Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Rozhovou s Ming-Nou (Camile Wray)


Herečka Ming-Na, hrá prvú homosexuálnu postavu v hviezdnej bráne - Camile Wray. V rozhovore rozpráva ako sa dostala k Stargate Universe, hodnotí prvú sezónu seriálu. Hlavne netradičné postavy, vzťahy. A je toho oveľa viac!

Gateworld: Je super konečne s vami hovoriť, Ming – Na. Ako sa máte? Dúfam, že dobre.
Ming-Na: Je to trochu hektické. Veľa lietam medzi Los Angeles a Vancouverom. Striedam rodinu a prácu. Takisto účinkujem v inej šou v pár epizódach. Takže to bol skvelý rok! Užila som si veľa zábavy. Ale som trochu unavená [smiech].

GW: Stále ste hlavne v L.A. a len dochádzate tam a späť?
MN: Áno, mám tam rodinu. Takže som včera večer priletela.

GW: To je šialené!
MN: V pondelok letím hneď späť. Pracujem v pondelok a v utorok sa vrátim späť. Tak nejako vyzerá môj život. A v skutočnosti stretávam viac ľudí počas týchto letov ako keby som ostala v L.A.

GW: Naozaj?
MN: Áno. Vo Vancouveri je veľmi veľa práce. Každý tam teraz niečo robí.

GW: Porozprávajme sa trochu o vašej kariére pred SGU. Väčšina ľudí vás pozná zo seriálu ER, alebo ako hlas Mulana v Disneyho filmoch. Ako ste sa dostala k tejto práci?
MN: Začala som v divadle. Už od tretej triedy som to milovala. A odvtedy som nikdy nezaváhala. Vlastne som nikdy netúžila robiť nič iné. Stále snívam o tom, že budem účinkovať na Broadway. Vyštudovala som na univerzite Carnegie Mellon. Takže to vždy bola moja vášeň.

GW: Porozprávajme sa trochu o vašej kariére pred SGU. Väčšina ľudí vás pozná zo seriálu ER, alebo ako hlas Mulana v Disneyho filmoch. Ako ste sa dostala k tejto práci?
MN: Začala som v divadle. Už od tretej triedy som to milovala. A odvtedy som nikdy nezaváhala. Vlastne som nikdy netúžila robiť nič iné. Stále snívam o tom, že budem účinkovať na Broadway. Vyštudovala som na univerzite Carnegie Mellon. Takže to vždy bola moja vášeň.

Jedným zo zlomov bolo účinkovanie vo väčšej hre v Pittsburghu ešte pred skončením školy. Myslím, že som mala 15 alebo 16 rokov. Potom som sa presťahovala do New Yorku a hneď sa dostala k hre „As The World Turns“. Robila som v divadlách mimo Broadway. Jedna vec viedla k druhej. Vlastne som od skončenia školy neprestala robiť.

GW: Preferujete javisko, alebo obrazovku?
MN: To záleží . . .
GW: . . . na projekte?
MN: . . . na výplate! [smiech]

Z peňažného hľadiska by to musela byť televízia alebo film. Napriek tomu si myslím, že mojou láskou je stále divadlo, čo sa týka práce pred obecenstvom. Vidieť reakcie divákov a tesne pred predstavením mať tú jemnú nervozitu je niečo úžasné.

GW: Ten okamih pôžitku?
MN: Áno! Byť pod drobnohľadom divákov po celé dve hodiny je niečo magické. Musíte hrať najlepšie ako viete a byť neskutočne sústredení. Nie, že by sme to nerobili v televízii, ale v TV sa pracuje oveľa bezpečnejšie. Skoro to už preferujem.

Už dlhšie som nehrala v divadle. Trochu sa bojím tam opäť vkročiť.

