Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Davidom Blue (Eli Wallace)

david blueDavid Blue (Eli Wallace) radí seriály Stargate SG-1 a Stargate Atlantis medzi tie, ktoré má kompletne pozreté. Herec si nikdy nepredstavoval, že by raz mohol pracovať s posádkou z jedných jeho najobľúbenejších seriálov.

Teraz, keď už beží Stargate Universe David Blue poskytol rozhovor pre Gateworld, aby porozprával o postave Elia, hlavne v epizódach Air, časť prvá a druhá. Tiež rozpráva o scifi seriáloch na ktorých vyrastal, porovnáva seba a postavu, ktorú hrá. Tiež sa dozvedáme o SGU niečo z jeho perspektívy.

GW: Videl som úvod. Videl som prvé dve hodiny. Čo si myslíš?
DB: Milujem to. Od začiatku kedy sme boli na konkurze a skúškach, naozaj som si zamiloval prvé tri hodiny. Nemôžem sa dočkať na ostatné, ktoré nasledujú po prvých troch hodinách kde som si istý, že som dobrý, lebo s tou úlohou som žil odvtedy, odkedy mi pridelili túto rolu.
Všetci sme videli že bola skvelá. Všetci sme videli, že má veľký potenciál a je pekné vidieť, že sa aj realizoval. Som nadšený.

GW: Bol si fanúšik Stargate ešte predtým, ako si sa do tohto dostal. Takže máme rozhovor aj s fanúšikom. Kedy si Stargate prvý krát videl? Videl si film v 1994?
DB: Samozrejme! Úplne samozrejme! Vždy sa snažím objasniť svoj postoj. Nechcem tak uraziť niektorých fanúšikov. Videl som všetko, ale určite niesom tak desivo lojálny ako "ozajstný" fanúšik. Určite však milujem tento seriál. Sledoval som pôvodný film. SG-1 premiéru na ShowTime som nesledoval. Akonáhle sa presunula na Sci-Fi začal som to sledovať. Bol to jeden z mnohých seriálov, ktorý bol stále v TV. Keď som sa vrátil zo školy, keď som robil dlho večer úlohy, alebo keď som prišiel z práce. Stále sa vysielala. Videl som tak celú SG-1.

A potom Atlantis. Keďže som videl celú SG-1, tak som chcel Atlantis vidieť v premiére. Nahrával som si ju na Kazety. Vtedy som ešte nemal DVD rekordér, a jeho kúpa bola mimo moje možnosti.

Naozaj som mal Atlantis rád. Bol som strašne zvedavý ako postavy skončia. V tom čase som veľa pracoval. Z práce som chodil neskoro v noci a nemohol som si vždy pozrieť nový diel. Tak som ho mal nahraný a púšťal som si ho neskôr. Takto som dobiehal čas kedy som nevidel premiéru. Stal sa z toho taký kolotoč.

S Claudiou Black som sa zoznámil pri práci na Moonlight. Bolo to úžasné. Alebo ešte si pamätám keď som robil v LA v reštaurácii. Asi tri roky dozadu. Tam som stretol Chrisa Judge. "To je predsa Teal´c!" som si pomyslel.

GW: Dal si na sebe poznať, že si ho spoznal?
DB: Bože nie! Bol príliš zastrašujúci. Teraz keď ho poznám viem ako je milý. Vtedy tam však bol na súkromnej večeri. Viete je jedna vec sa s niekým rozprávať napr. na premiére. Ale iná vec je keď človeka vyrušujú na večeri s rodinou, alebo inej súkromnej príležitosti. Cítil by som sa strašne rušivo.

david blueGW: Pôsobivé. Rozprávali sme sa na Comic-Con-e o Galactike. Povedal si že je to jeden z obľúbených. Koľko si vlastne za tie roky seriálov pozrel. Koľko scifi? Vyskočí ti z pamäti nejaký?
DB: Som veľký fanúšik príbehov, ako spisovateľ, ako herec ako veľmi zvedavá osoba. Tak som nakoniec videl asi každý seriál alebo film. Takže nieje veľa seriálov z ktorých by som nevidel aspoň pár častí, ak nie celé série.

Keď mám povedať obľúbené, tak v poslednom čase ma veľmi zaujal Fringe a Lost. Chcel by som si pozieť Supernatural, ale mám problémy s prehrávaním. Milujem Galacticu. Videl som jednu sériu Torchwoodu a skutočne som si ju užil.

Star Trek Next Generation ma veľmi ovplyvnila v detstve. Povedal by som že asi najviac. A videl som aj veľa častí Doctora Who, posledného z nich, ale je toho už skutočne veľa a nestíham.

Peter Deluise bol jeden z prvych hercov, ktorych som stretol. Hral v Sea Quest. Teraz robí réžiu v seriály Stargate Universe.

GW: Sea Quest DVS!
DB: Bola to prvá fotka, ktorú som si dal do skrinky.

GW: Ako veľmi sa ti páči?
DB: Viacej ako pripúšťam. Je tu mnoho rozdielov medzi nami dvomi, aby bolo jasné. Všetci ma radi podpichujú, lebo vedia ako sa mi dostať pod kožu. Ako pred hodinou. Veríme ti, že to spravím, lebo si Eli.

Nanešťastie je Eli veľký fanúšik, rovnako ako ja. Snažím sa nájsť humor v situáciách. Mám trochu menšiu dôveru vo svoj humor ako Eli. Ale keď mám možnosť tak to poviem. A nahlas.

Som trochu spoločensky obratnejší ako Eli. Lepšie sa mi rozpráva s ľudmi, tvorím inakšie vzťahy. Je tu veľa vecí z ktorých môžem čerpať. Mám však rád pocit, že môžem ísť domov a cítiť svoju kožu. Nie kožu Eli.

GW: Prečo je Eli preč z MIT? - toto je jedna z vecí, ktoré sa vás chcem spýtať. Pilot úplne nevysvetľuje prečo odišiel z MIT. Iba povedal, že skončil. Takže som rozmýšľal, či to bolo kvôli peniazom, či skončil aby pomohol mame.
DB: Eli šiel do školy a vyhodili ho. Nieje to preto že by mal zlé známky, alebo by bol antisociálny prípad. Myslím že jednoducho stratil záujem. Nebola to pre neho už výzva. Určite nechcel byť testovaný na to čo všetko nedokáže. Čo je v jeho situácii na Destiny vždy lepšie. On sa už odtiaľ nemôže vrátiť. Nemôže cúvnuť.

Podobne, ako keď sa niekto rozhodne odísť zo školy, žiť s rodičmi a len tak sa flákať. Myslím že to nieje práve lenivosť. V jeho prípade. Je to strata motivácie. To je myslím to správne slovo.

Takže nielen kvôli financiám, tiež kvôli tej starostlivosti. Má slobodnú matku – nechcem povedať, že bol vyslovene mamin maznáčik, a ani si to nemyslím. Ale určite cítil istý pocit zodpovednosti. Takže asi to súviselo s tým, že jej takto mohol ušetriť nejaké peniaze a zároveň ona nemusí tak ťažko pracovať. A zároveň ostal takto strážiť dom.

GW: Ak je to niečo, čo bude prezradené v ďalších epizódach, tak ma zastavte, ale akú má chorobu jeho mama?
DB: To sa dozvieme neskôr.

GW: A zistíme akú úlohu v tomto celom má jeho otec?
DB: Možno to zistíme túto sezónu. Ak nie, tak dúfam, že v nasledujúcej sezóne. Ale dúfam, že celkovo toho o Eliovi zistíme viac, o jeho minulosti, priateľstvách ktoré mal. Trochu sa toho dotkneme v prvých epizódach. Aj s ostatnými postavami. Napríklad Scottiho motivácia – prečo sa pridal do armády. Takisto s Greerom, tiež sa dozvieme prečo sa Rush nestal Danielom Jacksonom.

GW: Keď som prvý krát počul o Eliovi, hneď ma napadol Rodney Mckay.
DB: O tom sa nebudem s vami hádať.

GW: Budete počas tejto sezóny rozprávať veľké množstvo technoblábolov? Je tu niečo také, ako bolo aj v iných seriáloch? Podarilo sa vám stratiť hlas podobne ako Davidovi Hewlettovi? (smiech)
DB: Pár krát áno, ale nie kvôli tomu dôvodu. Po prvé, povedzme, že s vami súhlasím. Davida Hewletta aj Michaela Shanksa som vždy mal veľmi rád, ale takisto bolo pre mňa dôležité vedieť, že nie som ako Daniel Jackson, alebo Mckay. Veď nikto nechce vidieť také isté postavy. A nikto nechce, aby Rush bol Baltar.

