Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Davidom Nyklom (03)

David Nykl spolu zo zvyškom posádky sga smúti nad zrušením seriálu. Po piatich sezónach dobrodružstiev sa budeme lúčiť s priateľom príliš skoro. Ale stále dúfame v niekoľko dvd filmov. Prvý momentálne píše Joseph Mallozzi a Paul Mullie a film by sa na Scifi mal objaviť ďalší rok. V tomto rozhovore David rozpráva o konci seriálu, produkcií posledných epizód a tiež o pripravovanom seriály stargate universe.


GW: Pre GateWorld.net, som David Read a dnes tu mám Davida Nykla. David, ktoré epizódy ste teraz natáčali?
David Nykl: Natáčali sme Identity. Je to tretia epizóda od úplného konca.

GW: Tak sa poďme o tom porozprávať. Naposledy sme spolu hovorili v apríli a všetko bolo fajn. Vtedy ste práve natáčali Ghost In the Machine.
DN: Ešte som ju nevidel.

GW: Ktorú máš na mysli?
DN: Ver alebo never, ale z piatej série som nevidel ani jednu. Zatiaľ ešte nie, pretože som mal nabitý rozvrh, ale práve som sa dostal k prvým štyrom a pozriem si ich naraz. Zajtra idem na Creation Con do Chicaga a nasledujúci víkend na pľac. Toto leto bolo nejaké ulietané. Síce to nie je dôvod nepozerať televíziu, ale proste to tak bolo. Ťažko sa to vysvetľuje.

Naozaj sa teším až si to pozriem, pretože som nevidel ešte ani jednu a som vážne zvedavý ako dopadli.

GW: Bob Picardo je skvelý.
DN: To je super. Je to úžasný chlapík. Nedávno sme s ním trochu žartovali. Povedali sme mu: „Vďaka, že si prišiel do nášho seriálu, kvôli tebe ho zrušili.“ (smiech). „Zničil si Star Trek, teraz Stargate a čo bude nasledovať? Star Wars?“

GW: Nedávno sme sa dozvedeli, že Atlantis dostal červenú. Ale rýchlo sa ukázalo, že sa bude natáčať film, ktorý vyrieši Enemy At the Gate zápletku, a potom aj Stargate Universe. Čo si o tom myslíš?
DN: Fíha, ako to mám sformulovať? Je to akoby sme smútili. Akurát včera som sa to dozvedel, pretože keď to oficiálne vyhlásili, bol som preč, a potom prišli producenti na pľac. Vážne som to neočakával.

Ale keď sa človek dostane z toho štádia prekvapenia, pomyslí si, že museli vedieť ako sa to stane, toto je špekulácia, ale myslím, že si počkali až schvália film a Universe, aby mohli povedať: „S týmto síce končíme, ale začíname niečo nové.“ A máme nádej, že naše postavy, ktoré poznáme a milujeme budú mať čo robiť aj vo filme. Ktovie?

Všimol som si, že na GateWorlde máte titulok Nykl miluje svoju prácu. A vážne ju milujem a rád by som pokračoval, ale takto to v televízii chodí. Musíme sa pohnúť ďalej.

GW: Áno, teraz to budeme musieť otitulkovať ako: Nykl miloval svoju prácu.
DN: (smiech) Vážne...

GW: Takže to bol šok a teraz smútiš?
DN: Svojím spôsobom áno. Najprv neveríš, potom sa hneváš, potom cítiš stratu a nakoniec smútok. Súvisí to spolu. Už som mal deň na to, aby som to spracoval a zvážil čo ďalej. Pre herca je to vždy rovnaké. Je to ako výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Mať prácu, ktorú robíte takto dlho. Treba sa na to pozerať tak, aby sme videli, že je šťastie, že sme mohli toto robiť tak dlho.

Takže áno, som otvorený. Otvorený nový príležitostiam. Ak teda pre mňa niekto má prácu! (smiech) 

GW: Ale to nie je nič zlé. V seriáloch ako Atlantis to nie je výnimka, ale skôr pravidlo, že herci dostanú prácu na taký dlhý čas, v niečom takom obdivovanom zakiaľ sa to vysiela. Nie ako vo Firefly. Chúďa Firefly.

DN: Je to trochu bláznivé, keď si tak prechádzam niektoré webové stránky. Tak veľa sa toho deje. Vedú sa nekonečné rozhovory o tom čo sa stane a čo sa stalo. Niečo to vypovedá o fandome. A to je skvelé.

