Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Paulom McGillionom (Dr. Beckett)

Paul McGillionPaul McGillion často opisovaný ako „srdce Atlantisu“ venoval Gateworldu veľkú časť svojho sobotného popoludnia a my vám prinášame preklad interview:

Od smrti Doktora Carsona Becketta mnohý rozmýšľali čo bude u neho nasledovať – Paul McGillion sa zúčastňuje konkurzov! V pozadí toho McGillion v tomto rozhovore opisuje smrť svojej drahej postavy, takisto ako aj jeho postavu v "A Dog's Breakfast", kde hrá tri rôzne postavy. A takisto aj prichádzajúci internetový seriál Sanctuary.

Paul McGillion: Poviem vám malý príbeh. Pred dvoma rokmi som išiel do Británie na nejaké gatecony a osobe, ktorá to organizovala som povedal, že by som rád šiel do Írska. A on zorganizoval pár autogramiád v Dubline a Belfaste. Dnes máme Deň Svätého Patrika (v deň keď bolo natáčané interview). Bol to rad pred obchodným domom a vždycky keď som sa pozrel videl som asi desaťročného chlapca, v malej tunike a vždycky keď ma uvidel bol ako „dva palce hore“. A ja som sa na neho pozrel s úsmevom, ako keby som povedal „ako sa máš“. Nemohol som vydržať kým tento malý chlapec prišiel za mnou hore a ja som sa ho mohol spýtať „ako sa máš“.

 „Je mi fajn pane, ďakujem, je mi cťou vás stretnúť pán McGillion, moje meno je Jimmy“. Tak som rád že ťa vidím Jimmy“, povedal som mu. Jimmy hovoril: „je mi perfektne, prišiel som aby som vás stretol a toto je pre vás. Darček pre vás“. Povedal som „ja som dostal darček?“. Dal mi malý obrúsok a v tom obrúsku – „čo je to?“... „kúsok môjho narodeninového koláča, včera som mal totiž 11 rokov“.

„Ty si mi daroval tvoj narodeninový koláč?“ „Áno, ďakujem vám za doktora Becketta“, a odchádzal preč. Pýtam sa „kam ideš?, nechceš obrázok, alebo niečo podobné?“ „Nie, pane, nemám žiadne peniaze“. Ja som prišiel „poď sem“. A to zlomilo moje srdce. Videl som jeho mamu z diaľky. „Poď sem“. A dal som mu niekoľko obrázkov, fotiek, majúc tam jeho narodeninový koláč.

Táto udalosť urobila celý môj výlet užitočný, proste stálo to za to. Bolo to veľmi milé. A myslím že medzi veľa fanúšikmi je isté puto. Chodia na spoločné dovolenky, chodia na gatecony a podobné akcie. Potom na týchto akciách občas vidím aj rovnaké tváre. Je to milé. Ako keď ľudia hrávajú futbal, tak isté skupiny chodia na futbal ... A presne rovnako je to aj s ľuďmi pozerajúcimi Stargate. Je super sa dávať dokopy a mať spoločné záujmy. U nás je to Hviezdna brána.

Otázka: Kde sme Paul?
PM: Sme na prekrásnej Marina Del Re. Nádherný deň sv.Patrika. Nádherný deň všetkým v Dubline, alebo Belfaste...

Otázka: Vieme že ste v poslednej dobe veľmi zaneprázdnený – chodením na konkurzy.
PM:  Áno, chodím a zúčastňujem sa konkurzov.

Otázka: Aký máte pokrok?
PM: Posledné tri roky som strávil dosť času v seriály. Čiže momentálne som ako ryba na suchu, ale ten čas bol ohromný. Momentálne bývam v Hollywoode. Robil som konkurzy na niekoľko filmov, bolo to veľmi zaujímavé, mnohé mali fakt zaujímavé scenáre.

Otázka: Napríklad? S akou zaujímavou postavou ste sa stretli?
PM: Akurát som čítalo jednej pre film s Patrikom Dempsym, pre film Maid of Honor. Veľa rôznych scenárov bolo zaujímavých. Niektoré boli dramatické, niektoré zábavné a iné boli zase mihom všetkého možného. Stretávam sa s mnohými režisérmi a pod.

Otázka: Ok, poďme sa teraz pozrieť na inú vec. Väčšina internetových fanúšikov bezohľadu na to či už videli epizódu Sunday, alebo nie vedia že nebudete stálou postavou v 4.sezóne sga. Tá sa akurát začala natáčať a vy nám poskytujete rozhovor. Idem na to priamo – Sunday (3x17). To musela byť podivuhodná tvorba. Keď sa vám dostal do rúk scenár vedeli ste aký bude Carsonov osud?
PM: Chcete aby som začal plakať? (smiech). Áno, vedel. Producenti mi to dali jasne pred epizódou najavo, a mal som aj s nimi dlhú debatu o vývoji postavy. Takže o smrti som vedel už pred čítaním scenára k epizóde. Myslím že Martin Gero napísal perfektnú epizódu, bol to vynikajúci spôsob ako dať Becketta preč. Mám pocit že sa to dotklo srdci mnohých ľudí. Veľa fanúšikov volalo Becketta „srdce Atlantisu“, čo je skutočne pocta. Mal som tú dôležitú informáciu asi 2 mesiace pred natáčaním epizódy. Akurát sme natočili jednu sekvenciu s tej epizódy, a po Sunday sa zase natáčali aj iné.