GW: Máte za sebou rozsiahlu kariéru. Keďže som vedel, že budem s vami hovoriť, tak som si vás našiel cez IMDB. Úplne som zabudol, že ste bola Chun-Li [vo filme Jean-Claude Van Dammea z 90-tych rokov Street Fighter]!
MN: Pretože som v ňom bola dobrá? Alebo preto, že to bolo tak príšerné? [smiech]

GW: Hmm . . .
MN: To je úplne v poriadku! [smiech]

GW: Rozhodne to nebolo na úrovni Občan Kane, ako zástupcu filmov založených na video hrách. [smiech]
MN: Bohužiaľ už počas natáčania mi to došlo. Je to druh zábavného príbehu. Som si celkom istá, že ma za to bude režisér nenávidieť. Keď som bola na ER a videla som trailer na ten film, tak som povedala Georgeovi Clooneymu: „Ó, môj bože! Moja kariéra je u konca!“ A viete, čo on povedal? „Neboj sa, na zničenie kariéry je toho treba oveľa viac!“

GW: Na druhej strane, pracovala ste s Raul Julia predtým, než odišiel na druhú stranu.
MN: Áno! A to bola jedna z najlepších vecí, ktoré na tom boli – skutočne ho stretnúť. Už vtedy nebol v najlepšom fyzickom stave. Ale bola to veľmi podmanivá osobnosť, ktorú bolo hodno stretnúť a mať šancu s ňou pracovať.

GW: Poďme sa trochu porozprávať o SGU a ako ste sa k tomu dostali. Počuli sme nejaké historky od zvyšku štábu, s ktorými sme už hovorili. Môžete nás previesť tým procesom? Uchádzali ste sa pôvodne o rolu Camille?

Ešte pred SGU sa Ming-Na objavila ako DR. Chen v dlho bežiacom dramatickom seriáli ER.
MN: Zavolali mi a stretla som sa s Paulom Weberom, pretože som ešte žila v L.A. Producenti už boli vo Vancouveri. On mi povedal o projekte a natočili sme pár scén, aby ma mohol vidieť na páske.

O mojej role som mala rozhovor s Robertom Cooperom. Kvôli rodine neberiem veľa projektov mimo L.A. Hlavne odkedy sa mi narodila dcéra. On ma musel presvedčiť, že sa to bude dať stíhať. Takisto ma musel presvedčiť, že to bude silná ženská postava v seriáli, ktorý je hlavne o postavách.

On ma do tej role ukecal. A som mu za to veľmi vďačná. Je to úžasná šou a som na ňu hrdá.

GW: Ktoré časti osobnosti zdieľate s Camillou? Alebo je tam viac odlišností? MN: Vau . . . Sme tak odlišné! [smiech]
Myslím si, že jednou podobnosťou je moja tendencia poriadne porozmýšľať nad každou vecou. Je v tom určitá praktickosť. Ona je silná a ja si o sebe tiež myslím, že mám dosť sily. Okrem toho sme úplne odlišné. Smejem sa každých päť minút a som tak trochu bláznivá.


GW: A Camille až taká nie je.
MN: Naozaj? Myslíte si to? Prečo si to myslíte? [smiech] Hrať jej postavu je určite výzva. A nie len preto, lebo je lesba, ale pretože je ženou vo veľmi silnej, autoritatívnej pozícii. Sama seba si neviem predstaviť v takom pracovnom nasadení. Skôr sa vidím ako matka. Ale možno to nie je tak ďaleko od seba – som šéfom svojim deťom! [smiech]

GW: Camilla mala mať pôvodne niektoré vlastnosti ako trochu falošný pocit nadradenosti a dôležitosti nad ostatnými civilistami a vojakmi na palube Destiny. Takisto tam bola tvrdohlavosť.
Ako by ste povedali, že sa to podarilo ukázať na plátne? MN: Ja ju tak nevnímam. Vidím ju ako ženu, ktorá je lezba a musí sa uchytiť v mužskom svete. A je zvyknutá ísť tou cestou stále dopredu. Je veľmi múdra. To je niečo, čo s ňou mám spoločné! Len to napíšte! Som múdra! [smiech]

Ja osobne ospravedlňujem všetko, čo musela spraviť, aby bol jej hlas počuť a jej názory rešpektované. Myslím si, že vždy sa dá na to dívať ako na ženskú, ktorá je nadutý šéf. Ženy s mocou majú vždy zlú reputáciu. Dokonca aj keď nosia vysoké podpätky s minisukňou a dlhými vlasmi. Myslím si, že vždy bude existovať dvojitý meter, keď príde na ženy a moc. A keď sa to ukáže v seriáli, tak môžete vidieť jej jemnejšiu stránku. Vidíte, že nemala dobrý vzťah s rodičmi, ktorí nie sú pre ňou veľkou oporou.

Myslím si, že všetky tie veci ju donútili myslieť si, že sa stále musí zlepšovať. Takže si stále niečo nakladá na svoje plecia, viete? Destiny jej dáva možnosť trochu skloniť hlavu.

GW: Poďme sa porozprávať o prvej sezóne. Zdá sa, že Wrayová sa snaží dostať Destiny pod kontrolu civilistov za každú cenu. Takisto aj s Rushom – toho odmieta uznať ako autoritu – ale to jej nebráni sa s ním spojiť v epizóde „Divided“ a pokúsiť sa o civilný prevrat.

Ming-Na cíti, že Wrayová sa spojila s Rushom kvôli obave z toho, čo môže plukovník Young spraviť.

MN: Myslím si, že cítila, že plukovník Young môže hocikedy zísť z cesty. Majú zbrane. Majú svaly. A môžu veleniu nahlásiť veci, ktoré nemusia byť nutne pravdivé. Ona nevie, čoho všetkého je schopný. Ak je schopný niekoho zabiť – alebo skoro zabiť – čoho je ešte schopný?

Ona sa bojí, že je schopný oveľa horších vecí. História nás učí, že ak sa niekto v armáde zblázni, tak sa dejú zlé veci.

GW: Zvlášť v posledných epizódach sezóny ho vidíme robiť rozhodnutia, ktoré nepatria k tým najmúdrejším z hľadiska velenia.
MN: Áno! Nerobí dobré rozhodnutia pod tlakom. Ľudia to začínajú zisťovať. Camille zistila, že ak chce dostať každého domov, tak jej najlepšia šanca je spojiť sa s Rushom. On má know-how na ovládanie lode. Aj na bránu. Takže je pre ňu veľmi dôležité, aby bola s ním.

GW: Je tu tiež dej na Zemi. Keď ide domov na Zem prvýkrát, tak stretne osobu z IOA, ktorá sa zdá, že manipuluje s ostatnými. Táto postava jej povie, ako by veci mali vyzerať. Akú má motiváciu? Je to tak jednoduché ako kariérny postup?
MN: Viete, myslím si, že v jej mysli . . . je to všetko príliš rýchle. Pre ňu je Zem ešte stále veľmi reálna vec. Ona musí udržiavať vzťahy a nie kaziť veci. A skúmanie Destiny je veľmi veľký projekt. Mala by sa menej starať o to, čo sa deje s loďou. Ale ak by sa jej podarilo predať kontrolu lode IOA, tak by z toho mohla profitovať. Je dostatočne ambiciózna na taký cieľ. A to samo o sebe nie je zlé! Čo je zlé na to tom, chcieť niečo? [smiech]

GW: Samozrejme! Nič! Aj keď to je nesplniteľná ambícia! [smiech]
MN: Ona si stále myslí, že sa dostanú domov. Nestará sa o loď!

GW: V epizóde „Life“ zistíme, že Wrayová je lezba. A je to prvýkrát v histórii príbehu, kedy je implicitne ukázané alebo nastolené, že postava je homosexuál. Čo si myslíte o tom, ako Brad [Wright] a Rob [Cooper] zvládli tento aspekt jej postavy?
MN: Myslím si, že úžasne a premyslene.

GW: Keď sa pôvodne zverejnili profily postáv, tak určité skupiny fanúšikov ich považovali za kontroverzné. Minimálne na začiatku.
MN: Pre mňa to bolo prekvapujúce. Pretože, keď som bola na ER, tak tam bolo veľa homosexuálnych postáv. A tiež Laurina postava – dr. Weaverová – bola lezba a priznala sa k tomu. Takže pre mňa homosexuáli patria k TV seriálom.

GW: Nemyslím si, že je ten pomer taký veľký, čo sa týka nášho žánru. Hlavnou výnimkou je John Barrowman ako kapitán Jack Harkness v Torchwood. Nie je veľa iných.
MN: A čo Eric McCormick vo Will and Grace?

GW: Hovorím len o našom žánri.
MN: Jasné! Vo svete sci-fi – bola som prekvapená, že za 15 rokov príbehu Stargate sa nikdy neobjavila hosťujúca postava, ktorá by bola homosexuál. To ma naozaj prekvapilo, pretože som nesledovala žiaden z tých 15 rokov predtým.

Takže áno, bolo to pre mňa prekvapujúce. Ale veľmi príhodne. Myslím si, že Brad a Robert zariskovali. A dobre spravili. Vo svete sci-fi by mal byť každý nejakým spôsobom reprezentovaný. Keď máme mať pár mimozemšťanov, prečo by sme nemohli mať dvojicu homosexuálov? [smiech]

GW: Musím povedať, že ma ohromil váš výkon čo sa tohto týka. Prišlo mi to veľmi čestné v prezentácii a zobrazení.
MN: Ďakujem! To bola jediná vec, ktorej som sa obávala. A dosť som o tom hovorila s mojimi kamarátmi, ktorí sú homosexuáli. Cítila som to tak, že ona to odhalila až neskôr v živote. Ja jednoducho potrebujem, aby bola postava dôstojná v tomto aspekte jej života.

A samozrejme to nemať ako jedinú vec, čo je na nej zaujímavá. Každá epizóda nemôže byť zameraná na fakt, že je lezba. To by bolo strašné, pretože by to nebola skutočnosť.


GW: Aké sú vaše najobľúbenejšie momenty z prvej sezóny? Či už na plátne alebo mimo neho. Nemusí sa to nutne sťahovať na vašu postavu.
MN: Myslím si, že jedným míľnikom pre nás všetkých bolo vidieť po prvýkrát Hviezdnu bránu. To a byť schopný cestovať cez ňu. Myslím si, že to bol pre každého herca špeciálny moment.

Takisto sa mi páči, že robíme novú Stargate namiesto pokračovania v predchádzajúcich sériách. Fakt, že stojíme mimo nich, ak to potrebujeme. To sú tie pravé špeciálne momenty pre mňa.

Mám rada Robert Carlyle a Louis [Ferriera]. David [Blue] a Elyse [Levesque]. Mám na mysli celú skupinu. Milujem ich. Sú úžasní. A posádka je tiež skvelá.

GW: Mnoho z nich je v tom skoro 15 rokov. Takže vedia, čo robia.
MN: Myslím si, že máme veľkú výhodu v tom, ako hladko beží produkcia a že sa všetci medzi sebou poznáme. Je to skvelé.

GW: Už nás delí len chvíľa od premiéry druhej sezóny. A ja som mal možnosť si pozrieť „Intervention“.
MN: Čo ste si myslel? Vy viete, čo sa stane!

GW: Ja viem! „Intervention“ je podľa môjho názoru hviezdna epizóda a skvelý začiatok sezóny. Čo budú hlavné témy tento rok podľa vás? Ak prvá sezóna bola o: „Toto sú zlí ľudia“ a dať im vedieť, že sa nemôžu vrátiť a musia tam ostať hodnú chvíľu, bude druhá sezóna viac o zvykaní si na novú realitu a o tom, ako sa naučiť v nej žiť?
MN: Myslím si to. Myslím si, že sa dostávajú k bodu: „Toto je cesta, akou sa budeme uberať ďalej.“ Dostávajú sa zo stavu podvedomého zapierania svojej situácie – uvedomia si, že ak chcú naozaj pokračovať v živote, tak sa musia cez to preniesť. Myslím si, že my všetci tak trochu začíname akceptovať náš osud.

