriek tomu, že Goa´uldi sú preč, je posledný, kto prežil. Stále má všetku svoju silu. Stále má svoje malé armády. Má svoje lode. Má všetko.

Otázka: Je posledným systém lordom.
CS: Áno, je posledný z vládcov sústavy, a myslím si, že by bolo hlúpe ho odstrániť v tejto fáze. Ak ho nechceli ako zlého, tak to je fajn. Potom ho obráťme zo zlého chlapca na dobrého, ktorý pracuje s SG1.

Otázka:Už to spravil predtým.
CS: Áno. Bolo to spravené. Pretože je hlúpe investovať 5 rokov do postavy z ich uhla pohľadu a mať spôsob, ktorým budovali postavu 5 rokov, a nechať ho len tak odísť. Je to hlúpe, pretože som zistil, že teraz sa ľudia dívajú na Baala ako na pravidelnú postavu príbehu. V protiklade s hosťujúcimi postavami. A to je pocit, ktorý som si odniesol.

Zistíte, že veci ako fotky, knihy, ... prichádzajú. Je tam SG-1 a je tam Baal. A taký istý dostávam pocit, ako aj veci, čo mi vravia ľudia. Viete: „Tí chlapíci strieľajú každý týždeň.“ Takéto veci si odnášate. Som rád, „Nie, ja vystúpim každé 2 mesiace.“ A sú skutočne ako „Fíha, skutočne?“ Takže áno, je to strata času – je to hlúpe – pre nich zbaviť sa postavy len tak.

Otázka:Ak to bude vaše posledné vystúpenie, čo vám bude najviac chýbať?
CS: Vypadnúť z LA na 2 týždne a ísť relaxovať do Vancouveru, ktoré je skvelé mesto. Myslím si, že mi bude najviac chýbať bytie a práca s ľuďmi, ktorí sú tam. Pracovať s ľuďmi ako Andy (Mikita) a Peter (DeLuise), ktorí sú skutočne borci. Skvelí režiséri. A tak isto aj práca. Ako herec nechcete byť bez práce. Keď sa show skončí neočakávane, všetci tí herci sú nezamestnaní. Vytvára to tieto druhy vecí.

Bude mi chýbať práca. Bolo to zábavné. Bolo to úžasné. Pre mňa, začínajúceho kariéru v USA, a bol som tu len 6 rokov, a mať takú základňu fanúšikov, vďaka vám všetkým, ktorých mám po svete len z účinkovania v Stargate, je úplne úžasné. Ak musí šou skončiť, a moja postava sa už nikdy nevráti, je to tá najlepšia vec, ktorá sa mi kedy mohla stať. Neľutujem ani len minútku z toho. A ak aj šou musí skončiť, stále budeme robiť stretnutia, a stále budem pozývaný na ne. Európa, naozaj tam prídeme na budúci rok. Ešte len uvidia desiatu sériu.

Otázka:To je to, čo ste povedali davom. Ešte to ani len nedostali.
CS: Áno. A veľa z nich nevidelo deviatu sériu, takže ako to budú pozerať: „Pozvime Cliffa.“

Otázka: Je to čerstvé
CS: Áno. Dúfam, že budem pokračovať na stretnutiach.

Rozhovor preložili: Lado a Oblaty
Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net.