2x09 - Visitation

Epizóda: 2x09
Premiéra v USA: 23.11.2010
Napísal: Remi Aubuchon
Réžia: Will Waring
Hosťujúci herci: Tygh Runyan (Caine), Peter Kelamis (Adam Brody), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Julia Benson (Vanessa James), Tobias Slezak (Peter), Camille Sullivan (Val), Michelle Harrison (Rachel).

Linky:

ObsahGalériaTrailerDiskusiaDownload

Obsah epizódy:

Časť Visitation (Návšteva) bola pre veľa fanúšikov stargate nudnou prípadne nezaujala. Sledovanosti to ale nijako neuškodilo nakoľko bola lepšia ako predchádzajúce časti. O čom táto časť bola a načo sa zamerala?

Loď Destiny spoločne s našou posádkou vyskakuje tradične z FTL. V tej dobe sa každý venuje svojej práci na lodi alebo využíva svoj voľný čas inak. Pekným príkladom by mohol byť Brody ktorý zlepšoval svoju pálenicu tak že neodolal vyskúšať jej čaro.
Dalo by sa samozrejme poukázať na viacero momentov v časti ale poďme priamo k deju.

Destiny ako už bolo spomenuté vyskočila z FTL. Nič zaujímavé by na tomto fakte nebolo až do objavenia telesa smerujúceho k lodi. Samozrejme opatrnosť nenechala na seba dlho čakať. Young a ostatok na mostíku sledovali pozorne čo sa bude diať. Young si samozrejme všimol aj Brodyho pozitívne naladenie ale nechal to tak. Čerešničku na torte pridáva fakt že ide o antický raketoplán , ktorý bol súčasťou lode Destiny.

Posádka bude omnoho prekvapenejšia keď sa ozve známy hlas doktora Caina. Ten nechápe ako sa dostali na presnú polohu Destiny. Nechápe vôbec nič a pamätá si len že boli na planéte kde sa rozhodli pred dávnou dobou ostať.

Young samozrejme neverí ničomu (čomu sa po skúsenostiach na palube Destiny dá chápať). Rozhodne sa povoliť raketoplánu vstup na loď ale chce od teamu aby preskúmal celý raketoplán a rovnako pri nalodení zariadi aby boli dočasne všetci uzavretý.

To sa samozrejme navrátilcom nepáči ale rešpektujú plukovníkove nariadenie. Eli spoločne s ostatnými zisťuje že ak to je raketoplán ktorý im nechali prešiel riadnou generálkou. Antická technológia v raketopláne bola ako nová a nechápu ako je to možné. Rovnako prekvapujúce závery prináša aj TJ podľa ktorej sú to skutočne ľudia ktorých na planéte nechali a sú plne v poriadku.
Young sa teda rozhodne ľudí pustiť.

Medzitým prebieha na lodi aj druhé menšie dejstvo. Tradične ide o Chloe ktorá sa stále mení a uvedomuje si že sa nič na tomto fakte nezmení.

Tvorcovia sa rozhodli naškriepiť aj priateľstvo poručíka Scotta a seržanta Greera ktorý po krátkej výmene názorov ktorú začal Greer nenachádzajú spoločnú reč. Greer sa snaží vysvetliť Scottovi že Chloe sa mení na nepriateľa a keď príde čas bude musieť konať. Scott sa ale nemieni vzdať nádeje a dáva to Greerovi pocítiť.

Perličkou je návšteva Greera v kajute Chloe kde vysvetľuje a žiada o odpustenie v prípade že bude musieť Chloe odstrániť. Chloe síce smutne tento fakt priznáva. Rozhodne sa natočiť na KINO pre Scotta správu kde chce zanechať všetko dobré čo z nej ostalo a rozlúčiť sa.

Poďme ale späť k posádke. Nový členovia začnú postupne umierať na rôzne príznaky podchladenia a podobne. Prvým náznakom je rozhovor pri ktorom Eli vidí na vlastné oči zomrieť jednu z nich. TJ konštatuje že zomrela na silné poškodenie lebky silným nárazom. Nič nedáva zmysel a tak sa Camile rozhodne skúsiť hypnózu.

Po nej zisťujú fakt že členovia nikdy z planéty neodišli a zomierajú postupne ako zomierali na planéte. Rovnako sa dozvedajú čo sa stalo. Na planéte nastala zima a ľudia na nej postupne umrzli alebo zomreli na podobné príznaky.
Camile skúsi hypnózu aj na doktora Caina. Ten podáva ešte jasnejšie skutočnosti. Ocitá sa sám v raketopláne na sklonku života sa modlí obklopený telami priateľov. Rovnako tak zisťuje že aj on na planéte zomrel a teda je rovnako na rade.

TJ sa rozhodne s ním stráviť zvyšný čas a dodať mu odvahu a podporu. Rovnako tak nachádza aj pravdu o tom že jej dieťa pravdepodobne nežije. Cain jej ale dáva radu aby neprestávala dúfať.

Na záver sa nájde v raketopláne KINO na ktorom doktor Cain na planéte nahral posledné sekundy svojho života. KINO ale zachytilo aj záhadnú žiaru ktorá by mohla vysvetliť prítomnosť raketoplánu a posádky.

 Jednalo sa o mimozemskú rasu ktorá stvorila planétu? Na túto otázku už nám žiaľ časť odpoveď nedala ...

Galéria: