Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Riese - rozprávka pre dospelých

Spôsob uvedenia nových nápadov do televízie sa pomaly mení. Syfy Channel určite patrí medzi pionierov v skúšaní reakcií publika na najnovšie koncepty a nápady. Kľúčom k stratégii je internet. Len před pár rokmi bol Sanctuary web seriálom s premisou, ktorá rúcala zaužívané predstavy. Po úspěšnom online uvedení sa Sanctuary presunulo z webu do televízie a stalo sa prvkom v originálnej programovej línii Syfy.

A teraz to vyzerá tak, že nová šou Riese ide v jeho krokoch. Predstavujú sa nám tu herci, ktorých už fanúšikovia sci-fi trochu poznajú. Medzi nimi je Ryan Robbins, asi najznámejší ako Henry Foss v Sanctuary.

Riese pôvodne vznikol minulý rok ako webový seriál. Vďaka rýchlo rastúcej popularite získal pozornosť Syfy. Od svojho prvého online vysielania získal seriál veľa pozornosti a je prirovnávaný k Sanctuary – čo sa týka kvality a rozsahu. Veľkou otázkou je či bude šou pokračovať na webe, alebo bude podobne ako Sanctuary prenesená do televízie.

Prečo sa ľudia dívajú na Riese? Je výnimočný, čo sa týka rozsahu a štýlu a Robbins ho prirovnáva k seriálu Battlestar Galactica ohľadne témy. Herec rýchlo dodáva, že seriál skvelo pasuje do filozofie Syfy – vytvárať program, ktorý nenájdete nikde inde. „Na Riese je skvelé, že príbeh sa píše sám a vaše možnosti sú nekonečné, s Riese môžete ísť kdekoľvek“, povedal.

Ako môže byť „Riese“ sci-fi bez všetkých tých vesmírnych lodí, mimozemšťanov aleo paranormálna? Fantasy šou typu „Riese“ sú považované za sci-fi. Najznámejšími sú Legend of the Seeker a Merlin. Takže nie je dôvod, aby Riese nemohol byť ďalší na zozname šou, ktoré sa trochu vymykajú z pravidiel žánru.

V Riese hrá Robinns postavu Randa, ktorý je kľúčovým členom Eleysianského hnutia odporu odhodlanému odstrániť diktátorku Amaru z trónu a navrátiť sa ku Kráľovstvu. Rand však nie je typický idealistický bojovník za slobodu. Má svoje vlastné pohnútky a s pomocou hnutia má možnosť si ich pohodlne splniť. Webový diváci zatiaľ mohli vidieť kúsky Randovej schémy, ale ak sa seriál dostane na plátno, tak sa postave bude môcť venovať viac času.

„Rád by som sa dozvedel viac o Randovi a jeho príbehu,“ povedal Robbins. „Pre mňa je Rand moje Statočné srdce. On je môj William Wallace,“ žartuje Robbins. „Je veľmi vášnivý vodca a ktorý muž by nechcel hrať takú rolu. Je to, ako by sa mi splnil sen. Videl som ´Statočné srdce´ viac ako 20-krát. Možno by mal mať Rand škótsky prízvuk... .“

Hoci tam nehrajú žiadne škótske postavy, hrá tam veľa známych tvárí z iných seriálov. Samotný príbeh vypráva Amanda Tapping zo „Stargte SG-1“.

„Spraviť niečo tak veľké pre Internet s tak malým rozpočtom, ako máme my, je neskutočne náročné. Potenciálny zisk tiež nie je veľký. Na webových seriáloch sa nezarába veľa peňazí. Napriek tomu ma to baví a teším sa na každú ďalšiu časť.“

Doteraz vyšlo niekoľko častí seriálu Riese. Tie si môžete stiahnuť v našom diskusnom fóre a pozrieť s českými titulkami.