Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Michaelom Shanksom (Daniel Jakcson)

Po dvoch stargate filmoch nám Michael Shanks stále ostáva na očiach. Po svojej nedávnej úlohe v Burn Notice sa herec vracia do Stargate, presnejšie do Stargate Atlantis, do dvoj-epizódy First Contact a The Lost Tribe. V tomto rozhovore Michael rozprával pre gateworld o svojom účinkovaní v sga, v Burn Notice a Rage of Angels.

GW: Pre gateworld som Chad Colvin, opäť raz som tu s Michaelom Shanksom. Michael, ďakujem vám za váš čas.
Michael Shanks: S radosťou.

GW: Ako sa má Lexa a deti?

MS: Veľmi dobre. Deti sú trochu zanedbávané, pretože Lexa pracuje, a ja som momentálne tu. Ale večer sa vrátim späť. Ona teraz natáča v noci. Ale každému sa darí, zatiaľ nám slúži zdravie, čiže všetko je super.

GW: Continuum už je vonku a my sa môžeme porozprávať bez obalu. Ste spokojný s konečnou úlohou Daniela vo filme?
MS: Veľmi! Podľa mňa to bola jedna z najsilnejších vecí, akú seriál vôbec spravil. Už keď som čítal scenár, som vedel, že to bude dobré. A keď som uvidel prvé zábery, hneď som si ho zamiloval. Bolo tam všetko, v čo sme dúfali, mali sme čas na natáčanie a mali sme rozpočet. Myslím, že to nehovorím len tak nepatrične. Prekonali sme očakávania, ale ešte máme veľa príbehov, ktoré chceme povedať.

GW: Fanúšikovia sa tešia, že vás uvidia v blížiacej sa dvoj-epizóde Atlantisu, „First Contact“ a „The Lost tribe“. Bolo náročné sa vrátiť do topánok Daniela po takej dlhej dobe po natáčaní Continua?
MS: Viete čo? Daniel je ako pohodlný pulóver. Nikdy to nie je veľmi náročné. Kým si budú tvorcovia pamätať, ako písať Daniela, dovtedy sa bude jednoducho hrať. Síce som vkročil po dlhej prestávke do iného sveta, bez obvyklých hercov z sg1, ale vzhľadom k tomu ako Daniel rýchlo rozpráva, ma David Hewlett dokázal „zahriať“ pomerne rýchlo.

GW: Vy dvaja patríte k najrýchlejšie rozprávajúcim postavám (smiech)... prečo sa Daniel vracia späť na Atlantis?
MS: Je tam špecifická postava, nepamätám si tú epizódu veľmi dobre, ale tuším sa volal Janus, alebo Jaynus, ktorý robil ten výskum.

GW: Janus.
MS: Bol antický vedec na Atlantise. A keďže Danielov koníček je študovanie Antikov, robil nejaký výskum a prišiel na Atlantis s nápadom, že je schopný sa dostať do tajného Janusovho laboratória. A na to Daniel potrebuje pomoc – McKaya.

GW: Budeme mať šancu vidieť nejakú interakciu Daniela aj s ostatnými postavami? Okrem McKaya. Sú tam nejaké scény tak trochu pomimo?
MS: Iba veľmi málo. Ale pracoval som skoro pri každom zo seriálu, okrem Rachel Luttrel. Ale aj keď som pracoval blízko nich, veľa interakcie tam nebolo, skôr sme si len krížili cestu.

Tiež som si uvedomil, že moja postava sa v stargate nikdy nestretla s Jeniffer, alebo s Rononom. Čiže som sa k nim choval ako k trochu iným, keď išli okolo. Takže keď som išiel okolo nich, tak to bolo ako keby boli len ďalšie osoby na chodbe.

GW: Fanúšikovia cítili smútok keď sa toto leto dozvedeli o konci Dona. S. Davisa. Vy ste s ním strávili skoro dekádu, máte na neho nejaké obľúbené spomienky?
MS: Myslím, že všetky momenty strávené s Donom boli dobré. Keď niekoho poznáte dlhšie, tak s ním zažijete aj vážne aj zábavné momenty. Ale aj tak, tie najlepšie situácie sú vždy tie, ktoré divák neuvidí na obrazovke.

GW: Samozrejme.
MS: Pred pár rokmi som s Donom plánoval spoločnú produkciu filmu. Donova smrť mi nedávno pripomenula môj sľub to zrealizovať. Takže mám v úmysle spraviť film The Maggie Rose, ktorý by mu bol venovaný.

GW: Takže je sa na čo tešiť.
MS: Pracoval som s niekým, kto mi bol veľmi blízky a kto odišiel veľmi náhle. Vtedy si uvedomíte ako málo času v živote máte a ako často niečo odkladáte. To, že máme všetok čas sveta nie je pravda. Vždy som plánoval tento film s Donom spraviť, ale obávam sa, že nikdy by sme to nezrealizovali. Ale je to pre mňa naozaj dôležité. V mnohých ohľadoch k môjmu životu.

GW: Aké bolo po desiatich rokoch hrania doktora Jacksona prejsť na postavu Viktora v seriály Burn Notice? Hlavne, keď postava Viktora je od Daniela dosť odlišná.

MS: (smiech) Presne. Mám rád tento seriál. Milujem scenár, je veľmi dobré hrať teraz postavu, ktorá je od Daniela takto vzdialená. S touto postavou bude ešte veľa zábavy.

GW: Ako pokračuje práca na Rage of Angels?
MS: Veľmi to nechcem komentovať, radšej to nechám na Chrisa (Christopher Judge). V poslednej dobe sa to vyvíjalo pozitívne. On je práve teraz vo Vancouveri a pracuje na tom, aby sme mohli zrealizovať aj seriál. Keď bude uzavretý kontrakt, budeme môcť oznámiť viac vecí.

GW: Máte nejaké pripravované projekty, v ktorých by sme vás mohli očakávať?
MS: Teraz som späť v Miami aby som dokonči sezónu Burn Notice. Ale určite niečo v blízkej budúcnosti bude.

Rozhovor preložili Jonas a Mystic.
Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net