2x12 - Twin Destinies

Epizóda: 2x12
Premiéra v USA: 14.3.2011
Napísali: Brad Wright & Rober C. Cooper
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: Mike Dopud (Varro), Patrick Gilmore (Dale Volker), Peter Kelamis (Brody), Jennifer Spence (Lisa Park), Julia Benson (Vanessa James), Bill Dow (Doktor Bill Lee), Lou Diamond Phillips (David Telford), Jeffrey Bowyer-Chapman (Becker), Michael Karl Richards (Major Peterson).

Recenzia epizódy:

Po dvoch akčnejších epizódach prišla jedna menej akčná, avšak o to originálnejšia a zaujímavejšia. Posádka rieši problém poškodenej lodi, ktorá je v takom stave, že už dlho nepoletí. Eli prichádza z netradičným riešením návratu na Zem – vytočiť hviezdnu bránu v hviezde podľa výpočtov, na ktorých pracoval s Ginn.

Už po tomto nápade prichádza konfrontácia, ktorá sa nesie väčšinu epizódy. Rush verzus plukovník Telford. Telford je jednoznačne za Eliov nápad, chce sa dostať čím skôr na Zem aj s celou posádkou. Spomeňte si na časy, keď sa naopak Telford snažil silou mocou dostať na Destiny (síce bol pod vplyvom Luciánskej Aliancie, ale to nevadí). Z ich konfrontácie má divák pocit, ako keby sa medzi nimi stalo niečo, čo zatiaľ nebolo spomenuté. Či však medzi nimi bola ešte nejaká záhada, alebo išlo len o nesúlad názorov kvôli ceste na Zem sa však už pravdepodobne nedozvieme, vzhľadom na to, ako táto epizóda skončila.

Odkedy sa na Destiny objavil druhý Rush a začalo jeho rozprávanie, som sa zľakol, že pôjde o jednu z nezáživných epizód, kde väčšinu času budeme vidieť to, čo sa stalo v alternatívnej realite. V tom som sa však mýlil. Rushovo rozprávanie bolo krátke a naozaj zaujímavé. Ako v druhej realite predniesol svoju reč k posádke malo svoje čaro a ešte krajší moment bol ten, ako sa ho zastal plukovník Young.

V epizóde bolo aj niekoľko naozaj vtipných scén, napríklad ako sa TJ, Lisa Park a Vanessa James rozprávali s Eliom o jeho budúcom zaradení v SGC. Spomenuli si na Daniela Jacksona, Cartrovú a dokonca aj na Rodneyho Mckaya, ktorý vraj kedysi čumel na poručíčku Jamesovú. Zaujímavé bolo tiež sledovať Brodyho, ako utekal cez celú loď na mostík aby prezentoval Youngovi svoj skvelý nápad, ktorý mu rovnako mohol oznámiť aj cez vysielačku.

Zaujímavosťou epizódy je krátke objavenie herca Billa Dowa (doktor Lee), ktorý si zahral vo všetkých 3 Stargate seriáloch. V SGU sa objavil už v epizóde Air, part 2, a teraz sa vrátil, aj keď len na pár sekúnd. 

Jonas

Young: A to vám máme veriť len tak?
Druhý Rush: Krátko potom, ako sme vyskočili z FTL, ste sa ma spýtali na číslo. Povedal som vám desať plus dva.
Volker: Dvanásť?
Rush: Áno, skvele spočítané pán Volker. Ale myslím, že vám uniká pointa.

Galéria: