2x10 - Resurgence

Epizóda: 2x10
Premiéra v USA: 30.11.2010
Napísal: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Réžia: William Waring
Hosťujúci herci: Mike Dopud (Varro), Peter Kelamis (Adam Brody), Patrick Gilmore (Dale Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Lou Diamond Phillips (David Telford).

Obsah:

Naša posádka na lodi Destiny už dávnejšie riešila rôzne problémy. Niektoré boli zaujímavé , nepochopiteľné a niektoré aj veľmi zvláštne. Vďaka nim sa neraz dostali aj do problémov ktoré boli úprimne viac ako nebezpečné.

Pár vecí sa na Destiny ale dlhší čas nemení (respektíve mení ale zjavne pomaly) narážam na Chloe ktorá sa každým okamihom mení na niečo čo nikomu na lodi (ani nám) zatiaľ nie je známe. Čo sa týka zvyšku posádky okrem Chloe rieši každý svoje vlastné problémy či už osobné alebo psychické.

Poďme ale k deju epizódy. Ako som spomenul v úvode tvorcovia sa ak to tak môžem nazvať pri polke série rozhodne chceli pokúsiť podať v 10. časti fanúšikom akciu akú doteraz nebolo v SGU tak často vidieť.

Posádka na Destiny zisťuje fakt že loď zaznamenala nejaký druh signálu mimo jej trasy. Rush samozrejme na mostíku má dosť práce s pochopením svojich kolegov ktorý nemajú vo veci funkcií lode vždy jasno. Pri fakte na ktorý ale poukázal Brody jednoznačne spozornie a predkladá to ako hotovú vec aj plukovníkovi Youngovi.

Samozrejme po tom čo si posádka prežila sa jednoznačne všetkým preskúmavať záhady vo vesmíre moc nechce a dajú to aj najavo. Young sa rozhodne ale tento fakt risknúť a prikáže nastaviť nový kurz Destiny.

Keď Destiny dorazí na miesto situácia naberá nový rozmer. Posádka sa díva na staré bojisko ktoré rozhodne nebolo len bojiskom. Stalo sa aj pohrebiskom zvyškov zničených lodí ako aj informácií čo sa vlastne stalo.

Young sa rozhodne poručíka Scotta poslať spoločne s Greerom a Broadym na palubu jednej lode ktorá ako tak drží vcelku. Eli medzitým pripravuje simuláciu v ktorej Destiny zistí možno niečo viac.

Scott a jeho tým sú v raketopláne na ceste k lodi. Pomocou lana a skafandrov sa dostávajú do zničenej lode a začína sa prieskum. Situácia je až moc pokojná do momentu keď si členovia posádky uvedomia že nebudú v oblasti osamote.

Tento fakt zisťuje TJ pri návšteve v kajute Varra a rovnako tak Camile. Destiny v tom dokončila simuláciu. Eli zisťuje že išlo o bitku dvoch cudzích rás. Paradoxom žiaľ je že trosky patria práve strane porazených.

V troskách sa ale ukrývajú aj víťazi bitky a tí rozhodne o spoločnosť nestoja. Začína sa boj v ktorom Destiny ako antická perla odoláva ale proti veľkej presile nemá dosť energie ani príjemné postavenie. Scott sa vracia na poslednú chvíľu s jeho týmom a plukovník chce skočiť do FLT.

Tento plán ale končí skôr ako začal. Destiny nemôže skočiť motory pre FTL sú poškodené. Situácia vyzerá veľmi zle. V tom z FTL vyskočí druhá loď. Ide o predsunutú loď (lode vyslané skôr ako Destiny) a zapája sa do bitky.

Čerešničkou na torte je fakt že sa jedná o loď kde ostal plukovník Telford. Young nechápe a chce vysvetlenie ale Telford mu dá jasne najavo že teraz nie je správna doba. Destiny nasleduje predsunutú loď k hviezde kde zároveň dobíja energiu. Nepriatelia nezvládli prelet pri hviezde a naša posádka tak získala čas. Telford zakotví s Destiny a prichádza na palubu kde vysvetľuje všetko čo sa stalo.

Rovnako povie našej posádke o rase mimozemšťanov ktorých stretli na predsunutej lodi a všetko o ich histórií a problémoch. Samozrejme spomenie aj nepriateľov ktorý sú veľkým problémom a práve kvôli nim začali mimozemšťania skúmať predsunuté lode nakoľko vo vojne dlhodobo prehrávali s práve nepriateľskou mimozemskou rasou ktorá teraz rovnako napadla Destiny.

Informácií je strašne veľa ale Telford má plán ako vletieť spoločne s Destiny do FTL získať čas na opravu a napadnúť materskú loď ktorá riadi menšie plavidlá nepriateľa. Plán skoncuje skôr ako ho ale všetci na palube pochopili. Zúfalí mimozemšťania antickej technológií veria tak veľmi že čas na opravu skrátili na 0 a rozhodli sa vyskočiť z FTL priamo do bitky s materskou loďou.

Tu v záplave boja , poškodení a situácie pripomínajúcej predošlú nastáva konečne zvrat o ktorý sa postará naša Chloe ktorá pri návšteve Eli zneškodní strážcu a rozhodne sa pohrať s lodným systémom. Keď ju Scott nájde a uvedomí si že je už neskoro a Chloe to čo chcela už vykonala dostane z nej len jediné a to ospravedlnenie (žiaľ na to čo vyviedla si budeme musieť počkať).

Finále konca je stále plné ohňov zničených lodí nepriateľa ale aj výbuchov a poškodení na strane Destiny či predsunutej antickej lode. Tvorcovia nechali časť otvorenú a my môžeme s veľkým očakávaním smutne čakať ako sa posádka dostane s takého problému.


Galéria: