Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Ako to momentálne vyzerá so scifi seriálmi?

Dostane seriál Caprica televíziu Syfy medzi mainstream?
Skonči veľa tradičných scifi seriálov?
Bude ďalšia sezóna Stargate Universe?

Toto sú otázky ktoré trápia nielen predstaviteľov Syfy Channelu ale aj fanúšikov. Ak patrite k dlhoročným fanúšikom žánru Science Fiction, alebo teda vedeckej fantastiky, určite ste si v priebehu posledných rokov uvedomili niekoľko zmien. Scifi seriály vyzerajú inak ako tie, ktoré boli vysielané pred Battlestar Galacticou, Lost či pred seriálom Heroes. Máloktorý seriál vyzerá ako klasická hviezdna brána so samostatne stojacimi epizódami. Scifi seriálom typu Andromeda tiež už dávnejšie odzvonilo. Trendom je charakterová dráma, ktorej dej na seba nadväzuje.

Ako takýto ukážkový seriál by som zobral BSG. Battlestar Galactica svoju púť už skončila avšak míľnikom rozhodne bola. Hovorcovia televízie sa o nej vyjadrili, jedinou škodou bolo - že jej dej sa odohrával vo vesmíre. S týmto tvrdením rozhodne nesúhlasím, avšak ľudia zo Syfy to mysleli tak, že keby sa BSG neodohrávala vo vesmíre, asi by jej sledovanosť bola väčšia.

Po tejto stránke by mohol byť úspešný seriál Caprica, od tvorcov BSG. Seriál sa má odohrávať 50 rokov pred príbehom BSG, avšak jeho dej sa nemá odohrávať vo vesmíre, takže práve preto si vedenie Syfy od tohto seriálu veľa sľubuje.

Ďalším zaujímavým príkladom je seriál Heroes. Ten začal svoju púť v roku 2006 a zaznamenal ohromný úspech. Seriál za 4 série zmenil veľa postáv, niekoľko dejových línií. Zmenila sa aj sledovanosť. Heroes tento rok sleduje o 23 % menej ľudí ako minulý rok a o 45 % menej ako 2.sezónu. A podľa predstaviteľov NBC toto je posledná sezóna Heroes, prípadne ešte jedna, ale viac ich už asi nebude.

Roku 2010 končí aj seriál Lost svojou 6.sezónou. Ktovie ako dopadnú seriály ako Fringe na Foxe, či Smallville na The CW. Sledovanosť oboch seriálov klesla o cca 40% čo už o dačom hovorí. Dokonca aj Supernatural stratil na sledovanosti 26% oproti predchádzajúcej sezóne.

Minulý rok bol najsledovanejším scifi programom v tv Life on Mars. Tento rok vyhráva ABC hneď z dvomi seriálmi V a FlashForward. Tieto seriály vôbec nepoznám, avšak v ratingoch vyhrávajú.

Za zmienku určite stojí aj seriál Dollhouse . Dollhouse vysiela tv Fox a patril k program vysielaných piatok večer. Sledovanosť má tento seriál veľmi mizernú a skoro stále klesajúcu. Prvá sezóna tohto seriálu od Josha Whedona (tvorcu Firefly) mala rozhodne čo ponúknuť. Druhá je momentálne vo vysielaní a už je to oficiálne touto sezónou sa Dollhouse končí. Čo je škoda, keďže ide o jeden z najnetradičnejších seriálov.

Do ďalšej kategórie by som dal britské seriály ako Doctor Who a Torchwood. Tie seriály majú pekné postačujúce množstvo divákov, v poslednej dobe vraj narastajúce. Blížiaca sa 4.séria Torchwoodu tomu tiež nasvedčuje.

Najsledovanejšie scifi seriály 2008/2009:

1. Life On Mars (ABC) - rating 6.0 / približne 10 mil. divákov 
2. Fringe (Fox) - 6.0/9
3. Heroes (NBC) - 5.2/8
4. Knight Rider (NBC) - 4.1/6
5. Chuck (NBC) - 3.9/6
6. Pushing Daisies (ABC) - 3.7/6
7. Terminator: The Sarah Connor Chronicles - 3.4/5
8. Smallville (CW) - 2.7/4
  9. Supernatural (CW) - 2.3/3

Najsledovanejšie scifi seriály 2009/2010:

1. V (ABC) - rating 6.7 
2. FlashForward (ABC) - 6.0
3. Fringe (Fox) - 3.7
4. Heroes (NBC) - 3.5
5. Ghost Hunters (Syfy) – 2.9
6. Warehouse 13 (Syfy) – 2.9
7. Vampire Diaries (CW) - 2.5
8. Stargate Universe (Syfy) – 1.8
9. Supernatural (CW) - 1.7
10. Sanctuary (Syfy) – 1.6
11. Smallville (CW) - 1.6
12. Dollhouse (Fox) - 1.4

Celkovo vraj sledovanosť scifi žánru za posledný rok klesla o 17 percent. Predstavitelia NBC majú zaujímavú teóriu. Tvrdia, že fanúšikov scifi sú tí najviac technologicky zdatní, a preto menej pozerajú v tv. Radšej si diel nahrajú či stiahnu. A napriek tomu sa vraj o svoje najobľúbenejšie seriály fanúšikovia nemusia obávať (na to ktoré to sú musíme prísť sami).

Ešte jedna zaujímavá vec, predstavitelia Syfy sú momentálne vraj veľmi spokojní. Pretože sledovanosť SGU, Sanctuary a ich naj seriálu Ghost Hunters sa síce drží na priemernej úrovni, lenže v najdôležitejšej kategórií „18-49 rokov„ zaznamenáva televízia obrovské rekordy a keďže táto kategória je pre Syfy momentálne najdôležitejšia, tak o budúcnosť týchto troch seriálov sa tiež netreba obávať.