GW: Zdá sa ti ako včera, keď ste začali natáčať prvú sériu?
DN: Áno. Obzvlášť, keď sa na scéne toho veľa nezmenilo. Sme stále v tom istom štúdiu. Samozrejme, že sa trochu zmenilo herecké obsadenie. Ale prostredie je stále také isté ako bolo v prvý deň prvej série. Možno si už niekedy od hercov počul, že jednotlivé epizódy im akoby splývali dokopy. Prechádzaš si stále tým istým. A zrazu máš za sebou štyri roky.

GW: Aké sú tvoje najobľúbenejšie epizódy z minulého roka? Zelenkove a vo všeobecnosti.
DN: Páčil sa mi Adrift. Bola zábava len tak sa vznášať vo vesmíre. A ako sa nakoniec tá scéna vyvinula, to bolo fantastické. Bola to naozaj super scéna. Ten skok, čo som tam ja a Joe (Flannigan) spravili. Mal som aj niekoľko zábavných scén s Lornom v Puddle Jumperi. Veľa hercov nerada robí puddle jumperovské scény, ale ja ich milujem. Puddle Jumpery sa mi zdajú zábavné.

A kontrolná miestnosť, to je moja klasika. Tam som často. A tento rok sa vraciame aj ku klasickým McKay – Zelenka debatám, ktoré mám tiež rád.

GW: Teraz, keď už máš čas, aj keď si ich ešte nevidel, ale niektoré z nich si natáčal, ktoré príbehy sa ti páčili?
DN: Preboha. Ghost In the Machine, ten si pamätám. Ten je skvelý. Vážne sa teším, až ho uvidím. Mal som si tie DVDčka priniesť už včera, mohol som si ich už pozrieť. Takže tá bola super a ešte aj dvojčasť First Contact a The Lost Tribe, výmysly Martina Gera, ktoré boli zase raz iné. A naozaj skvelé.

A nový záporák je tiež skvelý.
A čítal som už scenáre k posledným dvom epizódam. Vegas vyzerá byť veľmi dobrá. Na tie dve sa teším.

GW: Bolo príjemné mať na pľaci pre zmenu Michaela Shanksa?
DN: Bolo to pekné, áno. Zopárkrát som sa s ním rozprával, ale nanešťastie som s ním nemal žiadnu scénu. On mal väčšinu svojich s Davidom Hewlletom. Ale trávili sme spolu celkom dosť času a trochu sme kibicovali. Bolo by super, keby sme ho mali v seriály a mohli by sme s ním pracovať viac. Pravdepodobne ho ešte stretnem na conoch a podobných akciách, ale bolo by naozaj super lepšie ho spoznať.

GW: A ďalšie epizódy? Druhá polovica je plná zaujímavých prekvapení. Vieme, že v jednej sa má vrátiť starý nepriateľ.
DN: Áno, tie práve natáčame. Identity je pre Zelenku pomerne zaujímavá. Nemám v nej svoje zvyčajné šaty!

GW: Nie, máš na sebe nemocničný odev.
DN: Vážne?

GW: Posledná osoba, ktorú sme videli v nemocničnom odeve bol Beckett.
DN: Neviem... nemal by som o tom hovoriť. Ale ďalšia zaujímavá epizóda je Remnants, napísal ju Joe Mallozi. Tú už máme tiež dokončenú. A do druhej polovice naozaj pasuje. Trochu som počítal, tento rok mám 11 epizód. To je taký Zelenkov priemer.

GW: Áno. V štvrtej sérii ich mal tuším tiež 11, ale jeden rok ich bolo tuším 12 alebo 13. Sú na teba naozaj dobrí.
DN: To teda sú.

GW: Má to ( Enemy at the gate ) uspokojujúci koniec pre fanúšikov, alebo nás to bude držať v napätí ďalší rok?
DN: Nazval by som to uspokojujúcim koncom. Odohráva sa to vo veľkom štýle. Naozaj.

GW: Dobre teda. Je to napísané v tom, že už sa vedelo, čo sa stane so seriálom?
DN: To neviem. Špekulujem, ale asi sa to už vedelo.

GW: Máte veľkú rolu v "Identity." Väčšiu ako zvyčajne?
DN: Takú, ako obyčajne.

