2x05 - Cloverdale

Epizóda: 2x05
Premiéra v USA: 26.10.2010
Napísal: Brad Wright
Réžia: Alex Chapple
Hosťujúci herci: Peter Kelamis (Adam Brody), Jennifer Spence (Lisa Park), Julia Benson (Poručík Vanessa James), Patrick Gilmore (Dale Volker), Lou Diamond Phillips (Plukovník Telford), Jeffrey Bowyer-Chapman (Becker).

Linky:

ObsahGaléria │ Trailer │  DiskusiaDownload

Obsah epizódy:


V časti Cloverdale nás tvorcovia vtiahnú tak povediac rovno do dvoch navzájom veľmi rozdielnych svetov. Jeden z nich bude predstava, ktorá vytvorí zaujímavú situáciu a vedomie poručíka Scoota bude jej dejiskom. Tá druhá bude samozrejme realita.

Posádka Destiny zostavená zo skupiny poručík Scott, TJ, Rush, Chloe, Eli a Greer sa nachádza na neznámej planéte ktorá bola v blízkosti Destiny keď vyskočila z FTL.

Časť začína práve dejstvom ktoré sa odohráva v hlave poručíka Scotta. Cestuje domov so seržantom Greerom z vojny aby sa oženil s jeho láskou Chloe. Všetko vyzerá veľmi reálne až do chvíle keď celým dejom v zábleskoch vidíme reálnu podobu situácie. V nej je náš tím na planéte napadnutý organickou rastlinou, ktorej bodnutie je pre človeka smrteľné a spôsobuje pokrytie tela organickou látkou, ktorá odoláva všetkému čo má náš team po ruke. TJ sa preto snaží Scottovi pomôcť, ale márne.

Iniciatívu preberá Rush ktorý žiada plukovníka Younga o zásoby. Young mu posiela okrem jedu a rôznych lekárskych doplnkov aj výbavu na odstránenie končatiny konkrétne ruky, kde poručíka Scotta rastlina bodla a ktorá je najviac postihnutá. Plán skoncuje skôr ako všetci čakali. TJ pri narezaní rany zisťuje že nákaza je v krvi Scotta a teda je zbytočné pripravovať ho o končatinu. Samozrejme je tu dávka napätia čo s poručíkom, vraždiacimi rastlinami a samozrejme aj sa časom ktorý hrá proti všetkému. Destiny za 3 hodiny skočí do FTL a tým všetko môže skončiť.

Greer sa ale nemieni priateľa vzdať a vyžaduje si od Younga ďalšie doplnky. Medzitým sa v hlave poručíka odohráva jasný príbeh. Stretáva sa z otcom a rovnako tak z našimi seriálovými hercami v rôznych zaujímavých momentoch. Zaujímavý môže byť hneď prvý po vystúpení z autobusu ho zrazí autom Brody, ale Scott je samozrejme v poriadku. Stretáva sa s otcom v podobe plukovníka Younga a zisťuje, že sa zajtra žení s Chloe. Okrem všetkého je zaujímavé aj celkové striedanie medzi reálnym dejom a dejom v poručíkovej hlave. Scott síce nevie čo je pravé a čo nie ale snaží sa zapadnúť a tak bude mať rozlúčku zo slobodou po ktorej uvidíme plukovníka Telforda, ako muža zákona ktorý ho s radosťou odvezie autom domov. Či svadobný obrad ktorý vedie doktor Rush a rovnako tak aj všetkých ostatných hercov s ich rôznymi úlohami, ktoré sú určite pre pobavenie ale aj zamyslenie veľmi zaujímavé.

Spať ale k realite a podstate časti. Greer sa vracia so skupinkou mariňákov a výbavou ako plameňomety a podobne. Jeho plán je jasný získať presne 3 hodiny a udržať pri bráne obrannú zónu v tomto čase. A tak uvidíme v obrannom koridore tvorenom zákopom, barikádami, a vojakmi s plameňometom ako držia bránu čo to len pôjde. Medzitým samozrejme sa náš tím snaží zachrániť poručíka Scotta ale pravdou je že sú si vedomí že vyhrať nemôžu. Young preto prikazuje TJ aby v prípade keď už nebude iná možnosť opustili planétu a nechali Scotta tam aby sa jeho nákaza nedostala na Destiny. S týmto samozrejme nesúhlasí Chloe a ani Greer ktorý má ale viac práce s udržaním brány od rastlín ako dohováraním. Keď je Chloe jasné že ju inak ako nakazenú nenechajú so Scottom rozhodne sa nechať bodnúť rastlinou. V tom je všetko jasné Eli a ostatný utekajú na loď a TJ, Greer, Chloe, Rush a Scott sú posledný na planéte.

Záver všetkého ale prinesie novú skutočnosť a to že Rush zisťuje, že Chloe môže mať vďaka zmene ktorú na nej vykonali emzáci voči rastlinám imunitu nakoľko jej zranenie sa uzdravovalo. Rozhodne sa teda s TJ dať krv Chloe Scottovi. Počas toho však Greer nezvláda udržať bránu a rozkazuje aby TJ a Rush utiekli a ostáva na planéte spolu s Chloe a Scottom. Greer sa rozhodne stále dookola vytáčať bránu a pomocou toho sa mu podarí aj zlikvidovať jednu z rastlín. Scott ktorému sa v tom čase ešte stále v hlave objavuje svadobný obrad sa zobúdza a jeho zranenie je uzdravené a celá organická hmota na jeho ruke odpadáva. Greer ale nenechá nič na náhode a preto všetci na poslednú chvíľu utekajú cez bránu na Destiny. Tam sa Scott, ktorý inak o ničom nevie dozvedá že v jeho žilách koľuje krv Chloe ktorá bola pozmenená mimozemskou rasou a teda nemôže počítať s rovnakým jednaním a dôverou ako tomu bolo doposiaľ ...

Celuar
 
Galéria: