1x01 - Air

Epizóda: 1x01
Premiéra v USA: 2.10.2009
Napísal: Robert C. Cooper a Brad Wright
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Lou Diamond Phillips (Telford), Christopher McDonald (Senátor Armstrong), Richard Dean Anderson (Jack O'Neill), Michael Shanks (Daniel Jackson), Gary Jones (seržant Harriman), Julia Anderson (Vanessa James), Haig Sutherland (Seržant Riley), Jennifer Spence (Lisa Park), Peter Kelamis (Adam Brody), Mark Burgess (Jeremy Franklin), Jeffrey Bowyer-Chapman (Pvt. Darren Becker).

Linky:

UkážkaRecenziaObsah │ Galéria │ Trailer │ Diskusia Download

 

Recenzia epizódy:

Ako asi každý fanúšik seriálu Stargate som sa tešil na pokračovanie môjho obľúbeného seriálu. Z toho, čo tvorcovia seriálu vyzradili ešte pred premiérou mi bolo jasné, že sa nebude jednať o Stargate taký, aký ho poznáme.

Brad Wright a Robert C. Cooper nám pred premiérou vyzradili, že SGU sa bude viac sústrediť na postavy, ako na bránu samotnú a okolo nej sa sústrediaci dej. Nebol som z tohto veľmi nadšený, ale rozhodol som sa, že SGU dám šancu.

Dlho očakávaný Stargate Universe, začína majestátnym pohľadom na nekonečný vesmír a z neho sa vynárajúcu vesmírnu loď. Z neskoršieho priebehu zistíme, že sa jedná o prastarú loď Antikov.

V jej útrobách sa začína niečo diať... V lodi sa totiž nachádza brána s deviatimi symbolmi, ktorá sa práve roztočila. Je teda jasné, že starobylá loď onedlho privíta prvých návštevníkov po tisíckach osamelých rokov cestovania naprieč vesmírom.

Do útrob starovekej antickej lode, sú vrhnutí členovia výskumného týmu, ktorí skúmali možnosť vytočenia 9-miestnej adresy na bráne. Očividne boli úspešní, avšak na tejto lodi ich nič dobré nečaká (minimálne počas pilotu), keďže im dochádza kyslík. Nik nemá prístup k hlavným systémom lodi, našťastie loď sa naviguje sama a ponúkne našim hrdinom riešenie kyslíkovej krízy...

Ako som už spomenul, dej sa sústredí hlavne na postavy; ich vnútorné dilemy, pocity a rozhodnutia. Plynulosť deja narušujú zábery z minulosti, ktoré vlastne vysvetľujú a dokresľujú aktuálne dianie. Tento štýl sme mohli vidieť napríklad v seriáli „Lost“.
Vo vesmírnych a bojových scénach zas cítiť vplyv seriálu „Battlestar Galactica“.

Na záver by som chcel doplniť, že aj keď SGU toho veľa spoločného s „klasickými“ SG nemá, na mňa pôsobí serióznejším dojmom. Snáď sa časom dočkáme aj nejakej tej bitky a najmä viacerých technických detailov, ktorými boli vždy seriály SG preplnené.

Matob

Obsah epizódy:

Keď je základňa Ikarus napadnutá Luciánskou Alianciou, jej obyvatelia musia utiecť cez hviezdnu bránu, aby sa zachránili.- Ikarus bola vytvorená na cudzej planéte, aby sa mohla využiť energia, ktorá sa tam nachádzala. Tá bola potrebná na to, aby brána mohla vytočiť deviaty symbol, ktorý ešte predtým nikdy nezapadol.

No v momente, keď prebiehala evakuácia a vytáčala sa adresa Zeme, doktorovi Nicholasovi Rushovi a mladíkovi zo Zeme Eliovi Wallecovi, sa podarilo rozlúštiť adresu, ktorá obsahuje deviaty symbol. Práve vtedy doktor Rush prerušil vytáčanie Zeme, a zadal adresu s deviatým symbolom. Keďže už nebolo dosť času vytočiť znovu Zem, museli ľudia utiecť cez bránu, do neznámeho prostredia, o ktorom nič nevedeli. Na druhej strane zistili, že nie sú na planéte, ale na antickej lodi, ktorá je síce poškodená, ale stále funguje. S prístupom k počítačom zistili, že sú na jednej z najstarších antických lodí, ktorá je vzdialená miliardy svetelných rokov od Zeme, a že nemajú dostatok energie pre návrat na Zem...

... Na lodi stúpa napätie, najmä kvôli podozrivému správaniu doktora Rusha. Ten napokon prezradí, že má podozrenie, že z lode uniká vzduch. Nájdu poškodenú miestnosť, z ktorej uniká vzduch do vesmíru, no problém je, že dvere sa dajú zatvoriť iba z vnútra. Kto sa obetuje, aby zatvoril dvere a daroval zvyšku posádky nádej na prežitie? Rush taktiež zistí, že na lodi rapídne stúpa hladina Co2. V tom loď vyskočí z FTL v slnečnej sústave, kde je obývateľná planéta. Nachádza sa riešenie pre problém s vysokou hladinou Co2 práve tam?