2x04 - Pathogen

Epizóda: 2x04
Premiéra v USA: 19.10.2010
Napísal: Carl Binder
Réžia: Robert Carlyle
Hosťujúci herci: Peter Kelamis (Adam Brody), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Robert Knepper (Simeon), Julia Benson (2nd Lt. Vanessa James).

Linky:

Obsah │ Galér ia │ Tra iler │ Diskusia Download

Obsah epizódy:

V ďalšej časti ktorú nám tvorcovia pripravili sme sa preniesli z akčnejšieho prostredia seriálu do mierneho úzadia. Časť „Pathogen“ sa stala časťou ktorá poukazuje na nové problémy našich hrdinov priamo na antickej lodi Destiny, ako aj vzťahy medzi členmi posádky a podobne.


Už dlhší čas sme videli divné správanie sa Chloe, ktoré vyvoláva vlnu otázok. Eli prechádzajúc sa po lodi zazrie Chloe v riadiacej miestnosti, kde by očividne nikdy nezavítala a neobsluhovala antický panel. Samozrejme o tom povie aj poručíkovi Scottovi, ktorý si rovnako všíma už dlhší čas divné chovanie Chloe, ale tá s ním nechce o probléme hovoriť.

Doktor Rush sa stále snaží ovládnuť Destiny pomocou hlavného kódu ale žiaľ nedarí sa mu. Pomocnú ruku mu dávajú paradoxne len vidiny, ktoré na mostíku Destiny zažíva už dlhší čas. Rush teda pracuje úplne sám a vyčerpanosť a neschopnosť nájsť riešenie ho tak povediac ničia. Samozrejme časté vyskakovanie z FTL do priestoru vo vesmíre bez brán či iných antických zariadení si všimnú aj Brody a Lisa v riadiacej miestnosti. Kontaktujú Rusha ale ten samozrejme nemá čas alebo na ich volanie neodpovedá. Brody všetko povie plukovníkovi Youngovi ktorý sa rozhodne tento fakt vyriešiť.

V tom istom čase nastáva na Destiny aj iná zmena a to prepustenie členov Luciánskej aliancie. Samozrejme každý člen je po lodi sprevádzaný členom vojenského personálu Destiny. Problém by nebol až na jedného člena a to paradoxne Simona ktorý jediný z Luciánov robí problémy a podáva zlé informácie veliteľstvu SGC. Simeon má od začiatku problémy so seržantom Greerom. Najviac zaujímavá je časť v ktorej Simeon poukáže na skutočnosť že keby Greer nemal vojenský personál okolo seba a zbraň tak by s ním nezachádzal ako s handrou. Greer mu nato paradoxne odpovedal veľmi profesionálne keď zložil svoju zbraň a odvolal Simeonov dozor a vojenský personál ktorý s Greerom strážil chodbu. Simeon pochopil že Greer nieje chlap čo sa niekoho zľakne.

Vráťme sa ešte k Chloe ktorá sa v tom istom čase stráca na lodi a preto sa rozhodne ju tím na Destiny nájsť. Keď ju nájdu hrá sa v nákladnom priestore s materiálom a opäť nevie ako sa tam dostala. Rush pri porade s ostatnými na lodi poukazuje na fakt že Chloe by mohla byť pri incidente s mimozemskou rasou geneticky upravená a preto má určité vlastnosti ich rasy prípadne sa na niečo mení. Young preto zvyšuje dozor nad Chloe. Rush ju ale paradoxne využije pre svoj výpočet rovnice na ktorý nevedel prísť dlhý čas. Chloe to vyriešila za pár sekúnd čo Rusha utvrdilo v jeho teórií.

Rush má ale aj iný problém po druhom vyskočení z FTL ho Young pritisol k stene a Rushovi teda neostalo nič iné než len prezradiť kde trávi svoj čas mimo kajutu. Vyriešil to ale bravúrne a ukázal im svoju takzvanú študovňu plnú vzorcov na stenách čím zmaril svoje podozrenie a utajil znova prístup na veliteľský mostík Destiny.

Young medzi tým zatvára Chloe do karantény a spoločne s TJ sledujú jej chovanie. Zisťujú že sa vždy niečo deje v prípade že Chloe zaspí (pozn. redaktora: Podobné chovanie keď cudzia entita ovládala hostiteľa sme videli aj v Stargate SG-1 keď mladý goau´ld dokázal svojho hostiteľa ovládať len v noci keď bolo jeho vedomie najslabšie).

Každopádne musíme ešte poukázať aj na vzťahy 2 členov posádky a to Camile a Eli. Camile má problémy so svojou priateľkou na zemi ktorá zjavne nezvláda fakt že Camile sa možno už nevráti. Eli má problémy s jeho matkou , ktorá sa pri nehode nakazila vírusom HIV a aj keď sa fyzicky drží jej stav depresie a pocitu samoty od kedy Eli zmizol ju môže ohroziť. Navyše Eli pri pokuse povedať jej pravdu o tom že je to skutočne on v tele niekoho iného žiaľ neuspeje a prosí o pomoc Camile. Tá zariadi stretnutie priamo na Destiny pomocou antických kameňov a Eli sa tak stretáva so svojou mamou priamo na Destiny.

Samozrejme neboli zodpovedané všetky skutočnosti a čakáme aj na rozuzlenie ostatných otázok ktoré tvorcovia nechávajú otvorené ...
 

Celuar