2x17 - Common Descent

Epizóda: 2x17
Premiéra v USA: 18.4.2011
Napísal: Robert C. Cooper
Réžia: Peter DeLuise
Hosťujúci herci: August Schellenberg (Yaozu), Katie Findlay (Ellie), Reilly Dolman (Jason), Peter Kelamis (Brody), Patrick Gilmore (Volker), Jennifer Spence (Lisa Park), Julia Anderson (Wanesa James).

Recenzia:

Výborná, skvelá epizóda. Jedna z najlepších epizód Stargate Universe. Aj takéto komentáre sa ušli nedávno odvysielanej epizóde s názvom Common Descent.

Na Destiny opäť dochádza vápnik pre vzduchové filtre, tým pádom musí posádka čím skôr doplniť jeho zásoby na najbližšej vhodnej planéte. Len čo sa v dosahu objaví planéta, ktorá by mohla byť vhodná, Destiny je napadnutá robotickými dronmi. Tých je toľko, že jedinou záchranou je skok do FTL.

Keď Destiny vyskočí pri ďalšej vhodnej planéte, vyzerá to tak, že drony sú preč. Prieskumný tím na planéte nachádza usadlosť s ľuďmi, ktorí hovoria po anglicky a dokonca poznajú po mene Scotta, Greera a väčšinu posádky Destiny. Títo ľudia tvrdia, že sú potomkami posádky Destiny, ktorá založila ich civilizáciu na planéte Novus pred 2000 rokmi. Na tejto planéte začali hroziť rôzne problémy, preto založili túto kolóniu, na ktorú prišiel tím z Destiny.

Lenže už dlhú dobu sa obyvatelia kolónie s domovskou planétou nevedia spojiť. A Destiny je ideálnym prostriedkom ako sa dostať spať domov. Lenže to nie je také jednoduché. Na lodi sú ledva zásoby pre Youngovu posádku a zároveň nikto nevie, či Novus ešte existuje, alebo či tam niekto žije. Young sa rozhodne, že týchto ľudí na Novus nezoberie, ale napriek tomu skončia na Destiny, keďže ich kolónia na planéte, aj Destiny je napadnutá dronmi.

V tejto epizóde sa toho tvorcom vydarilo naozaj veľa. Nielen zaujímavý a napínavý príbeh s osadníkmi, ktorých predkovia pochádzajú z druhej, alternatívnej Destiny, ale aj rôzne rozhovory, či hlášky. Volker nevedel pochopiť, ako mohol Brody nazvať jednu z krajín na Novuse Futura, a ešte dokonca k tomu veriť, že ich Rush dôjde zachrániť.

Pozitívne ohlasy dostala epizóda možno aj preto, že v nej bolo jasné o čo ide, žiadny chaos s komunikačnými kameňmi a vymieňaním osôb. Miesto toho sme tu videli kino zábery, ktoré nám ukázali začiatky života usadlíkov na Novuse. Nemôžem si pomôcť, ale kino je podľa mňa jedným z najlepších nápadov, ktoré tvorcovia SGU vymysleli.

Záver epizódy bol síce možno očakávaný, ale rozhodne zaujímavo spravený. A to nie je všetko. Nasleduje Epilóg...


Galéria: