Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Seriálový tip: Flashforward

Čo by ste spravili, ak by ste videli svoju budúcnosť? Zmierili by ste sa s tým čo ste videli, alebo by ste robili všetko aby ste zmenili svoj osud?

Po celom svete dojde k nečakanej udalosti, k celosvetovému výpadku, počas ktorého ľudstvo uvidí na 2 minúty a 17 sekúnd svoju budúcnosť. Každý jeden človek na planétu uvidí útržok svojej budúcnosti, čo sa s ním stane o 6 mesiacov. Hlavnými hrdinami seriálu sú agenti FBI Mark Benford a Demetri Noh, ktorý sa snažia prísť na to, ako k udalosti prišlo a kto ju spôsobil.

Flashforward je dramatickým scifi seriálom, ktorý vznikol podľa námetu rovnomennej knihy od autora Roberta J, Sawyera. Knižná predloha rozpráva o experimente v Cerne, ktorý spôsobil celosvetový výpadok. Dej seriálu je oveľa zložitejší. Udalosť, ktorá sa odohrala v seriály nebola náhodou - bola dielom organizovanej záhadnej skupiny ľudí a jedného brilantného, šialeného fyzika.

Seriál je vo veľa ohľadoch podobný ako Lost. Vystupuje tu veľké množstvo hlavných postáv, na ktoré sa sústredí, ktorých osudy sa postupne prepletajú. Seriál je plný záhad, ktoré sa postupne vysvetľujú, prípadne ďalšie pribúdajú. Lenže vo Flashforwarde narozdiel od Lostu je veľké množstvo záhad vysvetlené, v priebehu seriálu udalosti pekne zapadajú do jednej veľkej skladačky, mozaiky... ak sa do seriálu zapozeráte, 22 natočených epizód dokážete zhlnúť fakt rýchlo, keďže sa tu nenachádzajú žiadne zbytočné, pomalé čí prechodné diely ako v niektorých seriáloch. 

Jeden z tvorcov seriálu je David S. Goyer, ktorý napísal scenár k filmovým trhákom Batman Begins, The Dark Knight a Brannon Braga, scenárista seriálov ako 24, Star Trek: Enterprise, Voyager. Herecké obsadenie seriálu je na veľkej úrovni. Najväčšou hviezdou je nepochybne Joseph Fiennes (Mark Benford), ale ani ďalší nezaostávajú. Scifi fanúšikom bude určite známy John Cho (Demetri Noh) z najnovšieho Star Trek filmu. Fanúšikov Lostu poteší účasť hercov Sonye Walger a Dominica Monaghana. Ten si okrem Lostu zahral v trilógií Pán Prsteňov.

Flashforward najnovšie začala vysielať slovenské televízia JOJ. Tá začala premiéru veľkolepo, vo večernom maratóne odvysielala hneď 4 epizódy seriálu. Ďalšie epizódy bude vysielať každý pondelok o 22.00. Diváci vychválili slovenský dabing, ktorý je vraj oveľa lepší, ako ten český z AXN. Flashforward na JOJ  v  premiére získal podiel na trhu 22-30 %, s priemernou sledovanosťou 270 - 300 tisíc divákov.

Ukončenie seriálu:

Oznámenie o ukončení seriálu prišlo pravdepodobne až potom ako bolo natočené finále prvej sezóny. Strhujúce finále si vyslovene žiada pokračovanie, ktoré žial zatiaľ nedostalo. Napriek pocitu po finále "A toto je všetko?" stojí za to FF dopozerať až do konca, vychutnať si ho. Dozviete sa, ktoré pohľady do budúcnosti sa vyplnili, ktoré nie. A zistíte, že ďalší celosvetový výpadok nastane... to vám vlastne nemôžem povedať.

Osud Flashforwardu:

Ako sme spomínali, seriál bol ukončený televízou ABC po prvej sezóne. Veľkolepú premiéru na ABC sledovalo viac ako 12 miliónov divákov, ktorí však postupne odpadávali. V čase, keď bolo rozhodnuté o ukončení seriálu, finále sledovalo približne 5 miliónov divákov, čo je na televíziu ABC málo. Po ukončení seriálu sa zdvihli veľké protesty a ohlasy fanúšikov za pokračovanie tohto seriálového hitu. Vysielacie práva na Flashforward boli predané do viac ako 100 krajín. Ostáva teda dúfať, že nejaká iná americká televízia sa seriálu chytí a ešte aspoň jednu sezónu uvidíme.

Kniha od Roberta J. Sawyera

Dej knihy sa sústredí len na dve hlavné postavy fyzikov Loyda Simcoa a Thea Procopidesa. Tí sa podielali na veľkom fyzikálnom experimente v Cerne. Pokus s urýchlovačom častíc sa zvrtol, preniesol ľudstvo na krátko chvíľu o dvadsať rokov dopredu. Mladý fyzik Theo zistí, že o 20 rokov bude zavraždený. A nasledujúcich 20 rokov života venuje tomu, aby svojho vraha dolapil.

Zápletka v knihe je podstatne jednoduchšia ako v seriály, avšak napriek tomu vás udrží minimálne v rovnakom napätí ako seriál. Kniha sa príjemne číta a od roku 2010 existuje aj jej český preklad, ktorý nájdete napríklad v kníhkupectvách baronet, či brloh. Ak by ste sa rozhodli pozrieť seriál, aj prečítať knihu, odporúčame začať knihou. 

Prajeme príjemné čítanie / pozeranie... 


Súvisiace linky:
- Flashforward na csfd a imdb
- Stiahnite si serial v našom fóre.
- Titulky k seriálu