Otázka: Divné!
PM: Áno, bolo to trochu obtiažne. Ale strávil som tri minulé roky v seriály. S hosťujúcej postavy, o ktorej nebolo jasné či bude na tri, alebo štyri epizódy – nakoniec to bolo 17 z prvých 20 a urobili ma pravidelnou postavou. O týchto ľuďoch nemôžem povedať nič iné ako niečo dobré. Dali mi obrovskú príležitosť. Mal som možnosť hrať Škótsku postavu – a potom výbuch.

A aby som povedal – chýba mi to. Pred niekoľkými týždňami sa začalo opäť natáčať a ja už nie som súčasťou tímu. Taký super ľudia. Vždycky keď som tam bol som s nimi rozprával. A späť k epizóde Martin Gero napísal tú epizódu a muselo to byť pre neho veľmi obtiažne, pretože počas tých rokov sme sa dosť spriatelili a on je fajn človek. Viem že veľa ľudí vinilo tvorcov za túto vec, nie je jeho chyba že postava Carsona zomrela. Seriál Stargate SG1 bol zrušený a oni potrebovali istými vecami zatriasť – strata milovanej postavy toto môže urobiť. A myslím že sa tak stalo a odpoveď bolo pre mňa veľmi potešujúca.

SaveCarsonBeckett.com- môžem iba povedať ďakujem. Ďakujem fanúšikom. Dostávam dary, karty, všetko je to veľmi milé. Viem že už bolo aj dosť protestov a petícií.

Otázka: A chystá sa ďalší pokojný protest pred Bridge Studios. (už sa konal)
PM: Áno, počul som. Opäť neviem čo povedať. Môžem ľuďom len poďakovať.

Otázka: Povedali ste že ste videli epizódu Sunday.
PM: Áno, videl.

Otázka: Váš posledný moment je veľmi výrazný. Aké to bolo pozerať na samého seba – zhorieť?
PM: Opäť, chcete aby som začal plakať? Pozrel som epizódu, a potom som ju okomentoval. Epizódu som videl s mojim bratom. Je ťažké to vidieť. Väčšinou viete čo sa stane. Myslím že som to zvládol veľmi elegantne. S touto epizódou sme urobili veľký kus práce a všetci boli perfektný okolo mňa.

Bolo veľmi zaujímavé natáčať túto epizódu, pretože tu bolo isté napätie, všetci vedeli že postava ide zomrieť a ja som im všetkým veľmi blízky. Ja som im povedal: „lidi, všetci vieme presne čo sa stane, ja som v pohode, buďte aj vy a hlavne relaxovaní, bude to v poriadku“. Ale všetko – tento posledný deň natáčania si veľmi dobre pamätám. Martin Gero mi kúpil peknú fľašu Škótskej a pri nej odkaz: „ďakujeme ti za cestu, Beckett nám bude chýbať“. A to bol veľmi noblesný krok. Pár sĺz som určite na ceste domov autom vyronil.

Otázka: Bolo to náročné držať túto informáciu pred médiami?
PM: Hej. Myslím že to je jediný scenár, ktorý mal napísané odvolanie na to že to má byť všetko zachované v tajnosti. Prvý krát odkedy som pracoval na Atlantise. Určite som nechcel nič povedať. Ale cítil som sa zle – napríklad na gatecone, kde som to nemohol proste povedať. Je dosť ťažké nevypustiť takéto veci von, a zároveň nechcete zavádzať fanúšikov. Myslím že potom je najlepšie nepovedať nič. A v USA epizóda ešte nebola ani vysielaná a myslím že to bude mať veľký dopad...

Otázka: A je dosť rozumné, že chcete aby to prvý krát fanúšikovia videli bez nejakých pocitov pred tým. Potom si s toho môžu vyvodiť ich vlastné závery.
PM: To je pravda.

Otázka: Raz ste v inom interview povedali, že by ste chceli aby Beckett bol ako zjavenie. A ja som to pochopil! Myslím...
PM: Dokelu (smiech), čo som tým myslel?