A takisto nikto nechce, aby Scott bol ako John Sheppard. Sú to iný ľudia, v úplne inom svete, aj keď niektorý majú podobnú hodnosť. Takže naozaj bolo pre mňa dôležité odlíšiť sa od týchto postáv, a ešte dôležitejšie odlíšiť sa od postáv, ktoré som hral v minulosti.

A teraz k technoblábolom. Väčšinu z nich mám spolu s Robertom Carlylelem, pár sám, pár s Petrom Kelamisom, ktorý hrá Brodyho. Veľa je toho o tlačítkach, konzolách, a Eli toho veľa rozpráva o veciach ako „orbitálna vložená trajektória“ a vôbec nerozumiem, ako on tomu rozumie.

GW: Budem k vám úprimný. Rozmýšľal som, kto z posádky lode sa stane mojou prvou obľúbenou postavou. A ako skončili prvé dve hodiny, tak to bol Eli. Bol úplné perfektný s Kinom a všetkými tými nápadmi okolo.
DB: Ďakujem.

GW: Neznášam spoilery! Čo si myslíte o spoileroch pri seriáloch?
DB: Opovrhujem nimi. Aj na twitteri sa snažím nezverejňovať spoilery, radšej píšem o živote, alebo o rôznych názoroch. Takisto nie je dobré, keď niekto dopredu napíše „mám rád tu scénu“ a podobne, pretože hneď od toho niečo očakávate.

Síce mám rád svojich bratov, ale keď som prvý krát pozeral Planétu opíc.... jeden brat šiel okolo a už začal... „á, toto je“ potom šiel okolo otec „nikdy som to nevidel“. Na to brat povedal „ja som sa len chcel spýtať, či toto je ten diel so sochou slobody“.

Patrím k ľuďom, pri ktorých keď začnete rozprávať o filmoch tak si zapchám uši a opustím miestnosť.

GW: Dumbledore... ľudia sú takí krutí.
DB: Istým spôsobom chápem ľudí, že chcú hľadať a získavať informácie. Ale ja to proste nemám rád, veď sami si kazia zážitok. Pokiaľ by boli veci po mojom, nikto by nič nevidel pred premiérou. Ale samozrejme to je nereálne.

GW: Na konci prvej 2-hodinovky ma celkom prekvapilo keď sa Eli hlásil ako dobrovoľník na misiu mimo lode. Pozerá na obrazovku a kričí „ja pôjdem! Ja pôjdem!“ To už nie je ten leňoch, ktorého sme videli na začiatku.
DB: Toto ide hlbšie do podstaty jeho postavy. Je to leňoch, ktorý si myslí, že v živote nebude úspešný. Práve preto hral aj tú video hru, ktorú sme videli na začiatku. Ale určite chce byť ten najlepší! A chce byť prijatí ako ten, kto je fakt dobrý, takže preto sa takto správa.

Lenže okrem toho všetkého, prišla táto príležitosť „už sa tam nachádzate, sú tu isté možnosti, nechali by ste aby tieto skúsenosti prešli len tak mimo vás?“

GW: V prvej hodine Eli povedal „mama toto je všetko o čom som sníval. Necíť sa kvôli tomu zle. Robím to rovnako pre seba, ako pre teba“.
DB: Presne. Mám veľa priateľov, ktorý robia rôzne veci. Ale mám aj veľa dobrých priateľov, ktorý sú veľkými fanúšikmi hviezdnej brány. A jedna z prvých otázok od kamaráta Briana bola „David, akú farbu majú symboly na bráne v tvojom seriály?“

A úplne ma tou otázkou dostal. Ale všetko je to úplne fascinujúce, úžasné. Zároveň nevinné, kuriózne... proste postavu Eliho milujem.

GW: Aké bolo natáčanie na púšti v Novom Mexicu?
DB: Úžasné. Armáda nás dobre privítala aby sme tam mohli natáčať, bola to zábava. Boli sme obkľúčený bielou púšťou, bolo tam fakt horko, piesok nám fúkal do tváre. Tým pádom bolo oveľa jednoduchšie zahrať na takomto mieste, dostať sa do tej úlohy. 

Dokonca som aj letel helikoptérou, nikdy som neveril, že sa mi to podarí. Zliezal som Duny – predstavoval som si, že som Muad'Dib z Duny. To by ste neverili (smiech) – to som ešte nikomu nespomínal. Išiel dom dunami „Muad'Dib. Muad'Dib! Muad'Dib!!" A nikto o tom nemal ani tušenie.

GW: Tuším sa ako posádka seriálu máte fakt radi – aspoň z toho čo som zatiaľ videl.
DB:Áno. Začíname byť ako rodina, aj tak fungujeme - „si v poriadku? Nechceš ísť na večeru?“

GW: Keď sa pozrieme na takýto typ seriálov, ako najlepší príklad mi príde Lost. A potom už začínam rozmýšľať – kto zomrie na konci prvej série SGU?
Zo seriálu som zatiaľ videl len pilot, ale dúfam, že v tejto kvalite bude seriál pokračovať.

DB:To ja tiež! A k tomu – vždy keď čítame scenár, tak čítame fakt rýchlo. Tuším všetci sa chceme presvedčiť, že sme ešte stále nažive.

GW: Zatiaľ sa vysielalo len pár epizód. Vy ste už zažil väčšinu prvej série. Aké dôvody by ste dali fanúšikom, aby ste ich dobre navnadili na ďalšie časti?
DB: Viem, že to bude znieť, že mám niečo s touto šou. „Držia mi zbraň pri hlave a hovoria mi, aby som toto povedal.“ Fakt sa to len zlepšuje. Začína to skvelo a potom sa to ešte zlepšuje. Cítim, že šou je zaujímavá a chytí vás hneď od začiatku. Okolo epizódy osem, deväť to začne byť úžasné.

Doslova vás to nadchne a nedá vám to pokoj, aby ste vydržali ešte týždeň na ďalšiu časť. Viem to z vlastnej skúsenosti keď som čítal posledné scenáre. Doslova som ich čítal na počítači a bol som naštvaný, že tam nebolo viac strán.

GW: Ktorý bol váš najobľúbenejší tohtoročný scenár?
DB: To je dosť ťažké povedať. Musím povedať, že som naštvaný, že musím čakať do marca, aby som si mohol prečítať ďalší scenár, pretože chcem vedieť, čo do pekla sa stane. Mám rád „Time“ a „Human“.
Úprimne, každý z nich má niečo do seba, či už nejaký dojemný okamih, alebo zaujímavý moment, alebo poriadnu akciu. Každý z nich ma priťahuje z iných dôvodov.

GW: Nuž človeče, urazil si slušnú cestu. Ako fanúšik Stargate, pomyslel si si niekedy, že budeš toto robiť?
DB: Nie, ale je to trochu divné. Nazvime to vôľa božia. Nazvime to náhoda. Nazvime to akokoľvek chceš. Stále mávam také divné okamihy. Pamätám si, ako som sa díval na niečo z SG-1 a opakoval som si: „Zaujímalo by ma, či budem niekedy robiť s týmito ľuďmi.“ A potom som dostal telefonát ohľadne SGU. Stále sa mi stávajú také divné veci. Nájdem niekoho, s kým by som rád pracoval a o chvíľu sa dozviem, že s ním budem pracovať. Je to super.

Tak veľmi, ako mám rád túto šou, tak veľmi ako sú skvelé scenáre, a tak, ako všetko klape, pravdou je, mám pocit, že môj život ma tlačil k tomuto bodu. Som v extáze, keď vidím reakcie publika.

Ťažko sa mi verí, a nerád to hovorím, pretože to nechcem zakríknuť, že niekto, kto sa díva na túto šou, ju nebude mať rád, ale bude ju milovať – či už fanúšik Stargate, alebo niekto, kto ju predtým nikdy nevidel a ten bude vtiahnutý do jej sveta. A byť časťou tohto je lepšie, ako som mohol doteraz dúfať.

Rozhovor preložili Lado, Nemoo a Jonas. 
Rozhovor bol preložený, skrátený a upravený z gateworld.net