Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovor s Robertom Picardom. (Woolsey)

Už je tomu šesť rokov, odkedy sa herec Robert Picardo stal agentom NID. V tomto rozhovore rozpráva hlavne o svojej úlohe v piatej sezóne sga. Okrem Atlantisu je Picardo známy aj účinkovaním v seriáli Voyager, o ktorý v rozhovore tiež spomína.

GateWorld: Takže ďalší seriál skončil. Aké to je, život sa vrátil do normálu?
Robert Picardo: Nuž, vo Vancouveri som pracoval veľmi rád. Je to prenádherné mesto, bola to dobrá práca, a s dobrým štábom bolo veľa zábavy. Posledný rok bol ako sen. Skutočne som si ho užíval. Ale tiež je pekné byť doma, viac so svojou rodinou, variť v kuchyni.

GW: A váš suterén s cukrovinkami?
RP:  Pečiem cukrovinky v suteréne?

GW: Áno, pečiete vo svojom suteréne, podľa Wikipédie.
RP: V suteréne ...

GW: Vraví sa tam, že máte rád koláče, a keď skončíte hereckú dráhu, tak si zriadite obchod s koláčmi. Nie je to pravda?
RP: To je klamstvo! (smiech) To hovorí Wikipédia?

GW: Presne tak.
RP: Tak, presne toto sa stane, keď vás môže hocikto popísať. Ja napríklad mám rád koláče. Ale nemám záľubu v ich robení. Takže teraz by sme mali opraviť Wikipédiu!

Rád varím, varím veľa. Rád robím domácu pizzu, všelijaké veci, ale cukrovinky a tak, to nie. Proste Wikipédia nemôže byť úplne dokonalá.

GW: Hovorili ste, že ste boli rád vo Vancouveri?
RP: Áno, skutočne.

Síce nie každý rád lieta párkrát za týždeň, ale na druhú stranu to nie je veľký výlet, nie je to dlhý let. Ale presne ako som povedal, išlo o veľmi príjemnú prácu. Túto skúsenosť som si naozaj užíval.

GW: Keď vám ponúkli túto prácu, povedali ste: „stále chcem bývať v LA, nedávajte mi byt vo Vancouveri?“
RP: Nie, lebo idea bola taká, že Woolsey nebude v každej epizóde, myslím, že bol v 14 z 20.

GW: To bola ich idea?
RP:  Áno, bola. Joseph Mallozzi a Paul Mullie ma za tie roky dobre poznali, vedeli, že by som nepracoval na seriáli, ak by som bol mimo svojho mesta. Boli dosť citliví, pochopili, že nechcem byť stále preč. Nikdy som nebol preč dlhšie ako 3 týždne, väčšinou tak 10 – 12 dní.

GW: Čakali ste, že seriál skončí túto sezónu?
RP: Čakal som, že piata sezóna bude tou poslednou. Ale len očakával.

Zdalo sa, ako by na Scifi boli spokojní s tým, kam sa seriál uberal. Fanúšikovia prijali Woolseyho ako veliteľa, a myslím, že bola šanca na šiestu sezónu. Podľa mňa išlo o unáhlené rozhodnutie.

GW: Tuším toto rozhodnutie prišlo počas natáčania epizódy Infection, podľa Andyho Mikitu. Joe prišiel na pľac, oznámil toto rozhodnutie a všetci zostali zaskočení.
RP: Tento moment som zmeškal, pretože si pamätám, ako ma o tom informoval môj šofér Larry, ktorý ma vyzdvihol na letisko vo Vancouveri.

Správa vypukla na pľaci, kým som bol v lietadle, neskôr mi aj Joe priateľsky telefonoval.

GW: Kto vám ostal v pamäti zo seriál Voyager? ? Robbie, Jeri?
RP: S Robbiem som sa akurát bavil včera, sme veľmi dobrí priatelia. Ale Jeriho som dlhú dobu nevidel. S Robbiem som aj pracoval nedávno, pretože sa stal producentom seriálu Chuck.

GW: Ešte som tento seriál nevidel, ale vraj je dobrý.
RP: Hrá tam napríklad Adam Baldwin z Firefly. Je úžasný, ďalšia dobrá skúsenosť.

GW: Mohli by ste nám popísať v čom je deň ostatných scifi seriálov odlišný od dňa pri Stargate?
RP: Pri Stargate je to jednoduchšie, istým spôsobom oddychujúce. A ešte aj jeden veľký rozdiel. Pri Stargate sa dej odohráva v súčasnosti, Star Trek sa odohráva v budúcnosti. Na veľa vecí sa dáva veľký pozor, sú tu rôzne pravidlá týkajúce sa jazyka, zákazu rôznych súčasných vecí a tak.

Star Trek má svoje plusy aj mínusy. Má obrovskú fanúšikovskú základňu, ktorá očakáva premiéru a netrpezlivo čaká na váš výkon. Super je, keď ste do seriálu akceptovaný. Tiež prichádzajú aj rôzne sťažnosti. Seriál Enterprise bol prequel, takže sa veľa ľudí sťažovalo, ako Enterprise celkovo do Star Treku nezapadá.

GW: Vráťme sa k Stargate, dovolilo vám ukončenie Stargate dostať sa do mnohých hosťujúcich úloh, do ktorých to proste počas sga nešlo? Možno šanca si zahrať viac odlišné postavy. Ako sa pozeráte na toto? Som presvedčený, že sa na ukončení určite snažíte nájsť aj pozitíva.
RP: Je skutočne dobré mať stálu prácu. O tom niet pochýb. Samozrejme, koniec seriálu bol pre mňa sklamaním. Ale proste som si povedal, že idem stráviť viac času doma. Áno, zahral som si pár hosťujúcich postáv, ale tiež som mohol pracovať aj na nezávislých filmových projektoch.

GW: Kedy by sme mohli uvidieť film Sensored? Film, na ktorom momentálne pracujete. Povedali ste nám, že nedávno sa natáčal s červenou kamerou, a ešte treba robiť rôzne úpravy.
RP: Základ bol dokončiť prácu s touto kamerou, skutočne zaujímavou novou 4k digitálnou kamerou. Základné natáčanie sme skončili asi pred 11 mesiacmi. Pracujeme na distribúcii s jednou s menších firiem, uvidím, ako to dopadne, dúfam, že to neskončí len pri dvd vydaní. Informácie o filme sú na: www.SensoredTheMovie.com.

GW: Keby ste sa mohli vrátiť spať, k nejakej postave, a stráviť s ňou viac času, o akú postavu by išlo? Nemusí to byť len Woolsey.
RP: Woolsey je postava s budúcnosťou. S Voyagerom by som to takto nepovedal, myslím, že seriál nebol dostatočne populárny.

GW: Pred pár rokmi sme sa bavili o Star Treku a hovorili ste, že sa ešte určite objaví a mali ste pravdu.
RP: Áno, Star Trek sa vracia, nie je to dobré len pre značku, ale celkovo to je ikona scifi, niečo ako keď sa vracia Batman.

GW: Bolo podľa vás dobré ukončiť Atlantis a pokračovať v dvd filmoch, alebo je ešte stále skoro o tom špekulovať?
RP: Určite je trochu skoro. Prvý film by mal byť, ale ešte sa toho veľa nevie, žiadny z hercov ešte nebol kontaktovaný. A dúfam, že Scifi Channel sa toho tiež chytí.

GW: Áno, myslím, že ho budú vysielať.
RP: Verím, že bude úspešný. Bolo by vynikajúce, raz, dva razy do roka mať niečo také, aj pre fanúšikov ktorí budú sledovať Stargate Universe. Sg1 filmy boli úspešné, nad očakávania štúdia, snáď tak dopadne aj sga film.

GW: Amanda Tapping sa presunula k Sanctuary. Bola pri Stargate 11 rokov, asi ťažko ju viniť.
RP: Dobre pre ňu, len dobre.

GW: Presne tak, tiež natáča s červenou kamerou A keď povedala toto svoje rozhodnutie, tak Joseph Mallozzi oznámil, že čoskoro príde oficiálna správa. A povedal som Darrenovi, ktorý tiež pracuje na GW „dosadia Roberta Picarda“. A stalo sa to.

A to napriek tomu, že nešlo o veliaci typ. Keď som si pozrel epizódu sg1 7x18 Heroes, tak som si povedal, že toto nie je veliteľ Atlantisu. Oveľa lepšie to bolo v epizóde 7x20 Inauguration a potom v neskorších sezónach.


RP: Keď som sa to dozvedel, tak som sa bavil s Josephom Mallozzim a nechápal som ako. Rád som pracoval na seriáli, ale keďže Woolsey bol prezentovaný istým spôsobom, prišlo mi náročné, aby sa stal veliteľom a zároveň ostal tou postavou, ktorou bol. Ale hneď ako som s ním dotelefonoval, ma napadlo, že toto je pre herca skutočná výzva.

GW: Joseph Mallozzi a Paul Mullie vybrali človeka, ktorého by každý netipoval. K piatej sezóne, ktoré momenty boli podľa vás najlepšie.
RP: Ťažko sa vyberá. Veľmi dobré bolo stráviť istý čas s mojím priateľom Billom Nyem v epizóde 5x16 Brain Storm. Táto epizóda mimo Atlantisu sa mi páčila. A tiež Neil deGrasse Tyson. Bol som rád, že to vyšlo.

Počul som, že epizóda 5x19 Vegas, ktorú písal Robert C. Cooper sa podarila. Osobne sa mi páčila Remnants. Tie príbehy boli super, inteligentné. Páčila sa mi aj moja časť v tejto epizóde.

Škoda, že som nemal viac scén s Rononom. Bola by to veľká zábava, pretože sme absolútne protiklady.

GW: K vašim dlhodobým plánom, budete viac hrať, alebo ostávať v Kalifornií? 
RP: Kalifornia je veľmi príťažlivé miesto. Povedal som svojej žene „neviem či chcem zomrieť v Kalifornií, pretože sa obávam, že by som si to ani nevšimol".

Rozhovor preložili Jonas a Lado
Rozhovor bol preložený a upravený z gateworld.net