Otázka: K tomu teda dodávam, myslíte že sa Beckett povzniesol? Pretože fanúšikovia špekulujú že je v poslednej scéne povznesený.
PM: Beckett, Beckett ... vy drzí chlapík ? Dúfam že sa povzniesol rovno do južnej Kalifornie, pretože je tam pekne. A tam je s príťažlivou blondínkou na pláži. Proste neviem. Ale myslím že sa to postupne zistí. Je to scifi a to mi každý pripomína. Takže uvidíme čo sa stane s postavou. Veľa ľudí sa ma pýta, vráti sa späť? Ale ja skutočne neviem. Ale ak by sa mal vrátiť mal by som záujem využiť príležitosť? Samozrejme. Na 100%.

Otázka: Tak, vaše plány vám to dovoľujú. Dúfam že sa tam nejako dostanete.
PM: Ja tiež rozhodne dúfam.

Otázka: Nevidím žiadny dôvod, prečo by vás v nejakom momente nemohli vrátiť. Myslím tým: pozrite sa na JR. Broune, na Teryl Rothery. Tí každý chvíľu ako keby „klopali na nebeskú bránu“.
PM: Veľmi bláznivé že?

Otázka: Áno, preto je to scifi.
PM: Presne tak. Myslím že každý kto pracoval na seriály si to vždy užíval. Pre mňa to bola úžasná cesta, skúsenosť života. Dá sa povedať že to bola taká vysnívaná práca. A potom cestujete po celom svete a fanúšikovia vás oslavujú, oceňujú vašu robotu. Sú k vám veľmi vďačný.

Otázka: Kolovali už aj také reči že to bola vaša voľba opustiť Atlantis. Vyniesli by ste do toho trochu viac svetla?
PM: No určite nie. Nie, nebola to moja voľba. Ako som už povedal, tvorcovia prišli za mnou, a povedali že je nutné trochu zatriasť vecami. Bol som šokovaný, ako všetci ostatný. Takto proste funguje biznis. Ale nikoho za to neviním. Najprv títo tvorcovia robili Stargate, teraz to bolo 10 rokov, robia Atlantis a proste vedia čo robia. Ja iba musím ísť a byť vďačný že som mohol byť súčasťou toho všetkého po tri roky.

Otázka: Tesne pred Vianocami sme sa rozprávali s Davidom Hewlettom.
PM: Tú osobu nemôžem vystáť (smiech).
Otázka: Tak v poriadku, sorry (smiech).
PM: Ako nočná mora. Ale v skutočnosti mi jeho uťahovanie chýba.
Otázka: Naozaj?
PM: Áno, chýba mi.

Otázka: Bavili sme sa o putách, ktoré vznikli na pľaci, i o tých v seriály – tie, ktoré tvorcovia vytvorili. Ale keď sa rozhodlo, že sa istými vecami zahýbe je tu potom trochu nešťastný vedľajší efekt, vaše priateľstvo bolo prerušené, pretože iba „Ahóój“ a je čas na koniec.
PM: Musím súhlasiť. Pre mňa bolo priateľstvo medzi Beckettom a Mackayom veľkým súčasťou seriálu, úžasný aspekt. Ja a David sme raz robili gatecon v Austrálií. A ako sme vyšli na pódium tak sme sa na seba pozreli a len sme sa celú dobu smiali. Okrem toho sme boli spolu na Comic Cone. Vždy sme sa výborne doplňovali. Takisto sme aj veľmi dobrý priatelia a on je aj veľmi talentovaný herec. Je vždy výborné s ním a takisto aj zvyškom sga posádky pracovať. Ale toto bolo pre mňa špeciálna časť seriálu. Začalo to pilotom, kde sme mali malý moment na konci a ten bol vynikajúci „sme v inej galaxií – ako viac von sa ešte môžeme dostať?“

Tvorcovia ich priateľstvo hneď vymysleli, a fanúšikovia to začali oceňovať, pretože oni dvaja si boli veľmi podobný v mnohých veciach, ale vo všeličom zase veľmi odlišný. Medzi nimi sa vytvorili istá chémia. A za to ďakujem. Veľmi to oceňujem.

Otázka: Aké sú pre vás najvýznamnejšie momenty s tohto roka? Buď zo seriálu, alebo takisto aj zo zákulisia?
PM: Najvýznamnejšie momenty tretej sezóny. Musím povedať že epizóda Misgebotten – tá bola pre Becketta veľmi zaujímavá. Celé to začalo to vecou s retrovírusom a opätovným stretnutím Michaela. V tejto epizóde sa Beckett stal takým neochotným hrdinom. Bol mučení Michaelom, a to bolo veľmi zaujímavé. Tam sa ukázala jeho odvaha. Ukázalo to aký vývoj urobila postava počas tých rokov.

Na začiatku bol často považovaný za „zbabelého leva“, takže povedané po čase sa aklimatizoval a dokázal čeliť situáciám, stal sa odvážnejším a aj to ukazuje táto epizóda. A takisto bolo super pracovať s Connorom Trinneerom. A ďalšia epizóda Irresistible, práca s Richardom Kindom.ä

Rozhovor preložil: Jonas
Rozhovor je preložený a upravený z gateworld.net.