Stargate SG-1
SG-1 > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Atlantis
SGA > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy
Stargate Universe
SGU > o seriáli | epizódy | lexikon | postavy

Čo potrebuje SGU do druhej sezóny?

1.sezóna SGU sa končila. Môžeme hodnotiť, porovnávať, prípadne nadávať. Tvorcovia sľubovali iný seriál ako dva predchádzajúce. To sa im určite podarilo. Ale nie všetci fanúšikovia sú spokojní s tým, ako veľmi iný je tento seriál. Niektorí fanúšikovia nikdy spokojní nebudú. A sú aj takí, ktorí sa snažia tvorcom seriálu dávať podnety, čo by mali zlepšovať. Sem patria aj autori webu io9.com, z ktorého vám prinášame tento článok. Ide o zoznam ich podnetov, čo by tvorcovia mohli zmeniť.

A verte, či nie... Joseph Mallozzi tieto návrhy čítal asi v polovici natáčania druhej sezóny. Že by tieto postrehy niečo zmenili? Uvidíme, každopádne je to veľmi zaujímavé čítanie.

Vyprofilujte hlavné postavy

Alebo ich začnite zabíjať. Všetko, čo sme potrebovali vedieť o týchto postavách, sme sa dozvedeli v prvých epizódach. Eli je šprt a má srdce zo zlata. Chloe je rozmaznané, bohaté dievča, tiež so srdcom zo zlata. Scott je vojak s ... hádajte - áno srdcom so zlata. Greer je agresívny vojak so svojimi problémami. Camille je lesbička. TJ je veľmi milá a tiež tehotná. A tak ďalej. Ako šiel rok, videli sme isté prelomové body v živote našich postáv. Nanešťastie, nedozvedeli sme sa nič, čo zmenilo týchto ľudí, čo ich výrazne ovplyvnilo. Alebo to, čo sme sa dozvedeli, nám až tak nepomohlo. Povedať, že Greer je taký aký je, lebo mal debila za otca – to nie je prekvapenie. Treba ísť hlbšie, treba vyprofilovať postavy, spraviť ich komplikovanými. Nebojte sa spraviť postavy špinavé, chybné – viete, ale iné postavy ako Greera. 

Chceme viac scén ako tá vo finále – keď sa Chloe ocitla v neznámej časti lode s Eliom a hovorí mu, že je skutočný priateľ. Tohto chceme viac. Spravte, aby nám na postavách záležalo, alebo ich začnite zabíjať.

Avšak okrem Younga, a Rusha. Tí sú perfektní.

Toto tvrdenie však neplatí na Rusha a Younga. Tieto dve postavy naozaj narástli počas sezóny a bolo radosťou ich sledovať.

Young je skvelý vojak, ale mizerný veliteľ. Rush je fantastický mozog, ale vôbec nie je tímovým hráčom. A títo dvaja musia pracovať spolu. Keď som bol z tohto seriálu frustrovaný, jediné kvôli čomu som sa vrátil ho sledovať, bol práve Rush a Young.

Dajte seriálu väčšiu reálnosť

Veľa čitateľov bolo naštvaných, keď sme si na stránke robili srandu zo scény „v kutici“ v pilotnej epizóde. Ľudia tvrdili, že ide o „skutočný život“. Veď život je predsa plný sexu, nie je to len o ružiach a jemnej jazzovej hudbe. Som si istý, že veľa ľudí zažilo sex v kutici. Ale viete čo je tiež skutočný život? Nakupovanie tampónov, vyberanie z nosa, prdenie a veľa ďalších vecí. A ukazovanie týchto vecí v TV je rovnako zbytočné, ako ukazovanie dlhej sexuálnej scény, ktorá nemá žiadny zmysel.

V ďalšej sezóne bude mať TJ pôrod, ktorý môže byť strašný. A mal by otehotnieť aj niekto ďalší, pretože antikoncepcia im asi tiež dôjde, že? Posádke Destiny by sa tiež mali minúť guľky, hlavne keď nimi tak plytvajú. Eli by mal stratiť váhu... a tak ďalej.

Pamätáte sa, že ste povedali ako sa všetko deje z nejakého dôvodu? - Vysvetľujte!

- robot v krabici, prečo už viac neopravuje?
- ruiny na planéte
- prečo sú toľkí ochotní za Destiny zomrieť, keď ani nevedia kam letí?
- modrí mimozemšťania. Čo sú zač?
- gigantický obelisk
- v pilote sa od Destiny oddelila malá loď

Nehovorím, že všetko musí byť zodpovedané hneď, ale aby sa na to nezabudlo.

Nezabudnite na vedľajšie postavy, sú viac ako len nástroje pre príbeh

  

Mám pocit, že vždy keď treba vyplniť príbeh, zrazu je vybraná jedna z vedľajších postáv. Neviem toho veľa o Brodym, ale vždy keď treba otvoriť dvere, alebo vysať atmosféry a Rush je niekde mimo, tak Brody to spraví. Brody tiež spravil bar, aby Telford a Young mohli zapíjať svoje problémy. Výborné. Ale kto to je? Aké sú jeho motívy, názory, záujmy? Je uprostred všetkého, tak prečo nespraviť jeho príbeh viac uveriteľný. Rovnako je to s Volkerom.

Vedľajšie postavy sú dôležité. Veľa z mojich najobľúbenejších postáv boli práve vedľajšie postavy, ako Fargo, Gaeta, Dualla, Quark, Kaylee či Radek Zelenka. Často majú vedľajšie postavy najväčší emocionálny dosah na diváka. SGU by malo využiť výhodu, že má týchto ľudí na palube Destiny.

Jóga vo vesmíre nie je veľmi zábavná.

    

Destiny je obrovská loď. Určite je toho na nej viac ako dlhá temná chodba a ďalšia dlhá temná chodba. Radi by sme videli viac. Zatiaľ najzaujímavejšie na Destiny boli miestnosť s kreslom a opravovací robot. Chceme toho viac!

Zabite kuchára a tohto tu

Kto sú títo ľudia? Prečo ich stále vídavame? Keď chcete zabiť dvoch mariňákov bez tváre, tak prečo nie radšej týchto dvoch? Diváci si ich aspoň matne zapamätajú, a nebude to ako vo finále „ó, zastrelili Riversa... Počkať, koho?“ Hlavolam.


 

Chceme viac prieskumov cez hviezdnu bránu.

Boli by sme radi, ak by sa postavy dostali častejšie z lodi, pretože najlepšie epizódy sa zatiaľ odohrali mimo nej. Používajte bránu a skáčte! Pretože vesmír je cool! Epizódy „Time“ a „Lost“ patrili k tomu najlepšiemu túto sezónu. Dúfame, že uvidíme viac nepriateľov ako v týchto epizódach.

Nestraťte humor, ktorý ste tak ťažko vybalansovali v 1.sezóne

Chvíľu trvalo, kým sa SGU stalo vtipným, zaujímavým a desivým seriálom naraz. Ale ku koncu sezóny akoby konečne tieto časti pasovali do seba. Ich balansovanie je veľmi náročné, ale vyzerá, že v druhej časti 1.sezóny šlo SGU dobrou cestou. Epizóda „Time“ bola skvelým príkladom balansovania zábavy a terorunapätia, vďaka Eliovi.

Ak to mám zhrnúť, naozaj mám rád tento seriál. A som naň tvrdý, pretože si myslím, že má na viac ako byť len „malým seriálom“. Vysielanie seriálu sa posúva na utorok, som teda zvedavý, ako seriál v silnej konkurencií dopadne.

      

Článok bol preložený a upravený z io9.com
Preklad: Jonas
Korektúra: Lado