GW: Ale je to zaujímavá vec.
DN: Áno, je to zaujímavé. Ste naozaj dobrý v získavaní spoilerov. Viete viac ako väčšian ľudí. Hovorili ste s Bradom Wrightom, takže ste pravdepodobne zasvätený do veľa nových udalostí. Ale všetko nutne nevydávate von, všakže.

GW: Nie. Napríklad, máme pár extra strán, kde Zelenka zomrel v poslednej epizóde, ktoré ale s nikým nezdieľame.
DN: Čokoľvek, ha ha ha. Snažíte sa ma prechytračiť, všakže.

GW: Nie. Čo si myslíte, ako na tom je piata séria oproti predchádzajúcim štyrom?
DN: Nuž, viete, veľkou zmenou v paitej sérii bola zmena velenia. Je to skoro ako by Štvorka a Päťka boli v inom čase, pretože Amanda a Robert sú tak odlišní. Myslím si, že to je najväčšia zmena pre celú sériu.

Obecne, povedal by som, že vzťahy dospeli, my sme dospeli, interakcia sa stala prepracovanejšou – napr. medzi Zelenkom a McKayom – pretože vzťah medzi nimi je už dosť dlhý. Je to vo fáze, kedy jeden druhému dopĺňame vety a dorozumievame sa len pár slovami a výrazmi.

Myslím si, že pre McKaya a Zelenku je "Remnants" pravdepodobne najlepšia epizóda roka.

GW: Stále čakám na epizódu, kde sa dozvieme, aká je Zelenkova perspektíva.
DN: Sám na Atlantis. Chodiac okolo s tým jeho „ Hej, ako sa máš“?

GW: Nie, len deň v živote Radka Zelenku.
DN: To by bolo super, nie?

GW: Tie ho*ná, ktoré musí znášať od McKaya..
DN: Zelenkov uhol pohľadu.

GW: Zisťujeme, že drží celú základňu pokope. On je jediný, kto to celé drží. 
DN: Nuž Dave, úprimne, my to vieme tiež. Ale dokáž to! Nejaký dôkaz. Nejakú indíciu. Viem, viem, ale čo môžem povedať? Rád by som videl, ako sa to stane. Som rád za prácu, ktorú robím. Dúfam, že je jej viac.

GW:  Zelenka nikdy nemá šancu aby bol hrdinom – aby zachránil deň. A presne v takúto epizódu všetci dúfame. 
DN: Viete, ale je to časť skladačky. Vždycky máte nejakú pozíciu, nižšiu, vyššiu, dynamickú. Pre niektorých ľudí to môže vyzerať frustrujúco, že chudák Zelenka je stále mimo toho najdôležitejšieho. Ale práve aj toto môže vyvolávať sympatie pre postavu.

GW: Niekedy dokonca rozmýšľam, či Zelenka nie je ešte inteligentnejší ako Mckay.
DN: Ó, to samozrejme ani nemusíte. Jasné, že je inteligentnejší.

A tiež vám môžem ešte povedať, že jedna z epizód druhej polovice je silným vodítkom pre seriál stargate universe.

GW: Na stargate pracujete niekoľko rokov, čo sa po takej dobe zdá náročnejšie ako na začiatku?
DN: Skutočne dobrá otázka! Niekedy idú veci jednoduchšie, automaticky. Ja postupom času napríklad zabúdam na akcent, ktorý má mať moja postava. Takže to je teraz také vtipné – pamätať si, že mám hovoriť s akcentom. Aby stále bolo jasné, že naša skupina je z rôznych kútov.

GW: Čo si myslíte o seriály Stargate Universe? Ako by podľa vás ako fanúšika mal seriál vyzerať?
DN: S toho čo som počul, tak seriál sa bude odohrávať vo vesmíre. Na lodi Destiny, ktorá šírila hviezdne brány vo vesmíre. Táto idea odtrhnutia od zeme sa mi páči. Je to ako tradičné scifi. Presne takto začínal aj Atlantis. Potom sme začali mať kontakt zo zemou, intergalaktický most a tak.

V idei, že ste niekde sami a odkízaní len na seba je dosť veľká romantika.

GW: A ako divák by ste rád videli...?
DN: Ako Zelenka pilotuje loď. Ale k seriálu – proste im prajem štastie. Dúfam, že stargate tématika bude pokračovať, pretože tá idea sa mi veľmi páči. Ale určite ostáva aj veľa príbehov z Atlantisu. Atlantis ešte neskončil. Stále je čo povedať.

Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net
Rozhovor preložili Mystic, Lado a Jonas.