Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Michaelom Shanksom (Daniel)

S veľkou pravidelnosťou si Gateworld sadne s Michaelom Shanksom každých 6 mesiacov na rozhovor. Síce tieto pravidelné rozhovory sú väčšinou krátke, avšak veľmi zaujímavé a informatívne. Tento tiež nie je výnimkou.

V rozhovore Michael rozpráva o svojom pohľade na novú verziu epizódy SG-1 „Children of the Gods“, o svojej úlohe v seriáli Sanctuary, o svojich dojmoch zo Stargate Universe – založených na jeho pobyte na pľaci. Tiež rozpráva o reakcií fanúšikov na seriál.

Gateworld: Tak ako sa darí Michael?
Michael Shanks: Mám sa dobre, a vy?

MS: Tiež dobre. Je fajn vás znovu vidieť! Stáva sa nám s toho taká pravidelná vec.
MS: Či potrebujeme, alebo nie! (smiech)

MS: Stále veľa cestujete? Dabovali ste pár nových línií pre "Children of the Gods: Final Cut“.
MS: Stále, tam a späť. Akurát som na ceste do Austrálie. Idem natáčať film do Hobartu, v Austrálií. Takže som veľmi zaneprázdnený.

GW: Mali ste šancu vidieť novú verziu epizódy "Children of the Gods“?
MS: Nemal som, neviem ani kde ju nájdem. Možno som jeden z tých, vďaka ktorým klesá trh s DVD, pretože v takejto predajni som nebol ani nepamätám. Nemal som šancu vidieť hotovú verziu a vidieť rozdiely.

GW: Brada Wrighta poznám už dlhú dobu. Myslíte, že tá snaha ísť spať a opraviť to stála za to?
MS: Neviem. Je to jedna z vecí, na ktorú bude vedieť odpoveď len Brad a MGM. A či to stálo za to pre fanúšikov? Z hľadiska opravy do očí bijúcich vecí? Určite Áno.

Ja som perfekcionista od prírody. Keby som mohol, tak aj by som rôzne svoje vystúpenia napravil.

Možno v detailoch to nebolo také dokonalé. Ale chápem jeho dôvody prečo chcel eliminovať nahotu v epizóde. Rozumiem niektorým tomu, že niektoré dialógy mali ísť von. Tiež aj niektoré scény, a niektoré výkony...

Neviem koľko stálo pozliepať všetko dokopy. Ako fanúšik si to pozriem, či naozaj všetky problémové časti zmizli.

GW: Prichádza 2.séria Sanctuary a vy sa objavíte v jednej epizóde spolu s Amandou Tapping. Hráte postavu Jimmyho - čo nám o ňom môžete povedať, bez toho že by ste prezradili nejaké detaily? V čom je iný ako Daniel?
MS: Je úplne iný ako Daniel. Jimmy je podvodník. Pre začiatok by som ho charakterizoval ako vreckového zlodeja vo veľkom dave. Táto postava má tragické pozadie, je to človek vychovaní na ulici. Je to abnormál so špeciálnom schopnosťou, ktorá mu dovoľuje transportovať istý materiál na nejaké iné miesto. Znie to zábavne, ale ani z polovice nie tak zábavne ako sme sa zabávali na pľaci.

Počas transportovania istej veci do Útočiska je prerušený. A potom strávi veľa času so zvyškom posádky.

GW: Bolo dobré pracovať znovu s Amandou? Vidieť Damiena Kindlera a starú posádku?
MS: Bolo to úžasné. Mal som z toho pocit ako zo starej hviezdnej brány. Hlavne vďaka tomu, že som videl toľko známych tvári. A aj ďalší herci v Sanctuary sú veľmi talentovaný, bolo to ďalšie rodinné prostredie.

GW: Strávili ste nejaký čas na pľace SGU. Aké sú vaše dojmy zo seriálu?
MS: Je to veľmi odlišné. Epizódy seriálu na seba nadväzujú, takže keď zmeškáte jednu epizódu, tak už to pre vás môže znamenať zmätok. Ak by ste zmeškali epizódu SG-1, tak by sa nič nestlalo. Ale na druhú stranu keď sa do toho už dostanete, tak už ste chytený a pozeranie vás už nepustí. Seriál kladie oveľa väčší dôraz na vývoj postáv, takže pre hercov je to ako Vianoce.

A mojou – Danielovou úlohou je v úvode narozprávať video – základný kurz.

GW: Vieme, že sa objavíte v druhej polovici 1.sezóny SGU – v epizóde Human. Ide o flashback?
MS: Áno, aj nie. (smiech)

Ťažko to vysvetliť, bez spoilerov. Ale je to niečo ako flashback, ale trochu odlišný flashback. Pretože hrám výplod fantázie doktora Rusha. A to je asi všetko čo vám o tom môžem povedať. Je tu aj pár ďalších postáv, ktoré sú tiež súčasťou tejto dejovej línie. A sám som sa pár veciam čudoval keď som čítal scenár. Treba počkať a vidieť.

GW: Predpokladám, že ste zatiaľ nič nepočuli o treťom SG-1 filme? Bola aspoň nejaká debata s producentmi?
MS: Bavil som sa o tom s Robertom C. Cooperom. Ale nič nové. Ale jedna vec je na tom odkladaní dobrá – ako to chceme spraviť dobré, treba to spraviť v správny čas. Ak to budeme robiť o pár mesiacov tak už tu bude iná situácia, iný trh a budú lepšie príležitosti. Takže je dobré sa neponáhľať, aj keď všetci túžime vidieť nový film. Ale chceme vidieť aj dobrý film.

Počul som niečo o januárovom termíne. Ale celé je to dosť neisté.

GW: Posledná otázka. Odkázali by ste niečo fanúšikom, ktorý 13 rokov sledovali hviezdnu bránu a teraz možno začínajú sledovať Stargate Universe?
MS: Pozerajte ten seriál! Pozrite si ho a potom ho súďte. Už keď som uvidel upútavku na seriál som povedal „Wow, toto je cool!“ A už z interakcie z posádkou viem, že je to výborná skupina ľudí, skvelých hercov na čele s Robertom Carlylem.

Podľa mňa ak začnete pozerať, budete príjemne prekvapení.

Rozhovor bol preložený a upravený z gateworld.net
Rozhovor preložil Jonas.