Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Davidom Nyklom

David Nykl si nikdy nemyslel, že jeho jedno epizódna úloha českého herca v epizóde 38 minút sa zmení na jednu z najdôležitejších vedľajších postáv v seriály Stargate Atlantis. Teraz v 4.sezóne vystupuje Radek Zelenka ešte výraznejšie ako doteraz. David pre gateworld rozprával o zmenách, ktoré priniesla 4.sezóna, ako príchod Amandy Tapping či Jewel Staite.

Otázka: Som David Read a som telefonicky spojený s Davidom Nyklom.
David Nykl: Zdravím všetkých fanúšikov stargate!

Otázka: David, ďakujeme vám, za váš čas.
DN: Potešenie je na mojej strane, ďakujem vám.

Otázka: 4.sezóna nám akurát začala a donatáčala sa, ako sa cítite tento rok? Je to pocit ako každý rok, keď je po sezóne?
DN: Áno, podobné je to, že chlieb herca je neistý. My čo pracujeme pre stargate máme výhodu, že pracujeme pravidelne – tie štyri sezóny, ktoré máme doteraz.

david nyklTeraz samozrejme optimisticky pozeráme na príchod piatej sezóny, ale zatiaľ nemáme žiadne sľuby. Zatiaľ to nie je garantované. Pokračujeme zatiaľ podľa plánu, a podľa plánu B, C a D. Takto myslím ja, ale podľa mňa je to také aj u iných hercov. Čo sa stane ak sa seriál neobnoví?

Otázka: Ok, a aké sú teraz pocity na pľaci? Aký by to bol pocit, ak by to bola vaša posledná sezóna? Išiel by ste pravdepodobne na záverečnú párty?
DN: No áno, ale zatiaľ boli pocity optimistické. Myslíme si to, a zatiaľ máme aj veľkú on-line podporu od stránok ako gateworld a tak. Bola by to naozaj škoda ak by osud seriálu závisel takto na televízií. To sa musí zmeniť.

Stále sledujeme ratingy. Každý žije ratingamy a sleduje ich tento rok. Tento model je teraz dosť odlišný, pretože máme on-line vysielanie a podobné veci, čo všetko dáva dokopy skladačku celej piatočnej noci spolu s vysielaním.

Otázka: Naozaj je to divné, iný systém by sme chceli a iný teraz funguje.
DN: Áno, a máme technológie na šírenie, sťahovanie a myslím, že spoločnosti, ktoré robia merania by mali všetko toto zachytiť.

Otázka: Ok, hovorili ste, že sa objavíte v 10.epizódach tejto sezóny?

DN: To je pravda.

nyklOtázka: Mohli by ste nám povedať z tohto roka nejaký moment, ktorý vám najviac ostal v hlave?
DN: Tak bolo ich pár. Boli zábavné epizódy, také ako Adrift, ktoré vyšla len nedávno. Tam bola veľká zábava natáčať vesmírnu vychádzku s všetkým tým zelené plátno. Skafandre boli perfektné, urobené našim obchodom. Ich realizácia bola úžasná.

A všetko to bolo nájdené na internete, ako plány pre vybavenie astronautov. Bolo to naozaj cool. Bolo to super a pracovať s Joe Flaninganom je vždycky radosť.

Otázka: Bola to vaša prvá vesmírna vychádzka v televízií?
DN: Áno, myslím, že áno (smiech)

Otázka: A nejaká klaustrofóbia?
DN: Ó nie. Naozaj. V skutočnosti boli dosť pohodlné.

Otázka: Videli ste už celú epizódu?
DN: Videl, konečne áno. Videl som produkčnú kópiu a je to naozaj úžasné. Videl som spolu aj Lifeline a Doppelganger.

Otázka: Fajn, počuli ste o skoršej premiére epizódy Doppelganger?
DN: Áno, počul som, že skôr vyšla cez iTunes.

Otázka: Presne tak, časť nás sa k epizóde dostala a bola excelentná.
DN: Excelentná? Tak to je super. Je to taká super malá epizóda.

Otázka: Ako by ste porovnali 4.sezónu s tými predchádzajúcimi?

DN: Zaujímavá otázka. Najväčší rozdiel je v tom ako sa zmenilo naše obsadenie, tvorcovia sa sústredia na vývoj postáv, aby zapadli do stargate vesmíru. Máme dve nové postavy, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na Atlantis. Veľa scenárov a situácií bolo prispôsobených práve tejto zmene.

