1x03 - Air, part 3

Epizóda: 1x03
Premiéra v USA: 9.10.2009
Napísal: Brad Wright a Robert C. Cooper
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Lou Diamond Phillips (Telford), Julia Benson (Vanessa James), Haig Sutherland (Seržant Riley), Jennifer Spence (Lisa Park), Peter Kelamis (Brody), Mark Burgess (Jeremy Franklin), Jeffrey Bowyer-Chapman (Becker), Josh Blacker (Spencer), Patrick Gilmore (Dale Volker)

Eli Wallace: „Oh look... more sand“ - „Ó, pozrite... ďalší piesok“.

Recenzia epizódy

Epizóda natáčaná na púšti v Novom Mexiku na mne zanechala skutočne dobrý dojem. Je úplne iná ako predošlé dve, ale kvalitatívne na podobnej úrovni. Skoro celý dej sa odohráva na púštnej planéte, menšie množstvo scén sa odohráva na lodi, či na Zemi. Na Zemi sa mihne aj Richard Dean Anderson, ale vidíme ho asi len 2 minúty, takže pre každého fanúšika, ktorý čakal viac scén je to rozhodne sklamanie.

Zatiaľ tu nie sú žiadny nepriatelia, iba krutá realita a snaha o prežitie. Na vyprahlej púšti výprave začína veľmi rýchlo dochádzať voda, rozhovory sa začínajú vyostrovať. A práve interakcia postáv v tejto epizóde je výborná, či už zo začiatku vtipné Eliove rozhovory, alebo neskôr práve vyhrotené situácie v dôsledku nedostatku vody. Postavy sa začínajú hádať, dokonca Greer napadne drzého Rusha.

Čo v epizóde nevyšlo? Celej lodi hrozí koniec a len malý tím s jedným kinom (ktorých je na lodi veľké množstvo) preskúmava planétu. Iba tak zmizli dvaja vedci, ktorý prešli cez bránu na ďalšiu planétu a už sme o nich nepočuli. Záhadou je aj to, ako zrazu na výprava z Destiny získala slnečné okuliare.

Celkovo epizódu hodnotím výborne, opäť raz s perfektnou hudbou od Joela Godlsmitha a na konci rozhodne potešila pesnička Don´t forget to breathe od Alexi Murdocha. A čo potešilo najviac bola scéna ako Scott a Greer utekali k bráne a podľa odpočítavania to vyzeralo, že už nestíhajú... a nekončila tak, ako podobné scény v amerických filmoch, či seriáloch.

Jonas

Obsah epizódy:

V blízkosti lode Destiny sa nachádza planéta. Loď spúšťa 12 hodinové odpočítavanie, keď uplynie tak skočí späť do FTL. Tím vedený poručíkom Scottom sa vydáva na planétu v blízkosti lode, aby našiel uhličitan vápenatý, ktorý by mohol vyčistiť filtre na lodi na recykláciu vzduchu. 

Rush hneď pri bráne skúma sadrovec na púšti, ale ten je bez stopy po uhličitane vápenatom. Tím šliape ďalej a hľadá ďalej. Zo začiatku šliapania po vyprahnutej planéte je Scottovi jasné, že ich Eli spomaľuje. Preto navrhne aby sa rozdelili. V jednom tíme ide on, Greer a Rush a v do druhého dáva Elia a zvyšok výpravy. Scottova trojica hneď nahadzuje rýchlejšie temno.

Na lodi zatiaľ plukovník Young a Chloe používajú komunikačné kamene. Young podáva hlásenie na Zemi generálovi O´Neillovi, kým Chloe navštevuje svoju mamu a oznamuje jej o smrti otca, ktorý sa obetoval, aby získal posádke Destiny deň k dobru. V tele plukovníka Younga sa zatiaľ na Destiny nachádza plukovník Telford, ktorý sa snaží byť veľmi aktívny. Behá po lodi a zisťuje čo sa dá. Lenže telo plukovníka Younga sa stále úplne nezregenovalo.