1x06 - Water


Epizóda: 1x06
Premiéra v USA: 30.10.2009
Napísal: Carl Binder
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Peter Kelamis (Adam Brody), Patrick Gilmore (Volker), Josh Blacker (Spencer), Jeffrey Bowyer-Chapman (Becker).

Recenzia epizódy:

Dnešná šiesta časť je obeťou svojej doby. Produkt globalizácie. Čo iné už povedať keď nám ju otvárajú (post mortem) čínsky banníci, a naopak, zakončenie patrí (taktiež post mortem) kapitalistovi spoza veľkej mláky.

Nu, asi ťažko konštatovať čosi iné. No a aby toho nebolo málo, je tiež tak trochu obeťou predošlej SG tvorby – záverečné momenty z planéty kde s plazmovým rezačom bačujú Scott a Young, a takisto záverečné momenty z Destiny, kde pre zmenu Greer plameňometom zabezpečuje bytovú teplotu emzákom, sú práve tak uponáhľané a klišovité, ako tomu bývalo často aj v SG1 a Atlantis. Tým ale nechcem povedať že je to nevydarená epizóda, len tie predošlé nastavili latku kus vysoko.

Ale späť k začiatku. Teda ku koncu. V závere minulej časti vzduch aj energia zrazu neboli nedostatkové zbožie, a teda bolo jasné že nová epizóda príde s inou, novou hlavnou zápletkou. Do tej sme uvedení priamo, s tým že nevieme čo všetko sa už stihlo odohrať a musíme sa uspokojiť iba s vágnym oznámením že rapídne klesá úroveň vody v zásobníkoch (najprv som upodozrieval Chloe že to v sprche so Scottom už preháňa, ale čo už, som predsa len obyčajný nepovznesený človek a občas aj tutovka nevyjde).

Loď nachádza vhodnú planétu s hviezdnou bránou na doplnenie zásob vody, a my už môžme sledovať ako úspešne či neúspešne sa s tým posádka chytí za pasy. Za tie sa schytia Scott a Young, a zvyšok osadenstva medzitým dumá či doteraz nepovšimnutú entitu (predošlej nám z púštnej planéty, odkiaľ sa aj vďaka nej podarilo získať materiál na sfunkčnenie filtrov CO2) upáliť/splynovať/zatvoriť do jednej miestnosti s Rushom, alebo (pre zmenu) priznať právo na život aj životu mimo Zeme. Rozhodnutie nakoniec je aké je, každopádne ale necháva otvorené dvierka na prípadné ďalšie rozvinutie, ak scenárista bude mať zlý deň alebo mu znížia plat.

Aj keď sa to možno tak nejaví, môj celkový dojem z najnovšej štyridsaťminútovky je pozitívny. Gradovať a stupňovať sa nedá donekočna, a zmena tempa je v tomto prípade vítaná, a hlavne kvalitne a s rozumom (až na tých pár detailov) spracovaná vec. Prinajmenšom dá vyniknúť hereckým výkonom, kde sa opäť vyznamenal predstaviteľ Ronalda Greera – ten chlap je jednoducho neskutočne charizmatický ksicht ktorý by si v budúcne zaslúžil aspoň jednu sexuálnu scénku. Samozrejme hetero. No a inak nám ostáva len čakať na najbližší záver týždňa, a dúfať práve v ten náš (každým fanúšikom iný) vytúžený “dej”.

Peťo alias saky

Obsah epizódy:

Posádka lode Destiny musí riešiť ďalší vážny problém. Miznú zásoby vody na lodi a nikto nemá ani tušenie ako. Dokonca ani Dr. Rush nemá žiadne vysvetlenie. Čoskoro Destiny vyskakuje z FTL a v dosahu sa nachádza len jedna planéta – planéta s veľmi toxickou atmosférou, ale s veľkým množstvom vodného ľadu.

Na planétu sa dá ísť len so skafandrami, ktoré sa nachádzajú na Destiny. Tie sú staré milióny rokov a iba dva vyzerajú ako tak funkčné. Obliekajú si ich plukovník Young a poručík Scott a vyrážajú na planétu. Hneď kúsok od brány začínajú skúmať vlastnosti ľadu – ten na skúmanom mieste obsahuje veľa toxínov, takže idú ďalej od brány a hľadajú ďalej. Nakoniec nájdu čistý ľad ďaleko od brány – v zamrznutom vodopáde.

Na Destiny posádka rieši ďalší problém – na lodi sa objavujú mračná divných bytostí. Tieto mračná vyzerajú ako veľké množstvo poletujúcich zrniečok piesku. Všimne si to viac ľudí, medzi nimi aj Tamara Johansen, ktorá od Younga dostala velenie, kým on je preč. Eli začne tieto bytosti dávať do súvislosti z únikmi vody a ukáže sa, že má pravdu.

Young a Scott berú ľad z vodopádu a nakladajú ho na špeciálne „lietajúce sane“. Prvú várku naloženú nesú k bráne a odovzdávajú. Sane im prichádzajú spať a oni idú spať k vodopádu, odoberať ďalšie množstvo ľadu. Na Destiny jeden vojak pri obchôdzke lode sa stretáva s tými lietajúcimi bytosťami a začne po nich strieľať. Tie na neho v sebaobrane zaútočia.

Young a Scott si idú dať malú prestávku, v tej chvíli nastáva otras a Scott sa zrazu prepadne do priehlbiny v ľade. Young sa ho lanom snaží vytiahnuť, lenže Scott je tak zakliesnený, že asi vytiahnuť nepôjde. Na Destiny medzitým riešia ako sa „mračna divných bytostí“ zbaviť, keďže tieto bytosti naozaj berú vodu zo zásob, vždy keď sa otvorí poklop k nádrži.