Otázka: A ako zmenil príchod Amandy a Jewel dynamiku natáčania?
DN: Tým aké sú, je to trochu iné. S oboma je fantastické pracovať. Tých pár scén, ktoré som mal s Jewel som si naozaj užil. S Amandou som mal príležitosť pracovať na epizóde Quarantine, obe sú proste fantastické dámy. Super sa s nimi pracuje.

 Dynamika je asi taká, ako to vyzerá v epizódach, ale pokiaľ čo som videl, tak je to perfektné. Ale aj keď toto hovorím, Torri a Paul my chýbajú, jediné prečo hovorím, že táto zmena je pozitívna je to, že sme sa už cez to s miernou bolesťou dostali.

Otázka: Veľa z nás dúfa, že 4.sezóna bude temnejšia a realistickejšia. Z toho čo ste zatiaľ videli, vyzerá to tak?
DN: Áno, to teda vyzerá. Spôsob akým je seriál natáčaný, osvetlenia, nálada, dej – všetko je temnejšie a realistickejšie – doslova povedané. Tak by sa dala charakterizovať 4.sezóna, takže by som súhlasil.

Otázka: Ako prítomnosť Amandy ovplyvňuje fakt, že ste jeden z Mckayových vedúcich vedcov? Stále hráte podobné úlohy v scénach s Mckayom, alebo sa to postupne upravuje na trojicu?
DN: Tak trochu sa to upravuje. Tento rok som nemal s Mckayom toľko scén ako som mával v minulosti, ale neviem či je to spôsobené prítomnosťou Amandy. Máme ženu vo velení už od začiatku, čiže ono je to skôr typom jej postavy. Ako som povedal, tento rok sa sústreďuje na niekoľko nových postáv. Rozvíjajú sa tieto postavy, ako aj vzťahy medzi nimi.

Ale predsa mám s Amandou a Davidom pár fantastických scén tento rok, a to akurát dáva priestor pre každého zapadnúť v novej Atlantíde.

Otázka: Radek hrával zvyčajne Mckayove druhé husle. Takže s príchodom Amandy uvidíme vývoj vašej postavy ako posun z tohto?
DN: Snáď. Tých pár scén, ktoré som tento rok mal s Amandou, že začínajú ukazovať Radka aj v oveľa iných smeroch ako v scénach s Mckayom, čo je veľmi dobré. Ale to hlavné, nejaké tie scény s Mckayom stále ostávajú. A ja som toho veľkým fanúšikom. Rád pracujem s Davidom Hewlettom.

Otázka: Martin Gero hovoril, že ak nechce niečo vysvetľovať, tak vás dá dokopy, a to rapotanie medzi vami je vlastne náhrada nejakej chýbajúcej veci.
DN: smiech) Áno, všimol som si to, všimol som si tento malý trik. Skáčeme si navzájom po vetách a on nemusí nič vysvetľovať. To je dosť dobrý spôsob.

Otázka: Ktorá epizóda z tohto roka ostane najviac v Zelenkovej pamäti? Spomenuli ste epizódu Quarantine.
DN: Áno, tak to bola naozaj dobrá epizóda. Bola to epizóda, kde sme dostali šancu sa popárikovať v niekoľkých nezvyčajných skupinách, čo bola super práce Carla Bindera. Ten scenár sa mi naozaj páčil. A ako ste hovorili, pozeranie epizód Adrift a Doppelganger bola zábava tiež. Mne sa páčila aj epizóda Reunion. Tieto štyri vyčnievajú, pretože som v nich pracoval s Amandou, Davidom a Joeom.

Otázka: Proste super.
DN: Úžasné, proste skvelý rok.

Otázka: Nejaké príležitosti pre Zelenku dostať sa mimo Atlantis opäť tento rok? Možno do smrteľného nebezpečia?
DN: (smiech), nie žiadne vychádzky von. V epizóde Doppelganger je istý é riziko. Myslím, že to bol jediný raz, čo som išiel tento von. Jedna vec, prečo na to moc nemôžem myslieť, že som natáčal všetko v štúdiu. Misie mimo Atlantídy sa natáčajú na nejakých lokáciach mimo štúdia, ja som tento rok na žiadnych nebol.
(David Nykl ešte zabudol kde išiel von z mesta, keď s Carterovou zachraňovali tým v Wraithskom laboratóriu)

Otázka: Myslíte si, že postava Radka sa o dosť vyvinula oproti tomu keď bol predstavený?
DN: Rozhodne. Hlavne keď si spomeniem, že Radek začínal v epizóde ...
Otázka: 38 minút.
DN: Tak, a potom začali scény s Mckayom a ďalšími postavami. Je ohromné sa pozerať, ako sa postava vyvinula. Práca s niektorými hercami je naozaj skvelá a dúfam, že bude ešte pokračovať.