Vyťažia zo situácia maximum. A ako v každom pracovnom prostredí, aj tu to občas bude ťažké. Zvlášť, keď sa objavia tí prekliati mimozemšťania. Viete, ako veľmi je zábavná moja práca? [smiech]

GW: V akom smere?
MN: Myslím to vážne! Stojím na pľaci, je tam zelené plátno a my musíme predstierať, že sa približuje vesmírna loď. Alebo sa dívame do iného planetárneho systému. Vždy poviem „vau“. Keď som bola malé dievča a dívala sa na Star Wars, tak som snívala o tom, že som vo vonkajšom vesmíre. A svojím spôsobom tam som!

GW: Vždy ste mala rada sci-fi?
MN: Jasné! Vždy. A stále mám. A predávam tento gén mojim deťom.

GW: Aký veľký vplyv bude mať Wrayová tento rok v Destiny? Bude to stále „normálka“ pre ňu?
MN: Viete, je dôvod, prečo sa slovo „človek“ vyskytuje v ľudských zdrojoch. Moja švagriná je jedným z nich a ja sa s ňou o tom rozprávam. Niekedy sa mylne súdení ako zlí ľudia. Ale v skutočnosti, ona najala všetkých tých ľudí. Pretože ona verila, že my sme schopní vykonávať našu prácu a sme tí správni ľudia. Ona ich všetkých pozná. A možno vie o ich tajomstvách.

Ale myslím si, že už začínate vidieť tú časť jej práce, kde chce dosiahnuť, aby každý bol vždy schopný vykonávať svoju prácu. Myslím si, že do jej práce lídra civilistov príde viac vrelosti.

GW: Rozmýšľala ste o tom, naskočiť do kruhu conov? Robíte Comic-con . . .
MN: Áno, pretože musím! [smiech]

GW: Brian, Elyse, Alaina, a David začali trochu navštevovať cony. Zaujíma vás to aspoň občas alebo ešte sa budete držať mimo?
MN: Budem sa trochu držať mimo. Nie je to preto, že sa nechcem stretávať s fanúšikmi. Občas by som to rada urobila. To je to, čo mám rada na Comic-Cone. Bolo tak zábavné počuť všetko, čo mal kto povedať. Pre mňa to je náročné, pretože trávim veľa času vo vzduchu. Lietam doslova raz, ak nie dvakrát týždenne. Takže myšlienka stihnúť ďalšie lietadlo na rýchly víkendový výlet ma naozaj neláka. Obzvlášť, pretože to znamená viac času mimo mojej rodiny.

Ale možno budúci rok. Uvažujem, že by som na pár conov skočila, aby som im prišla na chuť.

GW: Pracujete ešte na niečom inom? Mala ste letnú pauzu od natáčania od konca júna po začiatok augusta. Dostala ste šancu angažovať sa v inom projekte? Alebo ste využila pauzu, aby ste si vychutnala pobyt doma ako žena a matka?
MN: Hlavne som bola doma. Viete, dokým je pauza na hlavnom projekte.

GW: Street Fighter 2!
MN: Áno! Dáte mi vedieť, keď to bude vo vývoji! Hneď po tom skočím.

GW: Stavím sa, že to spravíte.
MN: Moje deti sú už trochu staršie, ale je to všetko o načasovaní.


GW: Máte nejaký odkaz pre fanúšikov? Buď SGU, alebo fanúšikov vašej práce obecne?
MN: Ja som im hlavne vďačná. Rada si čítam správy od nich na Twitteri. Sú všetky tak neuveriteľne podporujúce. To je to, prečo to my všetci robíme a prečo mám rada divadlo. Sme tu pre zábavu. Sme tu pre to, aby sme zabávali ľudí. A keď sa zabavia a majú radi, čo robíme, tak to je veľmi odmeňujúce.

Veľmi, naozaj veľmi to oceňujem a milujem ich všetkých. Vrátane vás.

GW: Áaa . . . ďakujem [smiech]
MN: Zábava párkrát bola, keď som išla cez colnicu . . .

GW: Jasné, vancouverskí colníci sú vtipní.
MN: To je tak, keď sú colníci fanúšikmi SGU [smiech]

Rozhovor bol preložený a upravený z gateworld.net
Preložil: Lado

- Komentáre