2x01 - Intervention


Epizóda: 2x01
Premiéra v USA: 28.2.2010
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: Andy Mikita
Hosťujúci herci: Julie McNiven (Ginna), Mike Dopud (Varro), Caroline Cave, Peter Kelamis (Adam Brody), Tygh Runyan (Caine), Julia Benson (poručík Vanessa James), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Tobias Slezak (Peter), Haig Sutherland (seržant Riley), Robert Knepper (Simeon), Lou Diamond Phillips (David Telford), Ian Butcher (Dannic).

Linky:
Recenzia │ Gal éria │ Traile r │ Diskusia Download

Recenzia epizódy: 


V najnovšej časti 2 série. Seriálu Stargate Universe sa vraciame na vesmírnu loď Destiny. V časti Intervention (zásah) nadviažeme na atmosféru tesne pred koncom 1. série seriálu. Loď Destiny bola napadnutá Luciánskou alianciou, ktorá sa rovnako zasluhuje o útok na planétu „Ikarus, kde sa náš tím snažil dlhý čas o vytvorenie stabilnej čiernej diery zadaním 9 symbolu na bráne.

Loď je obsadená Luciánskou alianciou a vládne v nej veľké napätie. Luciánom sa celý plán navyše skomplikoval, keď nastalo viacero okolností spôsobujúcich veľké problémy. Prestrelka medzi veliteľkou a plukovníkom Telfordom, ktorú žiaľ veliteľka Luciánskej aliancie Kiva neprežila. Prestrelka v lekárskom komplexe pri ktorom zomierajú a vážne sa porania viacerí členovia Luciánskej aliancie a postrelená je aj zdravotníčka TJ. Rovnako tak problém s radiáciou, ktorá každú chvíľu zasiahne loď a samozrejme poručík Scott a seržant Greer sú stále mimo loď, keď ju má zasiahnuť smrtiaci pulz radiácie.

Na všetky tieto situácie nám dali tvorcovia v tejto časti rýchle odpovede. Loď zasiahla vlna radiácie a Eli v jeho snahe otvoriť pretlakovú komoru, dostať Scotta a Greera do lodi sa podarila, aj keď to nebolo tak ako si to pôvodne naši hrdinovia plánovali. Prestrelka v lekárskom komplexe zasiahla aj našu obľúbenú medičku expedície TJ ktorá sa po zásahu ocitá na planéte kde sa rozhodla pred nedávnom žiť časť pôvodnej posádky. Samozrejme je vydesená o to viac, keď zistí, že jej dieťa leží vedľa nej a je v poriadku. Nič spočiatku nedáva zmysel a všetko vyzerá ako sen. Neskôr ale pochopí súvislosti, ako aj fakt že dieťa bude musieť opustiť a vrátiť sa len sama na Destiny a pokračovať vo svojej ceste.

Medzitým sa snaží doktor Rush dostať loď pod svoju kontrolu. Vymyslel plán ktorý má ale jednu veľkú medzeru a tou je „náhoda“. Rush postupne oslabuje štít lode tak aby ďalšia nebezpečná vlna radiácie zasiahla loď a tým pádom usmrtila všetkých na palube. Túto skutočnosť predloží aj Luciánom s nádejou, že na jeho plán skočia. Problémom je ale člen aliancie Dannic, ktorý sa potom ako neprežila veliteľka Kiva, snaží vziať veci do vlastných rúk. Okrem toho že sa nechce lodi vzdať a riskuje tak smrť všetkých na palube sa rozhodol zabiť aj všetkých ľudí plukovníka Younga. To sa ale nepozdáva jeho kolegovi Varrovi, ten sa rozhodne pomocou komunikačných antických kameňov využiť časť personálu a nahradiť ich špičkovými doktormi aby zachránili ich ľudí a neskôr posiela všetkých na najbližšiu planétu, kde je ale jasné že nemajú šancu prežiť dlhší čas. Našťastie tento faktor hrá do kariet plánu doktora Rusha. Situácia sa vyhrotí vo veľkom, vtedy keď sú Rush, Eli, Chloe a Brody objavený skupinkou Luciánov, ktorých ale veľmi rýchlo zneškodnia poručík Scott a seržant Greer.

Zostáva 5 min do smrtiaceho zásahu a Dannic sa aj na naliehanie Telforda nechce vzdať lode, vyzerá to že plán doktora Rusha nevyjde. V tom ale Dannica zastrelí vlastný člen posádky Ginna, a pristupuje na podmienky Rusha. Loď je opäť pod kontrolou pôvodnej posádky. Young s tímom na planéte sa vracia na loď aj so skupinkou verných Luciánov ktorých vedie Varro ktorý bol na rovnakú planétu vyhostení Dannicom v okamihu ako začal spochybňoval jeho autoritu.

Rovnako tak k sebe na ošetrovni prichádza k vedomiu aj TJ, ktorej Camila vysvetľuje čo sa stalo kým bola mimo. TJ samozrejme spoločne s Youngom pociťujú žiaľ nad stratou dieťaťa, ale len do doby kým TJ nezazrie vesmírnu žiaru ktorú videla vo svojej vízií v ktorej bol aj bývalí člen posádky Calin, ktorý ju presviedčal, že vševidiaca mimozemská rasa zachránila jej dieťa a to bude žiť s nimi ale TJ sa musí vrátiť späť na Destiny.

Loď vychádza z FTL na pôvodné súradnice a všetko vyzerá tak ako predtým. Samozrejme nesmieme zabudnúť na časť lodi kde sú zatvorení Luciáni, ktorí sa vzdali a nové problémy pred ktorými všetci z posádky stoja. Ako aj nejasné veci, ktoré nastali - napríklad zázračné uzdravenie Chloe, ktorá chápe že všetko nie je v poriadku.

Celuar