Otázka: Nebáli ste sa niekedy, že Zelenku zasiahne guľka, alebo ste boli ujistený tvorcami, že Zelenka je príliš cenný?
DN: Nie, nebol som ujistený vôbec ničím. Nemám žiadne poistky. Ani niekedy neviem či som v ďalšej epizóde. Proste dôjde ku mne scenár a poviem si, že budem v tej ďalšej.

Otázka: Vždycky je asi veľmi príjemné keď dostanete ďalší scenár, aké bývajú vaše reakcie?
DN: Milujem to, mám rád prácu. A vždycky som nadšený, keď som v epizóde. A vždycky dúfam, že ich bude viac.

Otázka: Takže oni vám najprv nevolajú, scenár proste pristane pred vašimi dverami? A potom sa od vás očakáva príchod na natáčanie ďalší týždeň?
DN: Presne tak, takto to funguje.

Otázka: Fíha, tak to je zaujímavé.
DN: Takto to funguje, scenár príde a ja idem pracovať.

Otázka: Pracuje s podpísaným kontraktom?
DN: Nie.

Otázka: Ou. Takže pracujete na iných projektoch kým vám dajú vedieť?
DN: Áno, potom je to vec plánovania a časovania.

Otázka: Ak je toto posledná sezóna seriálu, ako si myslíte, že sa bude na seriál spomínať tak o 5, prípadne o 10 rokov?
DN: Ó, bože, takto nerád špekulujem. Osobne neverím, že to bude posledná sezóna, cítim, že budeme pokračovať, som optimista. Takisto ako aj veľa ďalších hercov a tvorcov. A keď ide o odkaz seriálu, o tom je myslím, tiež príliš skoro hovoriť.

Z toho, čo sme zatiaľ dali dokopy, myslím, že sme taký klasický scifi seriál a dúfam, že sila, ktorá rozhoduje, či bude seriál pokračovať si to všíma a nechá seriál kým sa bude fanúšikom páčiť.

Otázka: Vskutku! Máte zatiaľ rozbehnuté nejaké ďalšie projekty, ktoré by mohli fanúšikovia očakávať.
DN: Pracujem na filme Helen, spolu aj s Ashley Judom. Film by mal výjsť nasledujúci mesiac. Inak ďalší týždeň sa chystám na con do Amsterdamu, neskôr do Hannoveru na con a do Manchestru s Jasonom Momoom.

Otázka: Takže stále zaneprázdnený, to je super.
DN: Robím stále pár vecí, takže áno.

Otázka: Práca scifi herca nikdy nekončí.
DN: Hlavne dúfam, že tento výrok budem môcť povedať aj pri ďalšej sezóne.

Otázka: Máte nejaké spomienky z conov, s ktorými by ste sa s nami chceli podeliť, fanúšikovia dokážu byť niekedy nepredvídateľný.
DN: ľudia dokážu byť niekedy naozaj nepredvídateľný. To je pravda. Ja som si užil už dosť veľa conov. Mal som dosť príležitostí stretnúť fanúšikov a vidieť čo sa tam všetko deje. Dostal som maily, prekrásne listy a to je všetko len malý kúsok fanúšikovskej základne, ktorú som mal príležitosť vidieť.

Vždycky som nadšený celosvetovou sledovanosťou a tým ako ľudia dávajú pozor a vášnivo pozerajú seriál. To je nádherný fenomén, ktorý je špeciálne jedinečný pri stargate.

Otázka: A nejaký váš špeciálny odkaz pre fanúšikov, tých čo čítajú toto interview?
DN: Mám vás strašne rád! Ďakujem vám za podporu a dúfam, že bude ten ďalší rok.

Otázka: Nech je teda piata sezóna!
DN: Nech je teda piata sezóna, ďakujem David.

Rozhovor preložil Jonas. Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net.