Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Robertom C. Cooperom, časť druhá

S príchodom Archy Pravdy bola povedaná posledná kapitola seriálu sg1. V prvej časti rozhovoru nám producent Robert.C.Cooper rozprával o Ori a o tom, čo bolo pre neho v súvislosti s nimi to najzaujímavejšie. V tejto časti nám viac rozpráva o Antikoch, Danielovi a kontroverznom návrate replikátorov.

Gateworld: Mohli by ste nám porozprávať nejaké vtipné príhody s natáčania filmu?
Robert C.Cooper Viete... ja si moc necením takéto príhody.

GW: Aké momenty s natáčania vám najviac ostali v pamäti?
RCC: Určite veľmi zaujímavé bolo natáčanie s helikoptérou – Teal´cove scény s Christopherom v horách. Vtedy som prvý krát letel helikoptérou. To bola pre mňa veľká skúsenosť a veľká zábava.

A proste super bolo pracovať na filme ako na predĺženej verzií seriálu s troškou času navyše. Ale nechcem aby to znelo ako sťažovanie. Mali sme trochu viac peňazí, trochu viac času a aj to bolo super. Stále to bolo dobrodružstvo. Pracovať pre televíziu môže byť trochu stresujúce ako výsledok istých tlakov na vás. Pod istým tlakom ste, pretože sú veci, ktoré musíte urobiť.

GW: Skúste nám porozprávať niečo o Morgaine La Fay. Prečo prišla do galaxie Ori? Sledovala tam Oddyseu? Nedávno sme sa bavili, že povznesené bytosti sa zdržiavajú v istej časti vesmíru.
RCC: Áno, myslím, že sa dostala do veľkého sporu ohľadom toho čo urobiť. Pretože naposledy keď sa Danielovi snažila pomôcť tak ju ostatný Antikovia stopli (v epizóde 10x03 The Pegasus Project), bola odstránená s holo miestnosti na Atlantise. A myslím, že sledovala tím na veľmi tenkej čiare a snažila sa prísť na to ako pomôcť bez porušenia pravidiel.

Niečo podobné ako keď bol Daniel povznesený a objavil sa Jackovi vo výťahu v epizóde 6x22 Full Circle a povedal mu o Anúbisovom pláne so silnou zbraňou. Tiež kráčal po veľmi tenkej čiare. Bol ako O´Neillov anjel. A tiež riešil veľký konflikt čo môže a čo nemôže urobiť. Nakoniec tú tenkú čiaru prekročil a Antikovia zasiahli – stal sa opäť človekom.

Myslím, že Morgaine bola v úplne rovnakej pozícií. Chcela pomôcť ale nebola si istá ako ďaleko až môže zájsť. A takisto pri tom všetkom vedela, že Adria bola stále oveľa silnejšia ako ona keby sa stretli tvárou v tvár. To bola jedna vec, ktorou sa Antikovia nikdy skutočne nezaoberali – interakcia jednej povznesenej bytosti s inou.

Bolo to podobné ako niečo v epizóde Threads, kde bola Oma zodpovedná za fakt, že sa Anúbis povzniesol a musela za to brať zodpovednosť. A keď spolu začali bojovať tak sa ako keby uzavreli v nekončiacom konflikte.

Pokiaľ by sme sa pozreli na Morgaine a predstavili si nejaký koncil Antikov, tak by to vyzeralo asi takto: „Pozrite, nechcem nejako zasahovať, naozaj. Ale musím niesť za toto zodpovednosť. Táto jedna vec je naozaj na mne“.

GW: Takže pri takýchto ničomníkoch môžeme vždycky čakať pomoc, hlavne keď im pomôžeme od ori a zachránime ich od priameho útoku!
RCC: Presne. Sami sme si pomohli tým, že sme zničili ori. Po istej stránke to bola odplata. Po istej stránke sme im pomohli od vojny povznesených bytostí.

GW: Takže keď sa vo filme Morgaine opísala ako vydedenec, tak dá sa povedať, že istým štýlom nejaké schválenie k tomu čo robila dostala?
RCC: Dá sa povedať, že zastupovala ostatných Antikov. Nedá sa to priamo porovnať s tým, že by dosala povolenie, ale po istej stránke jej to určite schvaľovali. Pretože podľa toho čo sa stalo v epizóde The Shroud sme ukončili ich zásluhy a konečne sme získali aj nejaké naše.

Stále máme hrozbu nasledovníkov ori, ktorí bojujú s technológiou oveľa silnejšou ako je tá naša, pretože ori im ju dali. Používali svoje vedomosti vesmíru a presne toto Antikovia nechceli. Preto sa držali stranou.

