1x05 - Light

Epizóda: 1x05
Premiéra v USA: 2.10.2009
Napísal: Brad Wright
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Haig Sutherland (Seržant Riley), Jennifer Spence (Lisa Park), Peter Kelamis (Adam Brody), Mark Burgess (Jeremy Franklin), Jeffrey Bowyer-Chapman (Pvt. Darren Becker).

Recenzia epizódy:

Epizóda The Light nám priniesla vyvrcholenie situácie z epizódy Darkness. Loď Destiny sa rúti do hviezdy a všetko nasvedčuje tomu, že sa tomu nedá zabrániť. Blízko sa nachádzajú 3 planéty, s ktorých by jedna mohla byť obývateľná. Plukovník Young sa rozhodol, že na túto planétu pôjde raketoplán so 17 osobami na palube. S toho 2 vyberie sám, zvyšok sa bude žrebovať.

V epizóde sa tvorcom podarilo výborne navodiť atmosféru, ktorá zavládla na lodi po vyhlásení žrebovania. Camile Wray sa zúfalo snaží dostať do raketoplánu, no naopak plukovník, alebo doktor Rush sa svojho miesta na žrebovacom zozname vzdávajú. A práve to ako s touto situáciou vyrovnávali jednotlivé postavy bolo výborné. Možno nejde o epizódy, ktorú by ste si radi púšťali znovu a znovu, ale na prvé pozretie určite nikoho nenechá chladného.

K tomu všetkému výborná hudba a perfektne spracovaní let Destiny k hviezde. A na záver by som rád pochválil poslednú scénu, kde plukovník Young zauvažuje, či to vlastne doktor Rush všetko nevedel.

Jonas

Obsah epizódy:

Destiny sa rúti do hviezdy a má iba jeden raketoplán na ktorom sa môže pár ľudí zachrániť. S naloženými zásobami sa do raketoplánu zmestí 17 ľudí. Plukovník Young sa teda rozhodol že 2 vyberie sám a ďalších 15 vyžrebuje. Oznamuje to celej posádke Destiny a ľudia hneď začínajú reptať, pretože si uvedomujú koľko ich na lodi zomrie. Plukovník sa ich razantne snaží ukludniť a na záver im oznamuje, že seba škrtá zo zoznamu.

Camile Wray, ktorá na lodi Destiny reprezentuje IOA sa snaží nenápadne s plukovníkom dohodnúť aby ju vybral. Ten takýto pokus zamieta a dokonca sa jej vyhráža, že aj ju vyškrtne zo zoznamu. Poručík Scott si je na 100% istý, že sa do raketoplánu dostane a dúfa, že s ním pôjde aj Chloe Armstrong, s ktorou sa zblížil v posledných hodinách. Lenže Chloe je úplne jasné, že nemá byť prečo prednostne vybraná do raketoplánu, a vie, že jej šance v lotérií sú tiež malé.

Tesne pred žrebovaním sa svojej účasti v lotérií vzdáva na plukovníkove prekvapenie aj doktor Rush. Následne nasleduje dramatické žrebovanie v ktorom je vybraná posádka raketoplánu. Camile Wray sa dostáva, Chloe Armstrong už nie. Matematický génius Eli tiež nie ako veľa ďalších. Vyžrebovaní postupne odchádzajú do raketoplánu. Po konci žrebovania nastáva rozruch, jeden z nevyžrebovaných začne vymýšľať, že do raketoplánu sa vojde viac ľudí a chce aby sa ostatný k nemu pridali.

Ako tento rozruch narastá, Ronald Greer sa rozhodne túto situáciu nekompromisne vyriešiť a nespokojného člena posádky zrazí na zem. Situácia sa trochu ukludní. Väčšina posádky odchádza do kontrolnej miestnosti na lodi, aby mohli sledovať odlet raketoplánu. Poručík Scott so svojou posádkou raketoplánu odlieta preč od Destiny. Eli sleduje na obrazovke ako vyzerá Destiny z vonku, pretože dal do raketoplánu kino – a cez to môže teraz sledovať majestátnosť lode.

Raketoplán sa od Destiny stále vzďaľuje, a veľká antická loď sa stále istejšie približuje k hviezde. Posádka na lodi sa medzi sebou lúči, plukovník Young podáva ruku Rushovi a odchádza sa prejsť po lodi.

A Destiny je k hviezde stále bližšie a bližšie...