2x02 - Aftermath

Epizóda: 2x02
Premiéra v USA: 5.3.2010
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci:   Julie McNiven (Ginna), Mike Dopud (Varro), Caroline Cave, Peter Kelamis (Adam Brody), Tygh Runyan (Caine), Julia Benson (poručík Vanessa James), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Haig Sutherland (seržant Riley), Robert Knepper (Simeon), Lou Diamond Phillips (plukovník Telford). 

Linky:

Recenzia │ Ga léria │ Trail er │ Diskusia Download

Recenzia epizódy: 

Či to bolo zrejmé, alebo nie – epizóda „Aftermath“ bola o získaní kontroly. Doktorovi Rushovi sa podarilo rozlúštiť kód k ovládaniu Destiny. Vďaka tomu objavil ovládaciu miestnosť, z ktorej môže ovládať všetky lodné systémy. Plukovník Young bojuje, aby si udržal istú emocionálnu kontrolu, kým Telford a Camile Wray sa snažia dostať velenie čím ďalej od Younga.

Posádke na Destiny dochádzajú zásoby jedla, aj vody. Situácia je o to ťažšia, že treba živiť aj zajatcov z Lucianskej Aliancie. Preto Rush z mostíku dáva Destiny pokyn, aby vyskočila z FTL pri planéte, na ktorej by mohli byť isté zásoby. Na planétu letí raketoplánom tím. Lenže tesne pred pristátím mu vypadnú všetky systémy, a raketoplán škaredo havaruje.

Rush má na mostíku vidiny svojej mŕtvej ženy a doktora Franklina. Obaja sa s ním rozprávajú o Rushovom objave mostíku, či o problémoch, do ktorých sa dostal tím na planéte. Táto možno trochu divná interakcia pridala epizóde netradičné čaro. Keďže sme nedostali vysvetlenie, prečo Rush má tieto vidiny, vysvetliť si to musí každý divák sám.

Ku koncu epizódy sa väčšine uviaznutého tímu podarí zachrániť a vrátiť na Destiny. Ide však o trpký návrat, keďže sa vrátili bez seržanta Rileyho, ktorého hral Haig Sutherland. Napriek tomu, že išlo o vedľajšiu postavu, jeho snaha držať sa života, ako aj jeho uvoľnenie z neho bolo veľmi dojímavé.

Tesne pred koncom epizódy sme mali vidieť jednu z Kino nahrávok, na ktorej bol práve Riley. Tá nám ukázala, aké je naozaj ťažké nebyť pri všetkých tých jednoduchých veciach, ktoré tvoria každodenný život.

"Viete... mysleli by ste si, že byť uväznený na tejto lodi uprostred ničoho, s bandou cudzincov môže byť problém. Ale nie je tomu úplne tak. Nie je taký problém byť tu, ako nebyť tam. Na narodeniny, svadby, pohreby. Jednoduché veci ako vziať synovca do školy jeho prvý deň, či vziať psa na prechádzku... Proste nebyť tam" (Riley).

Jonas