GW: Antické nezasahovanie je vlastne ich najvyšším nariadením. Ori podvádzali, ale oni aj tak nechceli rovnakým spôsobom odpovedať.
RCC: Tak Ori na takýchto veciach nezáležalo. Chceli manipulovať ľuďmi, nižšími stvoreniami. Nasledovníci Ori sú druhou generáciou ľudí v galaxií. Prvá generácia sa povzniesla, stala sa Ori a tí vytvorili niekoho kto by ich uctieval.

A čo na to Antikovia? „Pozrite, tento boj môžeme vyhrať. Môžeme ich zničiť s našou technológiou. Ale to sa nestane, pretože mi taký nie sme. Takže radšej sa schováme a pôjdeme niekde inde kde môžeme žiť šťastne. A oni nech si robia čo chcú.

Prešli milióny rokov a obe skupinky sa naučili ako sa povzniesť. Vtedy vznikli aj Ori, získali svojich nasledovníkov, a dali im technológiu na zotročovanie iných.

GW: Poďme späť k Adrí, k poslednému boju Adrie. Cesta akou to bolo vykreslené, bolo cieľom indikovať nekonečný boj medzi dvoma osobami, tak ako medzi Anúbisom a Omou?
RCC: Áno, bojujú podobne ako Anúbis a Oma Desala.

GW: Takže teraz majú zohraný súboj...
RCC:  Áno, stále bojujú. Morgaine sa obetovali aby zneškodnila Adriu a zabránila jej zlej ceste.

GW: Ste spokojný s rolou, ktorú mal Doci vo filme? Po stránke veľkosti? Zdalo sa, že v krížovej výprave mal pred príchodom Adrie oveľa väčšiu úlohu.
RCC: Opäť raz, my sme sa hlavne museli vysporiadať s možnosťami herca pri natáčaní. Bola to skutočne otázka, či Juliana zapojiť do filmu, alebo úplne vypustiť. A ja som zvolil, že tam bude. A myslím si, že jeho prítomnosť bola veľmi dôležitá.

GW: Áno, bolo super, že tam bol.

RCC: Rozhodne.

GW: Mohli by sme skočiť na inú tému a ísť sa baviť o replikátoroch? Povedzte nám o vašom rozhodnutí zahrnúť ich vo filme o Ori, a hlavne zahrnúť ich po takejto veľkej stránke.
RCC: Mám rád replikátorov! (Smiech)

GW: Super na tom je vec, že sme sa vrátili späť bojom ako v epizódach Nemesis, Enemies bez ľudských replikátorov, s ktorými sme sa zaoberali posledných niekoľko rokov.
RCC: Tak pokiaľ ma chcete psychoanalyzovať tak bolo mojím zámerom to skúsiť. Je veľa ľudí, ktorí majú radi starú stargate a toto bol taký element, ktorý nás trochu vrátil do minulosti. A pre mňa to bolo prirodzenou nadstavbou niečo logického vďaka tomu čo sme dostali od Asgardov.

GW: A pre IOA je úplne typické urobiť takýto tupí krok!
RCC: A ako aj v inej situácií, možno pre nás urobila Carterová chybu, keď použila asgardské zariadenie na diletáciu času v epizóde Unending. Často sme pokazili veľa vecí tým, že sme používali technológiu, ktorej sme nerozumeli. A to je ďalší aspekt stargate. Je to o používaní pokročilých technológií, ktorým nerozumieme. Sme proti silným alianciám s technológiami nad naše chápanie. A je to o vysporiadaní sa s tým.

Keď sa pozrieme na isté elementy, ktoré sme chceli zahrnúť na konci seriálu – ja som chcel hlavne zahrnúť kľúčové aspekty celého seriálu. Jeden s týchto aspektov bola technológia. A na to pre mňa nadväzoval krok IOA s touto technológiou.

Jedna vec na ktorú sa fanúšikovia často sťažovali bola, že sme mali istú technológiu, ale nepoužívali ju.

GW: Naposledy keď sme sa spolu bavili o Arche Pravdy ste ju charakterizoval ako zariadenie na vymytie mozgu. Je to také jednoduché riešenie na intergalaktickú vojnu?
RCC: Viete, vedel som, že túto situáciu s nasledovníkmi Ori vyriešime v jednom príbehu – v jednom filme, ktorý je vlastne to isté ako dvoj-epizóda.

V Hviezdnej Bráne sme vždy s ťažkosťami bojovali aby sme vyriešili konflikt. Daniel a O´Neill ako základné postavy začali seriál. Jeden rieši situácie so zbraňou a druhý diplomaciou. A pre vyriešenie celého seriálu som chcel použiť niečo s tohto.

Takže Daniel sa snaží nájsť nejaké mierumilovné riešenie konfliktu. A sú tu dve cesty. Buď presvedčíte ľudí aby ďalej nebojovali, alebo budete s nimi bojovať až kým jedna strana nebude zničená. A keď som sa pozrel na konflikty ktoré sa dejú po svete som zistil, že pravda niekde určite je. A nám napríklad média reprezentujú informácie, ktoré sa zdajú byť pravdou.

Je tam istá analógia, Archa sama osebe. Pre mňa je to jasný príklad ako sa k nám dnes dostávajú informácie. A pre mňa bolo zaujímavé zariadiť víťazststvo vo vojne bez použitie zbraní. Ale bola táto metóda lepšia?

To je skutočne zaujímavá otázka. Pretože si myslím, že Daniel sa v príbehu dostáva do rozporu, či je toto skutočne morálna cesta. Istá časť populácie by o tom určite rada videla väčšiu debatu. Ale potom by sa zase iný ozvali, „to je nuda, buďte už ticho a poďme ďalej“.

GW: Po Danielovej debate s Landrym na konci filmu, ohľadom toho, že Archa bude poslaná do oblasti 51 som iba očakával, že uvidím ako nesie Archu zdvíhač pomedzi veľké množstvo regálov. Nenapadlo vás niekedy urobiť poctu pre zlodejov Archy, alebo niečo podobné?

RCC: Napísal som scénu, dokonca sme ju natočili ako sme sa vlámali do oblasti 51 a zničili Archu. Ale vystrihol som ju z niekoľkých dôvodov. Hlavne to, že som mal pocit, že film má až príliš veľa koncov, zdalo sa mi to ako epilóg za epilógom. Potrebovali sme vyriešiť vzťah Valy a Tomina, potrebovali sme scénu s priorom v našej galaxí.... a ja som mal pocit, že to by bola len ďalšia scéna a nič viac.

A takisto sme nemohli dopustiť, aby to dopadlo úplne správne. Je tu toľko vecí, ktoré by som rád spravil. Určite by som bol rád aj za malý boj s loďami Ori nad zemou.

GW: Takže keď Archa nebola zničená, je možné, že ju ešte uvidíme?
RCC: Neviem, skutočne neviem. Nemám ideu ako to bude vyzerať. Ľudia sa ma pýtajú „budú ešte ďalšie filmy? Bude nový seriál?“ A verte, že pokiaľ bude nejaká možnosť, tak hneď to oznámim, ale zatiaľ naozaj neviem.

GW: Oblasť 51 vyzerá ako sklad super zariadení, ako kreslo na virtuálnu realitu, kvantové zrkadlo...
RCC: Pozitívne je, že ľudia chcú stále viac. A pokiaľ majú pocit, že chcú stále vidieť a vedieť viac vecí ohľadom Stargate, tak je to super. 

GW: Prichádza doba Blu-ray dvd, bude film vydaní aj v tomto formáte?
RCC: To je záležitosť MGM, neviem. Dúfam.

GW: Keď sa pozriete dozadu na posledné dva roky, splnila línia s Ori vaše očakávania?

RCC: Po pravde, necítim sa moc dobre takto hodnotiť veci. Nechávam to na ľudí. Vždycky keď niečo napíšem - a toto som nepísal len ja. Je veľa ľudí, ktorý sa podieľali na posledných dvoch sezónach, takže nechcem za to všetko brať len ja ocenenia.

Dúfam, že ľuďom sa to páčilo a dúfam, že sa im ešte budú páčiť veci, ktoré napíšem. Pretože keď urobíte nejaké rozhodnutia, a potom sa na ne pozriete s odstupom času, tak sa pozeráte s trochu iným aspektom ako vtedy. Ale podľa mňa to bolo úspešné. A tiež zaujímavé pre mňa.

GW: Nemáte nejaké informácie o predaji filmu, týkajúce sa hlavne toho, že by MGM mohlo povoliť tretí film?
RCC: Neviem, dúfam, že čoskoro budeme vedieť. Ale myslím si ... no radšej nepoviem, nechám si to pre seba aby som sa ešte nedostal do problémov.

Rozhovor je preložený a upravený z Gateworld.net
Preložil: Jonas